Růst cen potravin zrychluje a zřejmě nebude lépe

Růst cen potravin zrychluje a zřejmě nebude lépe

Růst cen potravin v České republice se doslova utrhl ze řetězu! Na pokladnách v obchodech si připlatíme prakticky za všechny základní položky nákupního seznamu. Vývoj v zemích, ze kterých potraviny dovážíme a extrémy počasí naznačují, že si naše peněženky neuleví ani v dalších měsících.

Přečtěte si také

Mastercard fandí kryptoměnám: Klientům je umožní nakupovat i prodávat a věrnostní body nahradí bitcoinem
Mastercard fandí kryptoměnám: Klientům je umožní nakupovat i prodávat a věrnostní body nahradí bitcoinem

Kupi.cz: Růst cen motivuje více lidí nakupovat ve slevách

Data internetových stránek porovnávající letákové akce potravin ukazují, že růst cen potravin motivuje nakupovat ve slevách větší část sortimentu a s vyšší frekvencí i zákazníky, kteří dříve na cenu příliš nehleděli. Stejně jako zájem o ně, roste i počet slevových akcí na základní položky nákupního seznamu, viz tabulka níže.

Přehled vývoje slevových akcí na vybraný sortiment

Vývoj počtu slevových akcí

Výhled cen zemědělských komodit nepřináší úlevu

Extrémní sucha, státní regulace, prasečí mor v Číně. To vše se v příštích měsících pravděpodobně odrazí v dalším růstu cen potravin v České republice. Výhled slabší úrody hlásí zemědělci v Evropě, USA i Austrálii. Poslední zmíněná země tak bude letos vůbec poprvé po 12 letech nucena začít dovážet pšenici.

Počítejme tedy s tím, že za potraviny vydáme ještě větší část našeho rodinného rozpočtu. Kdo bude chtít na nákupu základních potravin ušetřit, bude pravděpodobně muset více zvažovat kdy a kam vyrazí na nákup.

Zdroj: nákupní rádce Kupi.cz, data za období květen, červen 2018/2019

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz