Vyšší daně na tabák a alkohol: Takhle si připlatíme!

Vyšší daně na tabák a alkohol: Takhle si připlatíme!

Za alkohol si od nového roku opět připlatíme. Možná se bude zase více pálit doma, nebo se uchýlíme ke koupi nekontrolovaného, levnějšího alkoholu. Mnohé z nás také napadne, zda se nezopakuje nedávná metanolová kauza. O kolik se zvýší cena alkoholu? Podívejme se na to, co se chystá.

Přečtěte si také

Víte, jak na pěstování a sběr rakytníku a co všechno se dá z této vitamínové bomby připravit?
Víte, jak na pěstování a sběr rakytníku a co všechno se dá z této vitamínové bomby připravit?

Sněmovna zvýšení daní podpořila, zřejmě tak podraží alkohol i cigarety a tabákové výrobky, včetně zahřívaného tabáku. Zvýšení se bude týkat spotřební daně z lihu. Piva a vína se změny nedotknou. Kromě lihu a cigaret se bude týkat i daně z hazardních her. Balíček navíc zvyšuje i poplatek za vklad do katastru nemovitostí z 1 000 korun na 2 000 korun.

Podpora sněmovny

Sněmovna podpořila vládní daňový balíček, který zvyšuje některé daně. V případě půllitrové lahve 40% alkoholu vzroste spotřební daň z nynějších 57 korun na 64,50 korun. Unie výrobců lihovin již dříve uvedla, že by to znamenalo zdražení lahve alkoholu o 9,10 korun.

Spotřební daň

Spotřební daň z cigaret a tabáku, včetně zahřívaného, by měla podle návrhu stoupnout příští rok asi o 10 %. Podle Ministerstva financí bude činit růst u minimální sazby 5,4 koruny na krabičku cigaret, tabákové firmy ale uvádějí zvýšení daňové zátěže na krabičku až o 13 korun. Vláda uvádí, že chce zajistit nižší dostupnost návykových látek v podobě cigaret, tabákových výrobků a alkoholu, zejména u mladé generace.

cigarety

Kolik to přinese do rozpočtu

Vyšší daň z lihu by měla ročně vynést navíc asi jednu miliardu korun. U vyšší daně na cigarety a tabákové výrobky odhaduje vláda celoroční přínos za rok 2020 až 7,7 miliardy korun, pro rok 2021 až 9,2 miliardy korun. Celý balíček by měl do veřejných rozpočtů přinést podle propočtu Ministerstva financí v letech 2020 a 2021 každý rok přes 10 miliard korun. Dál se bude balíček projednávat v rozpočtovém výboru.

Jaké budou dopady

Opozice uvádí, že zvýšení daní na alkohol i tabákové výrobky vezme peníze ohroženým skupinám. Nesníží se tak reálně jejich spotřeba. Sociálně ohrožené rodiny, kde se vyskytují nejčastější konzumenti těchto legálních drog, budou mít mnohem méně peněz na zaopatření dětí a zdravé potraviny. Skupiny lidí, které jsou závislé na uvedených návykových látkách, jejich kupování neomezí. Odborníci se obávají zvětšení černého trhu s alkoholem a poukazují i na velkou aféru s metylem, která měla negativní dopad na zdraví mnoha občanů. Zapříčinila i několik případů smrti. Navíc se obávají úrazů při nebezpečném pálení alkoholu v domácnostech na černo. Kritizují také načasování daní v době, kdy se zpomaluje růst české ekonomiky.

Lihoviny a drinky

Jak poznat kvalitní alkohol

Největší problém s metylalkoholem je vždy u lahví zcela bez kolků. Kolek ale nezaručí, že kvalita tekutiny uvnitř lahve je opravdu správná. Celní správa, která pásky spravuje, není za obsah lahve zodpovědná. Dobře padělanou pásku nepoznají na 90 % ani odborníci. Velmi dobře dnes umí padělatelé napodobit i hologram. Kvůli otravám metanolem byly sice zavedeny v roce 2012 nové kolky, problém se tím ale neřeší. Na otravu metylalkoholem se umírá krutě a zdlouhavě. Za 12 hodin začnou selhávat játra. Kyselina mravenčí zaútočí na jaterní buňky a oční sítnici. Pak selžou játra a ledviny. K tomu stačí jen jedna deci jedovaté látky.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz