Banány čelí novým nemocem. Z našich obchodů však nezmizí

Banány

Mnoho odborníků se obává o budoucnost banánů. Problémy při jejich pěstování způsobují v poslední době značné klimatické změny, hmyzí invaze, nekvalitní půda i nemoci rostlin. Jaká je budoucnost banánů a co je nejvíc ohrožuje? Čtěte dál.

Přečtěte si také

Mattonka bude mít PET lahve bez barvy, důvod vás překvapí
Mattonka bude mít PET lahve bez barvy, důvod vás překvapí

V České republice patří banány k velmi oblíbenému ovoci. Za jablky a pomeranči zaplňují třetí místo žebříčku popularity. Podle informací Českého statistického úřadu jich za rok zkonzumujeme 11 kg na osobu a jejich obliba i nadále stoupá. Za poslední rok se zvýšila téměř o 3 %.

Druhy banánů

Nejznámější a nejrozšířenější druh je Cavendish. Banán je sladký, mírně prohnutý a s tenkou žlutou slupkou. Parametry kvality udává směrnice Evropské unie. Odrůda vznikla šlechtěním a nahradila druh Gros Michael, který v 50. letech zlikvidovala plíseň zvaná Panamská nemoc. Proti této nemoci je nová odrůda imunní. V 90. letech se objevil nový kmen Panamské nemoci - Tropical Race 4 a Černá sigatoka, která se šíří vzduchem a odolává postřikům účinkujícím proti jiným houbám.

Choroby a škůdci banánů

Genetické modifikace

Tropical Race 4 se objevuje na banánových plantážích v Indii, Číně, Taiwanu, Austrálii a Africe. Zatím se vyhnul jen největším světovým producentům v Ekvádoru a Jižní Americe. Odrůda banánů Cavendish se množí vegetativně a rostliny klonují sami sebe. Tím jsou ale více náchylné k nemocem. Pěstování se bude muset změnit. V Austrálii se už nyní podařilo vyšlechtit novou odrůdu, odolnou proti patogenům, zkřížením s jinou odrůdou. Jde ale o geneticky modifikovanou potravinu, kterou Evropská unie nepovoluje. Muselo by dojít k úpravě legislativy. Navíc by nějakou dobu trvalo obnovit plantáže novými rostlinami.

Budoucnost banánů

Banány jsou všeobecně velmi citlivé na různé druhy chorob, jako jsou houby a plísně. Zatím se s nimi daří úspěšně bojovat. Šlechtitelé reagují velmi rychle. Vypadá to, že bude opět tato odrůda nahrazena jinou. Jistý propad v dodávce banánů by ale nastat mohl. To by zřejmě na čas ovlivnilo i jejich cenu. Zatím se toho ale ani odborníci příliš neobávají.
palačinky s banánem a karamelem

Kdy je nejlepší jíst banán? 

Zralý banán nebo nezralý? Oba mají své výhody a nevýhody.

Zralý banán

Zralý banán by měl mít na své slupce mnoho černých fleků, tím se stupňují jeho protirakovinné vlastnosti. Další výhodou je to, že obsahuje mnoho vitamínů, jako je vitamin C, B, draslík a také další antioxidanty. Banán v této podobě je také lépe stravitelnější než nezralý.

Nezralý banán

Nezralý banán má méně cukru, proto je výborný pro diabetiky. Dokonce udržuje i správný chod tlustého střeva, ale je také špatně stravitelný a může způsobit nadýmání.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz