Jak na potravinové moly? Osvědčené rady a tipy

Potravinoví moli

Potravinový mol neboli Zavíječ moučný, je větší než Mol šatní a na konci křídel má tmavé zbarvení. Kromě dospělého hmyzu se objevují i larvy. Nejčastějším útočištěm jsou pro ně sypké potraviny. Kde je najít a jak se jich zbavit? Tyhle rady vám pomohou.

Přečtěte si také

Budu v budoucnosti krávy bez práce? V Izraeli umí vyrobit mléko i bez nich
Budu v budoucnosti krávy bez práce? V Izraeli umí vyrobit mléko i bez nich

Potravinoví moli se objevují v mouce, krupici, strouhance, ovesných vločkách, müsli, rýži, těstovinách, luštěninách, oříšcích, piškotech, sušenkách, instantních polévkách, čokoládě, kakau, houbách i koření. Poznáte je podle jemných pavučinek. Všechny napadené potraviny vyhoďte!

Kde se objevují

Mol k vám může přiletět oknem, stupačkami i přes kuchyňskou digestoř. Zamořené potraviny si můžete přinést přímo z obchodu. Pokud hmyz odhalíte v nově zakoupené potravině, můžete produkt reklamovat. Dejte si pozor při dlouhodobém skladování potravin a uchovávejte je v uzavíratelných dózách. V přeplněné spíži se špatně udržuje přehled.

Larva mola

První pomoc

Nejprve je nutné provést důkladný úklid. Vykliďte celou spíž, skříně a police. Omyjte důkladně každý prostor. Zbavte se rozsypaného jídla, prachu i larev, které mohou být v rozích, skulinách i v dřevotřísce nebo v kuchyňských textiliích. Moli se umí prokousat skrz celofán i krabici, proto potraviny skladujte vždy v pevně uzavřených dózách. Ve skleněných snadno uvidíte jejich obsah. Přesypávejte do nich nově přinesené sypké potraviny přes jemné sítko, které zachytí případné larvy. Mouku a vločky můžete prohřát nasucho v troubě na plechu při 90 ˚C. Pomůže i mikrovlnná trouba nebo mrazák.

Mol

Přípravky proti molům

Můžete zakoupit chemické přípravky proti molům, které neobsahují insekticidy a najdete je i v letácích na Kupi.cz. Vybírejte ty, které fungují na bázi feromonů. Velmi praktické jsou lepící štítky, které umístěte do potravinové skříňky. Hmyz se přilepí a vy budete vědět, že se vám doma opět objevili moli. Můžete vsadit i na prostředky ověřené našimi babičkami a dát je do látkových pytlíčků do spíže. Molům nevoní hřebíček, pepř, bobkový list, chmel, levandule, cedrové dřevo, citrónová kůra a listy ořešáku. Do misek je můžete rozmístit i v kuchyni. Pak je třeba tyto odpuzovače pravidelně měnit, jakmile ztratí vůni. Můžete dát také do lahve s úzkým hrdlem pivo nebo jablečný ocet, který škůdce naláká a utopí se.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz