Nenávidíte žehlení? Možná si jen nerozumíte se svou žehličkou

Žehlení košil bývá velmi neoblíbenou činností žen. S kvalitní žehličkou se práce podstatně ulehčí.

Když se podíváte na koš plný suchého vypraného prádla, už vidíte toho času, který opět strávíte jeho žehlením, jež je činnost všeobecně neoblíbená. Možná právě proto, že je nutné prát a žehlit neustále. Naštěstí v současné době máme k dispozici důmyslné pomocníky, kteří umějí proces žehlení zpříjemnit.

Přečtěte si také

Vyzvednutí balíku kdykoli chcete: výdejní boxy zavede PPL i Česká pošta
Vyzvednutí balíku kdykoli chcete: výdejní boxy zavede PPL i Česká pošta

Od válečkování po elektrické žehličky

Víte, že první žehlička se objevila již v 15. století? Už tehdy si lidé všimli, že pomocí vysoké teploty a tlaku lze docílit vyhlazení látky. Ještě předtím se ovšem při praní prádla používalo lisování nebo válečkování. Původní žehličky byly jen kovovým blokem s držadlem, které bylo nutné stále na kuchyňských kamnech ohřívat, aby plnily svůj účel. Žehlení bylo proto velmi zdlouhavou a namáhavou činností. Elektrické žehličky se začaly používat až na konci 19. století, přičemž ve století následujícím došlo k jejich zdokonalení. Dnes už můžeme vybírat z mnoha typů žehliček podle toho, co nám lépe vyhovuje. Díky parním žehličkám lze zapomenout na pracné kropení prádla, bez něhož nebylo možné klasickou žehličkou bez napařování dohladka prádlo vyžehlit.

Parní generátor, nebo parní žehlička

Generuje-li vaše domácnost neustále velké množství prádla, jistě stojí za zvážení si pořídit výkonný přístroj na žehlení. Parní generátor zvládne žehlit také vertikálně, čímž značně práci ulehčí. Díky němu můžete vyžehlit bez obav a nutnosti stále upravovat teplotu jakýkoliv typ oblečení - přes hedvábné halenky až po džínové oděvy. Žehlení s parním generátorem je oproti parní žehličce výrazně rychlejší a také pohodlnější.

Na druhou stranu, pokud potřebujete ráno před odchodem do práce vyžehlit narychlo košili, lépe to zvládnete s klasickou nebo parní žehličkou, kterou stačí vytáhnout ze skříně, zapnout a žehlit. Příprava parního generátoru je složitější, a navíc velký proud páry generátoru vyžaduje hodně savý a propustný potah prkna, jinak se prkno rosí. Kromě toho je parní generátor výrazně dražší než parní žehlička. Tato investice se však vyplatí, protože získáte kvalitní přístroj, s jehož pomocí bude radost žehlit.

Výhody parních generátorů

Parní generátory disponují vlastnostmi, jež jejich použití činí snadnějším, a to hlavně:

  • odvápňování
  • samočištění
  • vertikální napařování
  • bezpečností vypnutí
  • tichý režim
  • funkce automatického nastavení teploty
  • vertikální napařování
  • zámek pro přenášení
Kvalitní žehlička ušetří spoustu času při žehlení prádla.

Jak vybrat vhodný potah na žehlicí prkno?

Základním vybavením, které nutně potřebujete k žehlení, je i žehlicí prkno, přičemž záleží na tom, jaký vyberete jeho potah. Platí, že pěnové nebo molitanové polstrování vybíráme pro použití parního generátoru a parními žehličkami. Teflonový potah má nepřilnavý povrch a umožňuje žehlení pouze z jedné strany. Výborný je i titanový potah, který odráží páru a teplo a urychluje žehlení až o jednu třetinu. 

Tip na závěr

Žehlení košil

Podle hospodyněk je nejlepší, když při žehlení košil dbáte na správný postup, začnete u límečku a vyžehlíte ho z obou stran od krajů ke středu. Potom přejdete na rukávy, od manžet nahoru k sedlu. Sedlo je nejlepší žehlit z vnitřní strany, jelikož se tak snadno dostanete do všech rohů a na předním díle košile se neutvoří záhyby. Pak vyžehlíte záda a až na závěr přední díl košile.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz