Kdy se vyplatí koupit nové zimní pneumatiky?

Auto

Přemýšlíte, kdy nakoupit pneumatiky a jak na nich ušetřit? Nemusíte se soustředit jen na vítěze srovnávacích testů. Bodový odstup mezi nimi je velmi často zcela zanedbatelný. Na co se tedy při nákupu zaměřit? A kdy je vhodná doba na nákup nového obutí pro vaše auto?

Přečtěte si také

Jak se v zimě starat o pokojovky: přesuňte je k oknu a otírejte listy
Jak se v zimě starat o pokojovky: přesuňte je k oknu a otírejte listy

Povinnost zimních pneumatik platí v období od 1. listopadu do 31. března, a to za předpokladu, že je na pozemní komunikaci souvislá vrstva sněhu, led a námraza. Na silnici s modrou značkou s autem a sněhovou vločkou můžete v tomto období vjet jen na zimních gumách bez ohledu na počasí. Pokud zimní obutí nemáte, hrozí vám pokuta ve výši až 2 000 korun a při způsobení nehody nemusí pojišťovna proplatit škodu v plné výši. 

Jestliže jezdíte na zimních i v létě, měli byste počítat s vyšší spotřebu automobilu až o 15 %.

Štítkování pneumatik

Od 1. listopadu 2012 zavedla Evropská unie povinné štítkování pneumatik. Nejlepší hodnotou je A a nejhorší G. Štítek obsahuje 3 informace:

 • Úspora paliva - symbol pneumatiky a benzínové pumpy značí hodnotu valivého odporu pneumatiky a přímo ovlivňuje spotřebu paliva. Rozdíl ve spotřebě u pneumatik s označením A a G může být až 0,5 l na 100 km.
 • Přilnavost pneumatiky za mokra - symbol pneumatiky a dešťového mraku udává schopnost pneumatiky zastavit na mokré vozovce. Rozdíl brzdné dráhy mezi třídou A a G je při rychlosti 80 km/h až 18 m.
 • Hlučnost pneumatiky - symbol pneumatiky a reproduktoru označený číselnou hodnotou vyjadřuje vnější hlučnost pneumatiky.

Největší nápor je v autoservisech od konce října a ve dnech, kdy napadne první sníh. Proto je dobré přezutí naplánovat s časovým předstihem. Výměna pneumatik s vyvážením kol trvá asi 30 minut. Cena za přezutí se pohybuje kolem pětistovky. Některé servisy mají fixní sazby, jiné si účtují provedené úkony a materiál jednotlivě. Například za gram vyvažovacího závaží asi 1 korunu. 

Správně vyvážená pneumatika se sjíždí rovnoměrně a méně se opotřebovává. 

Pneumatiky

Kdy je nejvyšší čas pořídit nové obutí?

 • pneumatiky jsou starší než 4 až 5 let, guma tvrdne a ztrácí své adhezní vlastnosti na sněhu. 
 • hloubka vzorku je menší než 4 mm 
 • pneumatika je zpuchřelá, má defekty

DOT kód

Datum výroby a rozměry pneumatiky jsou značeny DOT kódem vylisovaným na pneumatice, který má 15 míst. Například formát DOT AFMU AX4J 0818 nebo DOT HW58 SKO1 1218.

 • DOT je zkratka Department of Transportation
 • HW nebo AF značí výrobce pneumatiky
 • MU nebo 58 označuje rozměr pneumatiky kódem nebo číslem
 • AX4J nebo SK01 je interní označení modelu pneumatiky
 • 0818 nebo 1218 je termín výroby, první 2 číslice označují týden a další 2 rok
Výměna pneumatik

Nákup pneumatik

Zimní pneumatiky kupujte raději na internetu, kde obchody slevňují starší modely a dají se tak pořídit za skvělé ceny. Naopak se vyhněte těm levným v marketech. Ideální doba na pořízení zimního obutí pro vašeho plechového parťáka, je na začátku jara, kdy s blížící se letní sezonou potřebují prodejci vyprázdnit sklady.

Existují i celoroční pneumatiky, ty najdete pod značením AW nebo ALL SEASON. Jsou určeny pro auta, která toho za rok moc nenajezdí. I tady však musíte vždy splnit minimální hloubku vzorku. 

Pokud si pneumatiky uskladňujete doma sami, vyplatí se investovat do stojanu na pneumatiky. Existují nástěnné i volně stojící typy. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz