Kdy se vyplatí koupit nové zimní pneumatiky?

Auto

Přemýšlíte, kdy nakoupit pneumatiky a jak na nich ušetřit? Nemusíte se soustředit jen na vítěze srovnávacích testů. Bodový odstup mezi nimi je velmi často zcela zanedbatelný. Na co se tedy při nákupu zaměřit? A kdy je vhodná doba na nákup nového obutí pro vaše auto?

Přečtěte si také

Vychytávky pro cyklisty, které se vyplatí mít na svém kole
Vychytávky pro cyklisty, které se vyplatí mít na svém kole

Povinnost zimních pneumatik platí v období od 1. listopadu do 31. března, a to za předpokladu, že je na pozemní komunikaci souvislá vrstva sněhu, led a námraza. Na silnici s modrou značkou s autem a sněhovou vločkou můžete v tomto období vjet jen na zimních gumách bez ohledu na počasí. Pokud zimní obutí nemáte, hrozí vám pokuta ve výši až 2 000 korun a při způsobení nehody nemusí pojišťovna proplatit škodu v plné výši. 

Jestliže jezdíte na zimních i v létě, měli byste počítat s vyšší spotřebu automobilu až o 15 %.

Štítkování pneumatik

Od 1. listopadu 2012 zavedla Evropská unie povinné štítkování pneumatik. Nejlepší hodnotou je A a nejhorší G. Štítek obsahuje 3 informace:

 • Úspora paliva - symbol pneumatiky a benzínové pumpy značí hodnotu valivého odporu pneumatiky a přímo ovlivňuje spotřebu paliva. Rozdíl ve spotřebě u pneumatik s označením A a G může být až 0,5 l na 100 km.
 • Přilnavost pneumatiky za mokra - symbol pneumatiky a dešťového mraku udává schopnost pneumatiky zastavit na mokré vozovce. Rozdíl brzdné dráhy mezi třídou A a G je při rychlosti 80 km/h až 18 m.
 • Hlučnost pneumatiky - symbol pneumatiky a reproduktoru označený číselnou hodnotou vyjadřuje vnější hlučnost pneumatiky.

Největší nápor je v autoservisech od konce října a ve dnech, kdy napadne první sníh. Proto je dobré přezutí naplánovat s časovým předstihem. Výměna pneumatik s vyvážením kol trvá asi 30 minut. Cena za přezutí se pohybuje kolem pětistovky. Některé servisy mají fixní sazby, jiné si účtují provedené úkony a materiál jednotlivě. Například za gram vyvažovacího závaží asi 1 korunu. 

Správně vyvážená pneumatika se sjíždí rovnoměrně a méně se opotřebovává. 

Pneumatiky

Kdy je nejvyšší čas pořídit nové obutí?

 • pneumatiky jsou starší než 4 až 5 let, guma tvrdne a ztrácí své adhezní vlastnosti na sněhu. 
 • hloubka vzorku je menší než 4 mm 
 • pneumatika je zpuchřelá, má defekty

DOT kód

Datum výroby a rozměry pneumatiky jsou značeny DOT kódem vylisovaným na pneumatice, který má 15 míst. Například formát DOT AFMU AX4J 0818 nebo DOT HW58 SKO1 1218.

 • DOT je zkratka Department of Transportation
 • HW nebo AF značí výrobce pneumatiky
 • MU nebo 58 označuje rozměr pneumatiky kódem nebo číslem
 • AX4J nebo SK01 je interní označení modelu pneumatiky
 • 0818 nebo 1218 je termín výroby, první 2 číslice označují týden a další 2 rok
Výměna pneumatik

Nákup pneumatik

Zimní pneumatiky kupujte raději na internetu, kde obchody slevňují starší modely a dají se tak pořídit za skvělé ceny. Naopak se vyhněte těm levným v marketech. Ideální doba na pořízení zimního obutí pro vašeho plechového parťáka, je na začátku jara, kdy s blížící se letní sezonou potřebují prodejci vyprázdnit sklady.

Existují i celoroční pneumatiky, ty najdete pod značením AW nebo ALL SEASON. Jsou určeny pro auta, která toho za rok moc nenajezdí. I tady však musíte vždy splnit minimální hloubku vzorku. 

Pokud si pneumatiky uskladňujete doma sami, vyplatí se investovat do stojanu na pneumatiky. Existují nástěnné i volně stojící typy. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz