Popraskaná dužina ve vodním melounu může způsobit rakovinu! Co je na tom pravdy?

Meloun a rakovina? Ale kdeže...

Praskliny uvnitř melounu jsou podle některých zpráv člověku prý velmi nebezpečné, a to dokonce tak nebezpečné, že z nich můžete dostat rakovinu. Je to pravda, nebo se opět někdo snaží po internetu šířit nesmysly a paniku?

Přečtěte si také

Upečte si vláčné mrkvovo-ořechové muffiny, ve kterých není ani gram mouky
Upečte si vláčné mrkvovo-ořechové muffiny, ve kterých není ani gram mouky

Přezrálý nebo plný chemikálií?

Na sezónu melounů jsme si museli letos počkat trochu déle a o to více máme na melouny chuť!

Jejich cena konečně začíná po dlouhé době padat dolů, a tak když ve známé papírové bedně najdete TEN svůj meloun, který by měl být uvnitř zaručeně červený, náladu vám možná zkazí praskliny v dužině.

Za normálních okolností byste nad tím patrně mávli rukou a řekli si, že je jenom přezrálý. Ale to by se nesměla objevit na internetu zpráva, že prasklina uvnitř melounu je dílem hnojiva jménem Forchlorfenuron, růstového regulátoru.

Popraskaný meloun může způsobit rakovinu

Popraskaný meloun by se podle této zprávy měl ihned vyhodit, protože se údajně jedná o jasný důkaz, že meloun nebyl vypěstován přirozeně, ale s použitím nebezpečných syntetických látek, které urychlují růst a umožňují plodině nabýt velkých rozměrů. A jestliže takový meloun sníte, můžou se u vás objevit onemocnění neurologického rázu, ba dokonce rakovinné nádory. Toto upozornění se mělo vztahovat zejména na melouny dovezené z Číny.

Pouhopouhá senzace

Toto varování je staré minimálně dva roky. Dokonce o této skutečnosti informovaly i webové stránky, od kterých byste očekávali, že budou publikovat články na základě relevantních, a hlavně ověřených, informací. Nikoli senzace, kterou tato kauza o melounech způsobující rakovinu, bezesporu je. Ale právě taková skandální odhalení čtenáře přiláká, co na tom, že to není pravda? O to horší je fakt, že lidé těmto lžím mnohdy věří a dokonce rádi článek dále sdílí, aby o tom věděli i všichni ostatní.

Tato zpráva je tzv. HOAX, tedy poplašná, resp. žertovná zpráva, která se nezakládá na pravdě. Nebo alespoň ne až tak úplně. Dá se říci, že tento hoax je tak trochu šprochem. Však to znáte: Na každém šprochu - pravdy trochu.

Nebojte se prasklin v melounu

Na čem se tato poplašná zpráva zakládá?

Tento hoax určitě vychází ze skutečné události, ke které došlo v roce 2011, kdy na melounových plantážích v oblasti východní Číny přímo na poli popraskalo tisíce rudých melounů. Možná si dokonce tuto zprávu pamatujete, informovaly o tom totiž například televizní noviny i zpravodajské portály.

A proč tyto melouny popraskaly? Protože místní hospodáři to trochu přepískli právě s Forchlorfenuronem.

Především jej pak ale aplikovali ve špatnou dobu, tedy už v pokročilé době růstu a v příliš vlhkém prostředí. Melouny pak na polích praskaly jako miny. Celkově špatné použití Forchlorfenuronu zničilo 45 hektarů melounových polí, přičemž zbytky melounů obětovali zemědělci raději prasatům.

Tato kauza mimo jiné vrhla špatné světlo i na ostatní plodiny dovážené z Číny, na jejichž pěstování údajně čínští zemědělci využívají vedle zákonných chemikálií i ty nezákonné.

Co je to vlastně Forchlorfenuron?

Jak jsme si již řekli, jedná se o hnojivo regulující růst rostlin. Nehnojí jím pochopitelně jen čínští zemědělci, ale také například pěstitelé ve Spojených státech.

Forchlorfenuron je určen na hnojení kiwi a stolních hroznů. Jak vidíme, v Číně ho použili i na melouny. Nepoužívá se však jen na hrozny, melouny a kiwi. Jeho rozsah využití je mnohem širší.

Ještě před melounovou aférou v Číně analyzovala American Chemical Society v roce 2010 použití Forchlorfenolu také na rajčatech a cuketách. Dá se tedy usuzovat, že plodin, které se hnojí tímto hnojivem, je více.

Forchlorfenuron má údajně nízkou toxicitu, přičemž by se na plodiny měl používat v extrémně nízkých dávkách.

Hrozny, kiwi, melouny, rajčata, dýně... i zde se používá Forchlorfenuron

Proč tedy dužina melounu praská?

Kdyby nebylo tohoto hoaxu, asi bychom se touto otázkou ani nezabývali, viďte? Ale nemějte žádné obavy!

Vedoucí Odboru surovin a potravin rostlinného původu slovenské Státní veterinární a potravinářské správy, Zuzana Fischerová, příčinu médiím objasnila.

Podle ní je totiž praskání a oddělování dužiny ve vodním melounu naprosto normálním jevem, který pouze poukazuje na to, že je meloun prostě jen botanicky zralý.

Když je meloun botanicky zralý, je jako by už dospěl, protože již nezískává živiny z mateřské rostliny a měl být už nějakou dobu utržený.

Nejvhodnější stádium zralosti pro konzumaci vodního melounu je právě v tzv. konzumní zralosti, která předchází botanické zralosti. Botanicky zralý meloun nemusí mít žádné praskliny a sami ho možná poznáte podle chuti i konzistence. Dužina je totiž taková sypká a nechutná úplně tak, jak byste od osvěžujícího melounu čekali.

A ty praskliny v dužině ? Ty bývají způsobeny zejména nepravidelnou závlahou anebo prudkými výkyvy teplot při pěstování.

Američané říkají prasklinám v melounu "hollow heart "

Prasklina, která byla k hoaxové zprávě připojena, byla spíše jen malou prasklinkou. Praskliny v dužině melounu můžou být totiž mnohem větší a meloun tak uvnitř úplně rozštípnutý anebo můžou praskliny připomínat zajímavé ornamenty. Tyto praskliny se označují jako „hollow hearts“

Američtí výzkumníci tento jev připisují na vrub nedostatečnému opylování anebo "úmrtí" semen melounu během vývoje.

Za špatné opylování nemůžou lenošné včelky, ale pro melouny nepříznivé počasí. Když příliš prší anebo když je zima, opylování zkrátka neproběhne přirozeně. Mnohem častější jsou hollow hearts v bezsemenných vodních melounech než v těch klasických.

prasklý meloun

A můžou se takové melouny jíst?

Samozřejmě, že ano. Nic jim není a jen jim puklo „srdíčko“. Žádná rakovina či nespecifikované neurologické onemocnění se nekonají. Tak s chutí zabořte lžíci do praskliny a dlabejte! Léto je v polovině a melouny za chvíli už zase nebudou.

PS: Vsaďte se, že se za rok nebo za dva taková poplašná zpráva objeví znovu!

Přidat na Seznam.cz👈Přidejte si Kupi Magazín na homepage Seznamu!