Triky, jak mít doma uklizeno i s malým dítětem

Zamezte chaosu dřív, než vám přeroste přes hlavu

Ženy mají rády čistou domácnost. Když má všechno své místo, nikde se nekoulejí chuchvalce prachu a plochy jsou čisté bez zbytečných věcí. Jenže s malými dětmi to jde jen horko těžko! Objevte naše vychytávky, díky nimž budete mít doma uklizeno během chvilky.

Přečtěte si také

V Česku chybí 5 000 řezníků. Musíme je dovážet ze zahraničí
V Česku chybí 5 000 řezníků. Musíme je dovážet ze zahraničí

Pečlivě volte materiály!

Ubrusy, záclony či dlouhé závěsy rozhodně nepatří mezi věci, které byste si mohli dovolit. Ubrus během první svačinky utrpí minimálně jeden flíček, záclony se stanou obětí pastelkového komanda a závěsy lehnou pod náporem nůžek. I takové věci se mohou stát! Proto se snažte co nejvíce vybavení nahradit snadno udržovatelnými předměty. Nic vás nenapadá? Poradíme vám!

Nehoda na každém rohu

Převrhnutá sklenice s vodou? To není takový problém. Ale co takový převrácený hrnek se sladkým ovocným čajem? Látkový ubrus získá nový odstín a musíte ho vyprat, veškeré tiskoviny na stole nasáknou vodou a dost často je můžete rovnou vyhodit. Časopisy možná snesete, ale co takhle poničená oblíbená kniha? Než se stihnete vzpamatovat, čaj mezitím steče na béžový koberec… A to je jen jedna z mnoha variant!

Tip: Pokud je to možné, vyhněte se látkovému prostírání úplně. Jestli však máte pocit, že stůl přijde k újmě, když děti budou talířky a skleničkami posouvat po dřevěné ploše – pořiďte si prostírání, ideálně plastové. 

Místo ubrusu volte prostírání, nejlépe plastové, které je snadno omyvatelné (Foto: Freepik.com)

Tohle omezte!

  • Chlupaté povlaky na polštáře s třásněmi
  • Koberce
  • Dlouhé závěsy a záclony
  • Ubrusy
  • Látková prostírání

A co pohovka v obýváku?

Pokud nevlastníte kožený či koženkový gauč, který je vůči nájezdu dětských opatlaných ruček nezdolný, doporučíme vám potah, jímž svůj gauč ochráníte. Možná takový seženete v obchodě, možná si ho budete muset ušít. Rozhodně vám ušetří plno nervů a peněz za profesionální čištění pohovky. Mějte takových potahů víc. Minimálně dva. Jeden stáhnete, druhý navléknete.

Hračky, kam se podíváš

Děti si často hrají v obývacím pokoji nebo v kuchyni. Vlastně v tom není žádný problém, dokud se neobjeví nečekaná návštěva. Co můžete dělat? Chtít po dětech, ať hračky okamžitě uklidí? Kdepak! Pořiďte si obrovský vak. Ušít si ho můžete sami, případně poproste kamarádku či maminku. Trik spočívá v tom, že rozložený vak slouží jako polstrovaná podložka či deka. Dítě tedy nesedí na studené zemi. Když je potřeba náhlý úklid, všechny hračky se nanosí na deku a okraje se pomocí šňůrky stáhnou. Vše během několika vteřin sklidíte. Výsledkem je barevný látkový pytel. Pořídit jej můžete i v internetových obchodech okolo 800 Kč.

Všechny hračky snadno sklidíte díky vaku (Foto: Pixabay.com)

Udržujte volné plochy

Stoly, police, kuchyňskou linku i konferenční stolek nechte pokud možno volné. Veškeré předměty uklízejte a nenechte nikde nic povalovat. Nejenže dítě nemůže vzít něco, co mu do rukou nepatří, ale také vám to ušetří čas a nervy během úklidu. Opatlaná čokoláda na stolku? Pár vteřin práce. Opatlaná čokoláda na ovladači, novinách, váze a stolku? To už je k vzteku.

Místo záclon žaluzie

Hledat každý den skvrny na pěti metrech čtverečních závěsů je pracné. Jak často chcete závěs sundávat a opět nasazovat, abyste ho vyprali? Buďte vynalézaví! Raději sáhněte po interiérových horizontálních žaluziích. Snadno se otírají a děti na ně nedosáhnou!

Praktické rady na závěr

  • Mějte vždy po ruce zásobu čistých ručníků a účinný čistič. Pak vás nic nerozhodí.
  • Vyhněte se hranatým květináčům či vázám. Převrhnou se snadněji než jejich kulaté protějšky.
  • Pokud se bez prostírání neobejdete, sáhněte po gumě či plastu, které se snadno omývají a čistí.
  • Velkoplošné koberce nahraďte malými běhouny, které v případě znečištění snadno hodíte do pračky. Preferujte snadno udržovatelné podlahy.
  • Pořiďte si zásobu vlhčených ubrousků – rychle jimi uklidíte každou nehodu a skvěle poslouží i jako rychlá záchrana při nečekané návštěvě, kdy díky nim zvládnete setřít prach.
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz