Danone čelí obvinění za znečišťování planety: Údajně mlčí o svém dodavatelském řetězci

Danone čelí obvinění ze znečišťování planety DenisMArt / Shutterstock.com

Aktivisté žalují francouzský potravinářský koncern Danone. Podle nich firma výrazně přispívá ke znečišťování planety, a tak ji vedle Nestlé, Coca-Coly nebo PepsiCo zařadili mezi 10 největších znečišťovatelů životního prostředí. Výrobce jogurtů a balené vody se vůči obvinění ostře vymezil a tvrdí, že se naopak dlouhodobě snaží svoji uhlíkovou stopu snižovat. Kde je pravda?

Přečtěte si také

Přibývá podvodů na samoobslužných pokladnách, obchody jsou často bezradné
Přibývá podvodů na samoobslužných pokladnách, obchody jsou často bezradné

Danone „selhalo“ při řešení problémů s odpady

Skupina aktivistů upozornila na nedodržování zákona o takzvané povinnosti bdělosti z roku 2017, který se týká lidských práv a environmentálních problémů ve velkých francouzských společnostech a jejich dodavatelských řetězcích. Nevládní organizace ho v klimatických sporech zmiňují stále častěji, zejména v souvislosti s nadnárodními společnostmi.

Dáte si jogurt v akci?

Jaký je původ a dopad plastových obalů?

Do portfolia Danone nepatří jen mléčné jogurty a jogurtové nápoje jako Activia nebo Actimel, ale také minerální voda Evian. Všechny produkty mají jedno společné – plastové obaly, ve kterých vidí environmentalisté zásadní problém. Společnost podle nich mlčí o původu obalů i jejich dalším využití nebo případné recyklaci.

Řada jogurtů vedle sebe Helen89 / Shutterstock.com

Stanovisko Danone

„Jsme velmi překvapeni tímto obviněním, které důrazně odmítáme. Společnost Danone patří již dlouho k průkopníkům v oblasti řízení environmentálních rizik a je plně odhodlána jednat zodpovědně i nadále," komentoval celou situaci mluvčí Danone.

V oficiálním dopise pak firma Danone popsala jednotlivé kroky, kterými se snaží omezit dopad svého podnikání na planetu. Šlo zejména o opětovné používání obalů, sběr a recyklaci použitého plastu nebo vývoj alternativních materiálů.

Problémy v dodavatelském řetězci

Zmiňovaný zákon začal ve Francii platit nedlouho po pádu továrny Rana Plaza v Bangladéši. K této katastrofě došlo v roce 2013 a zahynulo při ní vice než 1000 lidí. Kolaps měly způsobit západní fast fashion značky, které si tam nechávaly šít oblečení bez ohledu na důstojné podmínky zaměstnanců a životní prostředí.

Jihovýchodní Asie dlouhodobě patří mezi nejznečištěnější oblasti světa a svůj podíl na tom údajně má i Danone. Působí například v Indonésii a už třetím rokem se objevuje v žebříčku firem, které mají na devastaci tamní přírody nejvyšší podíl.