Strach z růstu ceny vajec způsobil, že z prodejen mizí závratnou rychlostí

Prohlížení vajec v obchodě Sergey Ryzhov / Shutterstock.com

Cena vajec dlouhodobě roste z důvodu inflace, války na Ukrajině a rostoucích cen energií. Sehnat vejce pod 6 Kč za kus je tudíž stále složitější. Spotřebitele navíc zasáhla další rána, a to nedostatek vajec v obchodech. Příčinou však není jen masové vybíjení drůbeže kvůli ptačí chřipce, ale také neuvážené předzásobování touto základní potravinou.

Přečtěte si také

Přibývá podvodů na samoobslužných pokladnách, obchody jsou často bezradné
Přibývá podvodů na samoobslužných pokladnách, obchody jsou často bezradné

Je příčinou nedostatku vajec strach?

V České republice jsou kvůli případům ptačí chřipky likvidovány malé i velké chovy. Jednu z největších ztrát měla firma Česká drůbež v Brodu nad Tichou na Tachovsku, kde došlo k likvidaci tři čtvrtě milionu slepic.

Nedostatek slepic si lidé spojují se zvýšením ceny – a proto se začali předzásobovat. Příčinou nedostatku vajec v obchodech tudíž není jen likvidace drůbeže, ale také právě vykupování vajec ve velkém množství.

Obchodníci nejsou schopni na zvýšenou poptávku pružně reagovat, a jelikož se jedná o potravinu, která má relativně krátkou expirační dobu, nemohou se jí předzásobovat ve velkém množství. Podobnou situaci jsme mohli zaznamenat v době pandemie, kdy se lidé předzásobovali jinými druhy zboží, kterých bylo následně v regálech nedostatek.

Vejce v regálu v obchodě MIA Studio / Shutterstock.com

O kolik vejce zdražila a jak na nich ušetřit?

Od počátku loňského roku zdražila vejce o více než dvojnásobek. Podle ČTK se konkrétně jedná o nárůst až o 119 %, a to i v akcích. Zatímco v loni stálo zlevněné balení deseti vajec v průměru kolem 22 Kč, letos se zatím cena pohybuje kolem 48 Kč.

Cena bez akcí je přitom ještě vyšší – v létě loňského roku bylo ještě běžné kupovat vejce v ceně kolem 2–3 Kč za kus, přes podzim a zimu se ale cena vyhoupla a nyní za balení vajec bez akce dáte alespoň 60 Kč. Odborníci navíc počítají s tím, že cena ještě mírně poroste, a to alespoň o 10 Kč za balení.

Nakupte si vejce v akci

Zároveň je zatím nejisté, jestli půjde jen o krátkodobé navýšení, nebo jestli ceny zůstanou vysoké na delší dobu.

Tip: Abyste na vejcích ušetřili, zaměřte se na jejich nákup ve slevě. Využijte k tomu nákupního rádce Kupi.cz, který vás zároveň upozorní, když se výhodná akce opět objeví.

Krátkodobý výpadek pokryje dovoz ze zahraničí

Obnova vybitých chovů může trvat i více než půl roku. To ovšem neznamená, že budu do té doby obchody trpět nedostatkem vajec. Již nyní jsou chybějící česká vejce nahrazována těmi dovezenými z jiných evropských zemí, například z Polska, Německa nebo Litvy.

  • Například Roman Bruzl, předseda ZKD Sušice provozující prodejny COOP, uvedl: „Náš dodavatel vajec potvrdil jejich nedostatek na trhu. Pomáhá si proto jejich dovozem ze zahraničí. Protože spolupracujeme víc než 20 let, vejce pro nás mít bude.“
  • Podobně reagoval mluvčí řetězce Tesco Michal Kuzmiak: „Spolupráce s našimi dodavateli probíhá ve standardním režimu a pro naše zákazníky máme v současné době zajištěn dostatek vajec.“
Žena nakupující vejce j.chizhe / Shutterstock.com

Nepropadejte panice

Vejce patří mezi nejvyužívanější potravinu a také mezi jeden z nejdůležitějších zdrojů bílkovin. Lidé by ale neměli propadat panice, protože nadměrným nakupováním této suroviny způsobí, že budou vejce pouze více nedostupná. V mnoha případech také hromadí tolik vajec, že je ani nejsou sami schopni zkonzumovat a následně se zbytečně kazí. To vede ke zvýšenému plýtvání potravinami, nikoliv k úspoře financí.