Pije vaše dítě energetické drinky? Velká Británie je už zakázala

Dnes je mezinárodní den energetických nápojů

Energetické drinky můžou být skutečně ku prospěchu, tedy pokud jich nepijete moc. Však to určitě znáte, že všeho moc škodí a u energetických drinků to platí dvojnásob. Nadměrné pití energetických nápojů může skončit smrtí jak dospělého, tak dítěte.

Přečtěte si také

Podzimní nadílka citrusů míří do obchodů. Vyvarujte se častých chyb při jejich nákupu a skladování
Podzimní nadílka citrusů míří do obchodů. Vyvarujte se častých chyb při jejich nákupu a skladování

Kdo za tímto mezinárodním dnem stojí?

Firmy vyrábějící energy drinky se spojily, aby veřejnosti tento druh nápojů přiblížily a podpořily tak prodeje svých životabudičů v plechovce. A daří se jim tyto nápoje prodávat? No, to víte, že ano! Rok od roku množství prodaných energetických nápojů celosvětově výrazně stoupá. Nicméně lze předpokládat, že za zvýšenými prodeji energetických drinků až tak nemůže nějaký Mezinárodní den energy drinků, o kterém ví stejně jen hrstka lidí, ale spíše jim nahrává dnešní uspěchaná doba.

Pozor na ně!

Energy drinky můžou být skutečně dobrým sluhou, ale velice špatným pánem.

Někdo si bez energy drinků neumí představit, že by dokázal během dne fungovat, druhému může však může přemíra energetických nápojů způsobit vážné zdravotní problémy, ne-li smrt.

Kofein vám skutečnou energii nedodá

Spousta lidí si stále mylně myslí, že kofein dodá tělu energii. Tak to ale není. Kofein pouze zablokuje receptory, které se podílejí na spánku a mimo jiné zvýší úroveň adrenalinu, dopaminu a glutamátu v těle. U zvlášť citlivých lidí může tak kofein vyvolávat místo kýženého nabuzení nervozitu, úzkost, rozrušení či agresivní jednání, přičemž poté přichází útlum. Jediným přirozeným zdrojem energie pro lidské tělo vždycky bylo a je jídlo v kombinaci s dostatkem spánku.

Místo nabuzení nervozita a pak útlum

Jaká dávka energy drinků je bezpečná?

Jestliže pijete energy drinky občas anebo pravidelně, ale s mírou, nemělo by vám podle lékařů hrozit jakékoli nebezpečí, jste-li jinak zdraví.

Takže 400 miligramů kofeinu denně by mělo být v pořádku pro většinu zdravých dospělých. Například oblíbený Redbull v 250 ml plechovce obsahuje 80 mg kofeinu, což není až tak hrozné. Je to přibližně stejné množství, jako najdete v šálku kávy. I ostatní energetické nápoje se právě okolo takové hodnoty točí, nicméně pro jistotu raději zkontrolujte složení na plechovce, množství kofeinu se může totiž nápoj od nápoje lišit. Navíc energetické nápoje neobsahují jen kofein, ale také jiné stimulanty.

Kdo by energetické nápoje pít neměl?

Jak jsme si tedy řekli, střídmé popíjení energetických nápojů u dospělých by žádné větší problémy dělat nemělo, nicméně pít by je rozhodně neměli:

  • děti 
  • lidé, kteří užívají léky 
  • těhotné ženy
  • ženy, které se snaží o početí
  • ženy, které kojí 
  • lidé, trpící nespavostí
  • lidé s úzkostmi či depresemi

V důsledku nadměrného pití energetických drinků se čím dál častěji vyskytují případy, kdy končí jinak zdraví lidé okolo třicátého či čtyřicátého roku v nemocnicích s infarktem nebo s těžkým krvácením do mozku.

Například takovému 28letému Australanovi stačilo vypít osm plechovek energetického drinku, aby zemřel na srdeční zástavu. Podobně skončil i mladý Nigerijec, který kvůli sázce o 100 USD vypil také 8 plechovek energetického nápoje. Poté, co vypil poslední plechovku, upadl do bezvědomí a zanedlouho zemřel.

Energetické nápoje mohou uškodit i dospělým

Zejména pozor na energetické drinky u dětí

Smrt z nadměrného pití energetických drinků se však nevyhýbá ani dětem. Například v roce 2012 zemřela na zástavu srdce teprve 14letá dívka poté, co vypila dvě plechovky energetického nápoje Monster. Hledat viníka v nadměrném příjmu kofeinu by však bylo mylné.

Kromě kofeinu totiž energetické nápoje obsahují například guaranu, taurin, l-karnitin, ženšen či yohimbin. Všechny tyto ingredience zrychlují srdeční tep a zvyšují krevní tlak, vyskytnout se také může srdeční arytmie.

Ve Velké Británii dětem energetické drinky zakážou

Podle o Jennifer Harris, spoluautorky studie, která se zabývala vlivem energetických nápojů na dětský organismus, by dětem do 18 let neměly být prodávány energetické drinky, stejně tak, jako je tomu u alkoholu a tabákových výrobků.

Proč? Protože můžou být pro ně velmi nebezpečné, zejména pak pokud společnosti vyrábějící energetické drinky tvrdí, že jsou i pro děti bezpečné. Na opačnou stranu se však staví pediatři, kteří dětem a dospívajícím pití energetických drinků rozhodně nedoporučují. Stejně tak jako výrobci, ani rodiče mnohdy nevidí v energy drincích velké nebezpečí, zvláště když už je dítě odrostlejší, například ve věku 14 let.

U dětí a dospívajících, kteří pijí často energetické nápoje, se mnohdy vyskytují zdravotní problémy fyzického i psychického rázu. Dle studie se i zvyšuje počet hospitalizovaných dětí v důsledku popíjení energetických nápojů, a to jde mnohdy o děti ve věku 12 až 17 let, tedy ne až tak malé.

Například ve Velké Británii je situace s pitím energy drinků dětmi tak na hraně, že se zřejmě brzy zakáže prodávání energetických nápojů dětem a dospívajícím. Konzumace energetických nápojů u dětí je totiž až o 50 % vyšší než v jiných státech Evropy, ba dokonce britské děti pijí častěji energy drinky než dospělí.

Děti v hodinách vyrušují a jsou nepozorné

Mnoho dětí dle učitelů energetické drinky dokonce snídají, v hodinách jsou velmi nabuzené, nepozorné a vyrušují. Za zvýšenou konzumací energetických nápojů dětmi patrně stojí i relativně nízká cena v porovnání s ostatními slazenými limonádami, které se ve Velké Británii prodávají. 

Hlavními dvěma důvody pro zákaz prodeje energetických nápojů dětem je jednak vysoký obsah kofeinu, ale také vysoký obsah cukru. Zatímco z přemíry kofeinu můžou děti trpět bolestí hlavy, žaludku, hyperaktivitou a problémy se spánkem, u cukru jde, jako již tradičně, o zvýšené riziko vzniku obezity.

Energetické nápoje jsou často plné cukru

Více cukru a více kalorií než u běžných slazených nápojů

Energetické drinky totiž obsahují více cukru než běžné slazené nápoje, a to až o 65 %, což přidává nápoji navíc v průměru až 60 kcal.

Podle výzkumné agentury Mintel pijí o něco více energy drinky chlapci ve věku od 16 do 24 let, a to neuvěřitelných 63 %. Dívky ve stejném věkovém rozpětí však nejsou za chlapci příliš pozadu, u nich se jedná o 58 %. Za těmito skoro dospělými a dospělými mladými lidmi nejsou příliš pozadu ani děti ve věku od 10 do 16 let, kde celé tři čtvrtiny pravidelně konzumují energetické drinky, tedy alespoň pode výzkumu Evropského úřadu pro bezpečnost potravin.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz