Nové označení brambor Q CZ v obchodech bude potvrzením jejich českého původu a kvality

Pěstování brambor

Poznáte, zda jsou brambory v obchodech vypěstované v České republice, nebo jsou u nás jen balené? Do budoucna už to bude mnohem snadnější. I brambory totiž ponesou označení Q CZ. To bude jasným potvrzením jejich českého původu a kvality. Kdy se novinka spustí?

Přečtěte si také

Dali jste si předsevzetí, že omezíte kávu? Vyzkoušejte povzbuzující nápoje, které vám dodají energii
Dali jste si předsevzetí, že omezíte kávu? Vyzkoušejte povzbuzující nápoje, které vám dodají energii

Konzumní brambory pocházející z české produkce by už měly nést od roku 2020 označení Q CZ, které hodnotí potraviny na území ČR. Informaci už potvrdil ředitel Odboru zemědělských komodit Ministerstva zemědělství Petr Jílek. Toto označení už jste mohli vidět na mléku. Stejně se bude označovat i drůbeží maso. Český bramborářský svaz, známý pod zkratkou ČBS nyní ladí konečnou podobu kolektivních ochranných známek určených pro brambory. Chystají se i kolektivní ochranné známky Brambory z Vysočiny a České brambory vypovídající o domácí kvalitě brambor.  

Označení brambor a bramborových výrobků

Zákazníci tak budou mít jistotu, že byly brambory vypěstovány u nás s garantovanou kvalitou a bezpečností potravin. Označení tak garantuje i postupy pěstování, manipulaci, skladování, balení a zpracování brambor, vše s ohledem na životní prostředí a ochranu zdraví všech spotřebitelů. Označení Q CZ bude platit i pro výrobky z brambor, třeba lupínky, hranolky, kaše knedlíky.

Jak dopadla letošní sklizeň brambor

V loňském roce klesla produkce kvůli suchu o 15 % na 380 000 tun. Úroda byla nižší o 20 %. Letos bylo v březnu a dubnu mnohem lepší počasí na pěstování raných brambor, ale v květnu už bylo chladněji a sklizeň se zpozdila. Loňské brambory zdražily na 30 korun za kilogram. V současné době se dá kilo brambor koupit i pod 15 korun. Rané brambory asi za dvojnásobek. Pěstování brambor je pro zemědělce náročné nejen finančně, ale i z hlediska znalostí. Dávají proto přednost jiným plodinám.

Které brambory jsou z česka? Zjistíme už brzy z nového označení

Dovoz brambor

Našim pěstitelům kazí ceny levný dovoz brambor z ciziny a skladování se jim nevyplácí. Zemědělci loni podle ČBS pěstovali brambory na ploše 29 000 hektarů, letos byla plocha větší. Produkce se zvýšila zejména v Polabí a na jižní Moravě. Třetinu domácí produkce zajišťují drobní pěstitelé a zahrádkáři, kteří každoročně vyprodukují asi 150 000 tun brambor. Suché počasí v loňském roce bylo příčinou zvýšení dovozu brambor hlavně z Německa, Belgie a Nizozemska, což navýšilo i jejich prodejní cenu.

Proč kupovat české brambory

Pěstitelé se snaží přesvědčit spotřebitele, aby kupovali brambory z domácí produkce. Jejich standardy jsou podle Petra Jílka z Ministerstva zemědělství na velmi vysoké úrovni. Kvalita je zaručena přísnou kontrolou příslušných orgánů. V případě dovozu ze zemí mimo Evropskou unii to garantováno není.

I produkty z brambor budou muset být označeny

Jak rozeznat typy brambor

  • A – salátové brambory s pevnou dužninou. Nerozvařují se, jsou slabě moučnaté a lojovité. Hodí se pro přípravu salátů a jako příloha.
  • B – přílohové brambory se středně pevnou až kyprou dužninou, slabě až středně moučnaté. Hodí se jako příloha, do polévek, pro přípravu těst a kaší.
  • C – brambory pro přípravu těst a kaší s kyprou, silně moučnatou dužninou.

Co se nejvíc pěstuje a kolik zkonzumujeme brambor?

Mezi čtyři nejdůležitější plodiny světa patří brambory, kukuřice, pšenice a rýže. Od roku 1994 se jejich celosvětová produkce zvýšila z 230 milionů tun téměř na 400 milionů tun, zejména v Číně a Indii. Každý Čech za rok průměrně zkonzumuje asi 65 kilogramů brambor.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz