Nepodceňujte dezinfekci domácnosti. Víme, kde jsou skryté hrozby u vás doma

Nepodceňujte dezinfekci domácnosti. Víme, kde jsou skryté hrozby u vás doma

Jarní období vybízí k vymetení starých nánosů a odlehčení sobě i domácnosti. Není možné zbavit se všech drobečků a není ani žádoucí vyhubit v bytě vše živé, ale je vhodné mít případné viry a bakterie pod kontrolou. Jak na to? A které výrobky se vyplatí nyní výhodně koupit? 

Přečtěte si také

Pozor na falešné lososy v obchodech: Ten pravý obsahuje mnohem více prospěšných tuků než gorbuša
Pozor na falešné lososy v obchodech: Ten pravý obsahuje mnohem více prospěšných tuků než gorbuša

Investujte do kvalitních pomocníků

Základem úspěchu jsou kvalitní čistící prostředky. Vždy volte takový, který je určen pro daný povrch či místo. V opačném případě totiž nejenže snížíte jejich účinek, ale hrozí i poškození samotného povrchu. Specializované prostředky mívají i další podpůrné vlastnosti. Ty do koupelen pomohou snížit výskyt vodního kamene nebo usazování kapek na površích. Tím se prodlouží životnost vybavení. Prostředky určené na dřevěné nebo lakované povrchy jim zase dodají lesk. Abyste zachovali účinek úklidu, používejte mopy a hadry vždy jen pro danou místnost či vybavení. Nezapomínejte ani na sebe a chraňte své ruce rukavicemi.

Kuchyň jako ze škatulky

Čistá kuchyň je základem zdraví domácnosti. Právě zde zpracováváte jídlo, které poté jíte. Místy, ve kterých se to zde bakteriemi doslova hemží jsou dřez, odkapávač nádobí, houbičky na nádobí, lednice a okolí koše na odpadky. Právě na ty byste měli svou pozornost zaměřit. Zejména na dřez, lednici a kuchyňskou linku zvažte používání i stíracích dezinfekčních ubrousků na jedno použití. Skrytá nebezpečí jsou však i prkénka. V ideálním případě je rozdělte - jedno na maso, jiné na zeleninu, další na chleba... Snížíte tak riziko náhodného přenosu nebezpečných bakterií, které se mohou skrývat v zářezech.

Podlahy, úchytky i pračka volají

Mezi nejvíce zanesená místa patří samozřejmě podlaha, zejména v okolí vchodových dveří. Předložku byste měli pravidelně nejen čistit, ale také častěji vyměňovat. Právě tudy přichází do bytu nejvíce špíny. Dalším podlahovým místem je samozřejmě kuchyň, kde byste měly pravidelně vytírat (lze použít kapka octu jako dezinfekce a nebo specializovaný přípravek, který navíc podlahu i ochrání před vnějšími vlivy).

Na co určitě nezapomenout?

Na úchytky na skříních a spotřebičích, kliky na dveřích, dálkový ovladač, klávesnici od počítače, klíče, setřete prach na horních poličkách a vyperte plyšáky. A když je to hotovo, dezinfikujte speciálním přípravkem i pračku (teplo a vlhko je pro bakterie ráj).

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz