6 praktických vychytávek do auta, které vám zpříjemní dlouhou cestu na dovolenou

Při delším cestách autem vám jistě přijde vhod příslušenství, které společně s novým autem nedostanete.

Ať už jste profesionální řidič nebo jen běžný uživatel automobilu, jistě z vlastní zkušenosti víte, že několik set kilometrů dlouhá cesta není zrovna nic příjemného. Dětem právě začínají jarní prázdniny, a tak se mnoho z nás vydá za sněhem do Alp nebo na nějakou delší cestu za rodinou, což znamená několik hodin strávených v autě.

Přečtěte si také

Které bankovní poplatky letos vyhrály v anketě absurdních ceníkových položek?
Které bankovní poplatky letos vyhrály v anketě absurdních ceníkových položek?

Někomu pomáhá při delších cestách dobrá hudba, jiný se radši baví se spolujezdcem. Pokud jde ale o bezpečnost a pohodlí všech členů posádky, najde se vždy několik vychytávek, které mohou udělat cestu zábavnější.

Chladicí box dokáže zajistit příjemné osvěžení

Tento kousek doplňkového vybavení by neměl chybět při žádné letní cestě na dovolenou, ovšem i v zimě má své opodstatnění. Přeci jen za sněhem musíme jezdit mnohdy až do Alp a bereme si s sebou kromě svačinek i zásobu jídla do apartmánů. Od teď už nebude žádný problém vzít si s sebou na dovolenou i zboží rychle podléhající zkáze, jako jsou sýry nebo jogurty. Napájení většiny typů lednic do auta je řešeno přes přívodní kabel, který se jednoduše zapojí do 12 V autozásuvky. Existují i takové, které lze napájet 220 V, chladicí box tak můžete použít třeba i v chatkách, které nedisponují klasickou domácí ledničkou.

Kamera do auta se rozhodně vyplatí pořídit (Foto: Freepik.com)

Důkazy se mohou hodit

Zařízením, které se může svému majiteli mnohonásobně vyplatit, je kamera do auta, která zaznamenává každou jízdu. Její videozáznam může posloužit jako nezlomný důkazní materiál o jednání ostatních účastníků silničního provozu. Palubní kamera plní podobnou funkci jako černá skříňka v letadle, neustále pořizuje záznam o tom, co se před a za autem děje. Při jejím výběru bychom si měli dát především pozor na hodnotu rozlišení. Malé rozlišení kamery by mohlo být problémem v případě nutnosti zjištění SPZ vozidel a situací, které by se odehrály ve větší vzdálenosti od auta.

Tip: V zimě doporučujeme cestou na hory pořídit rovněž startovací kabely... Kdyby náhodou! 

Protiskluzová podložka na palubní desku

Také vás nebaví neustále hledat drobnosti, které vám kamsi v autě zapadly? V tom případě se vyplatí sáhnout po malé přilnavé podložce, která se jednoduše přichytí na palubní desku vozidla. Některé typy se navíc dají díky zářezům po bocích použít jako šikovný držák pro mobilní telefony.

Čelní sklo 

V létě i v zimě se hodí ochrana na čelní sklo. V létě zaručí, že se interiér nerozpálí, v zimě ji můžete použít zvenku, a vyhnete se tak rannímu škrábání zamrzlých oken. 

Velmi užitečný je držák na mobil, především v případě, že jej používáte jako GPS navigaci (Foto: Pixabay.com)

Stínítka do oken

Ne každé auto má speciálně zatmavená okna, která by bránila pronikání ostrých slunečních paprsků do interiéru vozidla. Zvlášť na zadních sedadlech to může být poměrně nepříjemné kvůli absenci zabudovaných stínítek, jako je tomu u řidiče a jeho spolujezdce. Pořídit lze stínítka různých tvarů a barev, která se jednoduše přichytí přísavkou na okno dveří. Máte-li malé děti, můžete sáhnout po takových, která jsou ozdobena hrdiny z animovaných seriálů. Stínítka do auta koupíte již okolo 100 Kč. V nabídce mají prodejny s automobilovými doplňky i roletky, které připevníte na okno přísavkou a když je právě nepotřebujete, jednoduše je svinete.

Auto neustále pod dohledem

Zejména pokud svoje vozidlo parkujete na veřejných prostranstvích, mohl by se vám hodit GPS lokátor, který dovede spolehlivě odhalit polohu vozu například při krádeži. Jeho zapojení většinou není nijak složité a díky malým velikostem se dovede schovat tak, aby ho pachatel nenašel.

Helmer LK 506 patří mezi zařízení, která kromě zaslání přesných souřadnic lokátoru dovedou provádět i odposlech díky zabudovanému mikrofonu. Navíc lze nastavit upozornění na překročení určitého rychlostního limitu. Cena na internetu okolo 2 190 Kč sice není nejnižší, nicméně dovede ušetřit zbytečný stres v případě odcizení vozidla.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz