Kostka Hery za 6 korun je minulost. V akčních letácích na Heru skoro nenarazíte a její cena stoupla o 100 %

Máslo, mouka a vejce, vánoční vykrajovátka, vařečka, metlička a váleček Stockah / Shutterstock.com

Čerstvá vánočka, perníčky a hromada druhů cukroví k tomu! Vánoce už jsou takřka za dveřmi a sváteční pečení na sebe nenechá dlouho čekat, proto je už nejvyšší čas na nákup potřebných surovin. Pokud se v přípravě sladkostí vyžíváte, bez másla a tuku na pečení se neobejdete. Kolik za ně letos dáte a jak na pečení cukroví ušetřit?

Přečtěte si také

Zdražování se nevyhne ani mikulášské nadílce. Které cukrovinky se nevyplatí kupovat bez akce?
Zdražování se nevyhne ani mikulášské nadílce. Které cukrovinky se nevyplatí kupovat bez akce?

Za máslo i Heru si připlatíte

Ani během roku se bez nich neobejdete, na Vánoce jsou však potřeba o to více. Řeč je o másle a tuku na pečení, které tvoří základ mnoha cukroví i dalších vánočních sladkostí.

Zatímco dříve vás jejich nákup nemusel trápit, dnes už je na účtence zcela jistě poznáte. Obě tyto suroviny oproti loňskému roku zdražily v některých případech až o více než 100 %, v akcích na ně navíc narazíte čím dál tím vzácněji – a když už pro ně do obchodu vyrazíte, mohou být ihned vyprodané.

Perníčky a mouka, v pozadí metlička a miska másla Elena.Katkova / Shutterstock.com

Kolik se dá nákupem másla v akci ušetřit?

Cena másel poprvé skokově vyletěla v roce 2017, tehdejší zdražení si dokonce vysloužilo mediální označení „máselná krize“. V současnosti však opět roste, stejně jako mnoho dalších položek – svůj vliv má jak inflace a všudypřítomné zdražování, tak i nižší obsah tuku v mléce způsobený nedostatky v zemědělství, především v oblasti hnojiv.

V současnosti začíná cena másel bez akce na částce kolem 60 Kč, vyšplhat se však může i na 90 Kč. Akční cena se v průměru pohybuje kolem 45 Kč, levněji ho už prakticky neseženete. Ještě loni jste přitom mohli pořídit nejlevnější kousek za cenu kolem 20 Kč.

Kde teď koupíte máslo v akci?

Kupte se slevou Máslo.

Porovnat slevy

  • Pozor si musíte dát i na gramáž, která nemusí být na první pohled rozpoznatelná – kromě klasických másel o hmotnosti 250 g narazíte i na menší balení, jejichž cenovka nicméně může být podobná.

Dejte si pozor na nekalé praktiky zmenšování balení, o kterých jsme psali v našem minulém článku.

Na kolik vás vyjde tuk na pečení?

Ani tuku na pečení se zdražování nevyhnulo, navíc je ovšem i těžké sehnat jej ve slevě – podle dat nákupního rádce Kupi.cz je počet slevových akcí na něj letos nejnižší za uplynulé 3 roky.

Nakupte si tuk na pečení do zásoby

Ještě letos v lednu byste za Heru, nejrozšířenější pečicí tuk u nás, dali v průměru kolem 15 Kč. Nyní v listopadu se však běžná cena v akci pohybuje kolem 20 Kč – a bez akce stojí i 40 Kč. Oproti předchozím rokům jde o masivní zdražení. Vloni byla její nejnižší akční cena zhruba 9 Kč, a v roce 2020 dokonce 6 Kč.

Nakrájené máslo v misce mouky Erhan Inga / Shutterstock.com

Jak na chytrý nákup vánočních surovin?

Pokud si Vánoce bez domácího cukroví nedovedete představit, s nákupem surovin byste neměli otálet. Ingredience vás však bez akcí mohou vyjít draho – máslo a tuky, ale taktéž mléko, cukry, čokoládu či Salko byste měli vždy nakupovat ve slevě.

Využijte k tomu nákupního rádce – skrze portál Kupi.cz si vyhledáte, kde mají dané položky nejlevněji, a připravíte si přehledný nákupní seznam. A pokud vaše položka zatím není v akci, jednoduše si ji nechte pohlídat – s nastaveným upozorněním na Kupi vám její sleva neunikne.

Čím nahradit máslo v kuchyni?

V kuchyni můžete taktéž sáhnout po alternativách – ať už chcete ušetřit, preferujete zdravější ingredience nebo máslo požívat jednoduše nemůžete, s trochou cviku jej v kuchyni lze nahradit. Co se hodí použít?

  1. Řepkový či olivový olej – jeho 75 ml nahradíte 100 g másla, a vaše pokrmy navíc získají prospěšné živiny, jako jsou omega-3 a omega-6 mastné kyseliny či řada vitamínů.
  2. Avokádo – nahraďte máslo tímto exotickým ovocem. Finančně sice až tolik neušetříte, svému tělu však rozhodně prospějete a váš pokrm může získat i originální chuť.
  3. Řecký jogurt – oproti máslu obsahuje jen pětinu kalorií, jde tedy o skvělou volbu pro všechny dietáře. Využijete ho v celé řadě sladkých dezertů, fantazii se meze nekladou.