Jídlo v obchodech a restauracích na dovolené. Vyplatí se v Chorvatsku a Itálii "paštikařit"?

Na dovolené do supermarketu? Můžete ušetřit a poznat něco nového

Z nejrůznějších srovnání vyplývá, že v České republice je oproti mnoha ostatním zemím celkově levněji. Protože je zde období, kdy lidé vyráží na cesty s rodinou do zahraničí, rozhodli jsme se podívat na zoubek tomu, v jakých případech se vám nákupy zásob vyplatí předem. Zároveň se dozvíte, jaké zboží můžete s klidem nakoupit až ve vybrané destinaci.

Přečtěte si také

Dva důležité vitamíny, které pomáhají v boji s viry. Máte je v lékárničce?
Dva důležité vitamíny, které pomáhají v boji s viry. Máte je v lékárničce?

Na kafe do Švýcarska nejezděte

Pokud se raději než u moře vydáváte v letních měsících na hory nebo k chladnějšímu pobřeží severských zemí, pak neočekávejte příznivý vliv na vaši peněženku. Skandinávské země či takové Švýcarsko mají obecně velmi vysokou životní úroveň, ale je potřeba si za ni dobře připlatit. I toho největšího závisláka na kofeinu možná přejde chuť na šálek kávy, když v Dánsku zjistí, že za mletou kávu v obchodě zaplatíte až dvojnásobek. Kilo brambor na Islandu nebo ve Švýcarsku vás vyjde na třikrát více než doma a podobně to dopadne i při pořizování dalších běžných potravin (kilogram chleba, jablek nebo balení 12 vajec).

Neřesti řešte doma

Jak už dávno zjistili němečtí turisté v pohraničí, ceny cigaret a alkoholu jsou v České republice mnohem nižší než jinde v Evropě. Poměr vysoké kvality a nízké ceny piva ostatně patří k našim národním stereotypům. Pro srovnání - ve velké Británii si objednáte půllitr piva za čtyřikrát tolik co u nás (kolem stovky oproti průměru 26 korun v našich končinách). Balíček cigaret vás přijde neskonale draze například v Irsku, kde za něj běžně dáte neuvěřitelných 280 korun (11 euro) na rozdíl od stovky za krabičku u nás. Ne, že by měli z obecně vysokých cen radost kuřáci kdekoliv na světě.

To, co je u nás někdy exotické a drahé, dokáže být jinde čerstvé, dostupné a levné

Pobaltí, Chorvatsko a Bulharsko, země zaslíbené

Podobné nebo nižší ceny najdeme v českými turisty oblíbených destinacích Chorvatsku a Bulharsku. Překvapivě nízko se ceny drží i ve státech Pobaltí, tedy Lotyšsku, Litvě a Estonsku. Bulharsko je jedna z mála zemí v Evropě, kde za nákup běžných potravin obecně zaplatíte méně než u nás. Rozdíl to není extrémní, ale mnoho milovníků slev v supermarketech by se zde vyřádilo. V Itálii zase nakoupíte kvalitní těstoviny a olivové oleje až o 25 % levněji.

Co s sebou do Chorvatska nemusíte brát?

Co se základních potravin týče, tak v Chorvatsku vás bochník chleba v místních prodejnách bude stát v přepočtu za 20 – 28 korun, zatímco třeba 10 dkg sýru do 25 Kč. Na podobnou částku vás vyjde i jeden litr mléka. Za kostku másla o hmotnosti 250 g dáte přibližně 40 korun, kilogram rýže pak stojí lehce pod 30 Kč. Pokud jde o pivo v obchodech, vyjde vás v přepočtu za zhruba dvacetikorunu. Také víno je tu levné, jedna láhev vás přijde na méně než 60 Kč. 200 gramů instantní kávy stojí v rozmezí 170 – 220 korun, zatímco balení šesti minerálek přibližně 50. Cigarety jsou zde ve srovnání s tuzemskými cenami o poznání přívětivější. Za jednu krabičku totiž zaplatí necelých 50 korun. Levná je ale rovněž drogerie.

Trendem v posledních letech je stěžování si na polské potraviny. Lze je tedy alespoň v samotném Polsku pořídit levněji? Platí to především o masných výrobcích, ale nakolik jim po nedávných událostech chcete věřit, záleží na vás. Jinak se ceny v Polsku pohybují většinou v podobných mantinelech jako u nás.

Restaurace již tak levné nejsou

Co se v Chorvatsku naopak prodraží, je návštěva některé z místních restaurací. A je v podstatě jedno, na jaké jídlo máte zrovna chuť. Dražší je v zásadě vše. Za těstoviny zaplatíte kolem 220 Kč a pokud dostanete chuť na rybu, v peněžence si připravte minimálně 500 Kč. 

Za levno ve stínu pyramid

Dovolená v Egyptě nebo Tunisu je snem mnoha lidí. Do karet těmto destinacím hrají také příznivé ceny běžných potravin. Zejména Egypt je v průměru znatelně levnější než Česko. Kilogram kuřecích prsou zde pořídíte za nějakých 78 korun, kilo banánů vás přijde na 12 korun a kompletní tříchodové menu ve slušné restauraci na velmi příjemných 173 korun. Stačí najít tu správnou last minute nabídku od cestovky a můžete si u pyramid užívat jako faraon.

Cestovatelské úspory

Obecně tedy platí, že ceny potravin jdou ruku v ruce s průměrnými platy a celkovou životní úrovní v dané destinaci. Největší rozdíly jsou pak u alkoholu, cigaret, sýrů a luxusního zboží jako kaviár či mořské plody. Ani s malým rozpočtem nemusíte do levnějších destinací vyrážet vybaveni konzervami. Naopak je příjemné zajít do místního supermarketu a objevit přímo na místě nové a zatím neochutnané produkty, které vás mohou příjemně překvapit cenou i chutí.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz