Zavařovat lze i v malé domácnosti – objemný hrnec snadno nahradí myčka

Zavařování v myčce je snadné a nenáročné na prostor Canva

Pro objemné zavařovací hrnce, ve kterých vznikají ty nejlahodnější domácí kompoty a marmelády, nebývá v malých domácnostech často dost místa. Rozhodně ale není nutné se kvůli tomu domácího zavařování vzdávat. Jde to totiž snadno i v myčce.

Přečtěte si také

Vši: Horor školek, škol a táborů. Jejich výskyt není závislý na hygieně, takže se týká i vás
Vši: Horor školek, škol a táborů. Jejich výskyt není závislý na hygieně, takže se týká i vás

Bez čeho se na začátku neobejdete?

Asi nejdůležitější budou zavařovací sklenice a víčka. Nejlepší jsou pro začátečníky skleničky se šroubovacím uzávěrem – použít můžete třeba ty od dětské výživy nebo marmelád, koupit se ovšem dají velmi levně i prodejnách s domácími potřebami.

Sterilizace sklenic:

Dejte sklenice ve vzpřímené poloze do hrnce a nezapomeňte k nim přihodit i víčka, která se také musí sterilizovat. Naplňte hrnec vodou, dokud nepřesáhne sklenice o 2,5 cm, a vyvařte několik minut. Tím jsou sklenice sterilizované.

Připravit svým nejmenším můžete třeba jablečnou přesnídávku

Zavařovat je možné několika způsoby:

 • v zavařovacím hrnci
 • ve velkém hrnci
 • v elektrické nebo plynové troubě 
 • v mikrovlnné troubě
 • v myčce

Tip: Pokud se chcete dozvědět více, a to včetně tipů na výběr kvalitních zavařovacích hrnců, navštivte náš dřívější článek.

Zavařovat se dá i v myčce – víte, jak na to? Canva

Znáte zavařování v myčce?

Je to velmi snadné – nepotřebujete k tomu zavařovací hrnec ani teploměr. Zavařovat lze přitom třeba okurky, třešně, meruňky, broskve, dýně, hrušky, jablka, jahody, ale i houby nebo maso. Receptů na zavařeniny je na internetu nespočet, vyberte si proto ten, který vám vyhovuje nejvíce.

 • Najdou se tací, kteří tomuto způsobu zavařování nevěří, například kvůli hygieně, nečistotám či nízké teplotě. Není se však čeho bát – vždyť z myčky přece vyndáváte nádobí, ze kterého poté jíte.
 • Dostatečná je i teplota 70 až 80 °C, při které se v myčce zavařuje. Když se budete řídit našimi radami, nemůžete udělat chybu.

I domácí jahodový džem je možné v myčce připravit

Kupte se slevou Jahody.

Porovnat slevy

Postup zavařování v myčce

Naskládejte sklenice do myčky tak, aby vždy stály rovně a nedotýkaly se jedna druhé. Ideální je nechat mezi nimi asi 5 cm mezery. Snažte se využívat pouze spodní koš, menší skleničky lze naskládat i do horního. Nastavte nejdelší program, teplotu na 70–80 °C a myčku spusťte. Důležité je nechat program proběhnout až do konce včetně sušení! Sklenice poté vyndejte, položte na suchou utěrku víčkem dolů a nechte pomalu vychladnout.

Tipy:

 • Zavařovací sklenice se plní kompoty či zeleninou asi 2 cm pod okraj. Pokud byste toto nedodrželi, sklenice budou při sterilizaci přetékat a víčko by netěsnilo. A aby při plnění horkou zavařeninou nepraskly, můžete je předem nahřát.
 • Pro větší trvanlivost lze sklenice vypláchnout rumem, případně jiným destilátem.
 • Dáváte-li nálev, je nutné, aby bylo ovoce a zelenina zcela ponořené, jinak by došlo ke zhnědnutí.
Domácí džemy a marmelády jsou vítaným zpestřením jídelníčku Pixabay

Jak poznám...

 • že je marmeláda už dost tuhá? Stačí, když jí trochu kápnete na talířek a zahýbete s ním. Měla by zůstat v celku a mít gelovitou konzistenci. Pokud je moc tekutá, přidejte želírovací cukr nebo lžičku kyseliny citronové. 
 • že je ovoce dostatečně zralé na zavaření? Méně zralé ovoce má více pektinů, marmelády a kompoty z něj tedy budou hezky tuhé, ale bude je potřeba přisladit. U přezrálého ovoce musíte naopak počítat s menší dávkou přidaného cukru, protože ovoce je hodně sladké. 
 • že je sklenice dobře zavařená? Snadno – víčko by mělo být prohnuté dovnitř. Pokud není, proces zavařování opakujte.
 • co se smí zavařovat? Prakticky všechno, co vám roste na zahradě nebo co koupíte na trhu u farmářů. U ovoce s peckami si dejte práci s vypeckováním
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz