Co se děje s pečivem v obchodech, které se neprodá? Sníte ho vy

Co se děje se starým neprodaným pečivem?

Také si říkáte, kam sakra mizí všechno to neprodané pečivo? Otázka je na místě. Vždyť plné regály pečiva několik minut před zavíračkou přece nikdo nevykoupí! Pojďme společně nahlédnout do zákulisí prodejen, abychom zjistili, co se s pečivem děje.

Přečtěte si také

Dávejte pozor na své děti. Některé okrasné keře na zahradách jsou prudce jedovaté
Dávejte pozor na své děti. Některé okrasné keře na zahradách jsou prudce jedovaté

Moc možností není

Na začátek si musíme říct, že opravdu neexistuje příliš možností, co se dá dělat se starým pečivem. A ne vždy se dá ta nejlepší alternativa dlouhodobě udržet. Seznámíme vás s těmi nejčastějšími praktikami.

  • Pečivo se vrací zpět do pekárny.
  • Pečivo se odesílá do zoologických zahrad.
  • Pečivo se vyhazuje.
  • Pečivo se odesílá do zemí, kde převládá chudoba.

Jak to funguje v jednotlivých řetězcích?

Našli jsme pro vás několik rozhovorů se zástupci obchodních středisek, kteří se k nakládání se starým pečivem vyjádřili. A někdy taky ne… Takže se do toho pusťme.

Billa

Zástupkyně obchodního řetězce Billa prozradila, že pečivo zlevňují dle potřeby, pokud mají vysoké skladové zásoby. Tím se dostáváme vůbec ke kvalitě prodávaného pečiva. Jak dlouho pečivo leží ve skladu, než nám ho naservírují na pult? To se zřejmě nikdy nedozvíme. Pečivo v Billa se likviduje podle speciálních předpisů, které jsou neveřejnou informací. Jednu informaci jsme však přece jen získali! Rohlíky se údajně vozí zpět do pekárny a následně prodávají jako krmení pro zvířata.

Co na tom nesedí?

Dlouhodobě není možné krmit zvířata každý den 3 - 5 % zbylého pečiva ze všech 223 prodejen v České republice! Nejen, že většina chovatelů si pečivo suší sama, ale pro zvířata to ani není vhodné. Suché pečivo se obvykle podává jako pochoutka. Ve velkochovech zvířata žádné pamlsky nedostávají, protože jde o rychlé vykrmení a odeslání na porážku. Jaká zvířata tedy ono tvrdé pečivo jedí?

Globus

Globus pečivo ani nevrací do pekárny. Prý spolupracuje s místními spolky, jako jsou zoologické zahrady, chovatelé nebo myslivecké spolky. Jenže v tomto tvrzení nastává stejná díra, jako v případě prodejen Billa.

Co je na tom špatně?

V České republice máme 16 zoologických zahrad. V každé z nich najdeme exotické ptactvo, plazy a masožravce. Cíleně jsem vyjmenovala skupiny, které pečivo nejedí! Pak tu jsou kopytníci, kterých je v každé zoo nespočet. Jenže! Například v Dvorské zoo je většina kopytníků v Safari na pastvě. Tam mají dostatečné množství potravy během celé sezóny. Další zádrhelem je množství. Někteří kopytníci tvrdé pečivo jíst nesmí, protože jim hrozí kolika. Zbylá zvířata pečivo konzumují v omezené míře, aby nedošlo k nafouknutí a úhynu zvířete. Pokud tedy sečteme veškeré neprodané pečivo a přepočteme to na odkazované zoologické zahrady, není možné, aby zde skončilo všechno neprodané pečivo.

staré pečivo se rozemele a dodává v provedení nového chleba

Kaufland

Kaufland k likvidaci pečiva přistupuje velmi humánně. Odmítá ho dál komukoliv přeprodávat, darovat či vracet. Proto veškeré neprodané kusy končí v kontejneru, ze které potraviny nelze vyndat. Jedná se o box na běžný komunální odpad. Odůvodnění je takové, že obchodní řetězec nechce nikoho ohrožovat na životě nekvalitními potravinami.

Proč to není až tak špatné?

Možná si řeknete, že je to mrhání. Ano, to asi je. Ale při vhodném omezení dodávaného pečiva nemusí být vyhozené množství až tak veliké.

"Samošky"

A jak to vypadá v malých vesnických “samoškách”? Z vlastní zkušenosti není výjimkou prodej starého pečiva. Neprodá se? Nevadí. Následující ráno se staré kusy smíchají s novými a nikdo to neřeší.

Na strouhanku

Často také můžete vidět staré rohlíky v přepravkách. Obvykle jsou zdarma a lidé si je mohou odnést domů na strouhanku nebo pro svá zvířata.

Věděli jste, že…

… neprodané kusy chleba se rozemelou a z 10-40 % se vrátí do “čerstvého” chleba, který si koupíte?

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz