Zjednodušte si praní prádla. Prací cyklus opravdu nemá trvat 3 hodiny

Perte prádlo správně! Canva

Praní prádla není žádná věda, děláme to všichni už celá léta. A pokud se nám zatím nepodařilo během praní vyhodit dům do povětří, zřejmě i víme, jak na to. Přesto tu je pár záležitostí, které vám pomohou ušetřit peníze i čas!

Přečtěte si také

Mikuláš letos vyrazí hlavně do domácností. V nadílce děti najdou ústenky i dezinfekční gely
Mikuláš letos vyrazí hlavně do domácností. V nadílce děti najdou ústenky i dezinfekční gely

Aviváž! Ano, či ne?

Svět praní a péče o prádlo se dělí na dva tábory: zapřisáhlé zastánce aviváže a její odpůrce. My vám představíme fakta a závěr si udělejte sami. Mrkněte s námi na pár zajímavostí, které jste o aviváži třeba netušili.

 • Aviváž je plná chemických látek, které dráždí kůži.
 • Pokud nežehlíte prádlo, aviváž nepotřebujete.
 • Prádlo při špatné kombinaci prášku a aviváže zapáchá.
 • Vyrábějí se i přírodní aviváže.

Potřebuji aviváž!

Pokud patříte do skupiny, která se bez aviváže neobejde, doporučujeme vám používat čistě přírodní aviváže. Vyrobit si je můžete i doma – výhodou je, že mohou vonět pokaždé jinak!

Domácí aviváž č. 1

 • 0,5 l vody
 • 0,5 l (bílého) octa
 • 20 kapek vonného oleje dle libosti (doporučujeme 100% čistý esenciální olej)

Smíchejte vodu s octem a pak přidejte vonný olej. Směs přelejte do nádoby, ve které budete chtít aviváž uchovávat, a dávkujte 2 až 3 polévkové lžíce. Před každým použitím promíchejte.

Domácí aviváž č. 2

 • 6 hrnků vody
 • 3 hrnky octa
 • 2 hrnky vlasového kondicionéru

Smíchejte vodu, ocet a kondicionér ve větší nádobě, poté přelijte. S lahví, v níž aviváž budete uchovávat, netřeste, aby nedošlo ke zbytečnému zpěnění.

Nebo chcete raději kupovanou?

Pozor na správné třídění!

Při praní byste neměli rozlišovat pouze barvy oděvů. Do svých úvah berte v potaz také materiál a hmotnost! Velkou roli má i míra ušpinění a četnost nošení. Zní to složitě? Ale kdepak!

Udělejte si vlastní kategorie

Zapomeňte na klasické třídění na tmavé, světlé a barevné. Je to komplikované, a navíc často vyperete kousek oblečení na teplotu, která ho ničí – a to jen kvůli barvě. Zkuste uvažovat jinak. Vaše kategorie by měly znít:

 • Na třicítku
 • A to ostatní

Čekali jste víc? Uvidíte, že víc by bylo zbytečné.

Na třicítku

Kategorie na třicítku zahrnuje rychlý program, který pere mezi 15 a 20 minutami. Teplota vody je 30 °C. „V tomhle nic nevyperu!“ říkáte si? Naopak! Na třicítku se nejlépe pere spodní prádlo, ponožky, lehké letní blůzky i bavlněná trička.

Tohle ne!

Na 30 °C nikdy neperte robustní kusy. Nejen, že se pořádně nevyperou, ale také nebudou dostatečně vyždímané.

Pár pravidel

 • Pračku nechte z ⅓ až z ½ prázdnou.
 • Prací prostředek dejte do bubnu pračky.
 • Stačí malé množství prostředku, aby se stihl rozpustit.
Ručníky perte společně. Canva

Věděli jste, že…

praní na nízký stupeň je úsporné? Nejen, že neplýtváte vodu a elektřinu, ale také šetříte své oblečení, které vám déle vydrží.

A to ostatní

Zvláštní kategorie, že? Sem patří džíny, tepláky, mikiny, ložní prádlo či ručníky a utěrky. Pochopitelně neperte ručníky s mikinou dohromady. Ani bílé prádlo s červeným – třídění se občas nevyhnete, ale... Základní myšlenkou je, že všechny tyto kousky můžete prát na společnou teplotu. Záleží na použitých materiálech vašeho šatstva, ale ideální teplota se pohybuje v rozmezí mezi 40 a 60 °C.

Čím se oděv ničí?

Často, ač v dobré víře, používáme špatné metody praní či sušení, čímž postupně oslabujeme strukturu tkaniny. Jaké jsou nejčastější chyby a jak se jim vyhnout?

Příliš dlouhý prací cyklus

Standardním pracím cyklem je ten, který je určený na bavlnu. Trvá něco okolo tří hodin a teplota vody je 40 °C. Je to tak správně? Není! Nechat prádlo ve vodě tak dlouho je špatně. Špína se začíná odmáčet už s napuštěním vody. Pokud je oblečení se skvrnami, je čisté zpravidla do hodiny. Z toho plyne, že další dvě hodiny pereme prádlo zbytečně.

Nevhodné prací prostředky

Mezi nevhodné prací prostředky patří například chemické prací gely či prášky, které zaručují zářivě bílou či černou barvu a další. Ty, které zaručují zářivou bílou, obsahují bělidla, která se na spoustu kusů oblečení používat nesmí. A prášky pro udržení černé barvy? Ty jednoduše z praxe nefungují.

Zkuste naše tipy! Prádlo vám vydrží déle

 • Perte kratší intervaly. Kratší tření méně poškodí vlákna.
 • Používejte přírodní prostředky, které jsou šetrné.
 • Některé kusy perte ručně.

Tip na závěr: Pro udržení zářivých barev použijte ocet.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz