5 důvodů, proč pít čaj Matcha. Zelené zdraví

Matcha je nápoj, který si připravíte i v pohodlí domova, musíte mít jen bambusovou metličku, nebo našlehávač mléka.

Když jemně mletý prášek zeleného čaje Matcha našleháte s horkou vodou, získáte osvěžující nápoj plný zdravých antioxidantů. Těch je v něm dokonce více než v běžném zeleném čaji, a to z jednoho prostého důvodu. Po vyluhování zeleného čaje listy obvykle vyhazujete, v případě čaje Matcha je vypijete rozemleté. Kromě nich ještě Matcha obsahuje i další látky, jež příznivě působí na lidský organismus.

Přečtěte si také

V sobotu 16. října je Světový den chleba. Každý Čech ho sní za rok okolo čtyřiceti kilogramů
V sobotu 16. října je Světový den chleba. Každý Čech ho sní za rok okolo čtyřiceti kilogramů

Kde se zelený čaj Matcha vzal?

Už ve 3. století před n.l. se tento zelený čaj používal v Japonsku jako zázračný elixír při léčbě otoků nejrůznějšího původu nebo ke snižování horečky. Buddhističtí mnichové a šlechta ho používali jako léčivé tonikum. Z Číny pochází způsob pití čaje Matcha, kdy se rozemletý na prášek našlehá horkou vodou. Později se pití tohoto čaje rozšířilo i mezi samuraje, jež přidali tradiční rituál pití, který jim měl pomoci ke zklidnění v jejich poměrně bouřlivém životě.

Jak se zelený čaj Matcha zpracovává

Aby měl co největší obsah chlorofylu ve svých listech, jsou asi 4 týdny před sklizní čajové plantáže zastiňovány, čímž se odstraní až 90 % přirozeného světla. Na to čajovníkové keře reagují zvýšenou koncentrací chlorofylu v listech. Následně se čajové lístky ručně sbírají, spaří, usuší a nařežou tak, aby se odstranily stonky a žilky. Takto připravené čajové lístky se melou na žulových mlecích kamenech, přičemž je třeba dodržovat velmi přísné normy na kvalitu.

Matcha se zabydlela již v každé lepší kavárně a čajovně.

Matcha není jen obyčejný zelený prášek

Chuť čaje Matcha je sladká a jemná díky obsahu L-theaninových aminokyselin a rostlinné vlákniny. Ty dokážou dodat tělu vzpruhu trvající tři až šest hodin. Barva čaje Matcha je krásně smaragdová na rozdíl od jiných práškových čajů, jež mohou být žluté až hnědé. Je zajímavé, že čaje mleté na žulových kamenech si zachovávají vysokou koncentraci antioxidantů oproti běžnému ovoci i zelenině. I to je důvodem, proč bychom si ho měli často dopřávat. Zelený čajový prášek lze využít i při přípravě zmrzliny či ovocných nápojů.

5 důvodů proč pít Matcha čaj 

  1. Detoxikace jater  - Matcha snižuje cukr a cholesterol v krvi. (na játra působí blahodárně i avokádo) 
  2. Hubnutí - ne nadarmo se s Matchou setkáte v posilovnách a v ordinacích výživových poradců.  Matcha zrychluje metabolismus i spalování kalorií. 
  3. Bdělost a výkonnost - Matcha má oproti kávě dlouhotrvající účinky. Obsahuje mimo kofeinu látku L-theanin, díky které se budete cítit pohodově, uvolněně, bděle a celkově spokojeně. 
  4. Antioxidanty - velkou výhodou čaje Matcha je jeho koncentrace. Když vypijete jeden šálek čaje Matcha, je to jako byste vypili 10 šálků běžného zeleného čaje. Na stupnici pak není dlouho nic až potom se objeví goji, granátové jablko, borůvky, které jsou na antioxidanty také bohaté. 
  5. Zdravé zuby - jahody, ocet nebo Matcha tea pro bílé a zdravé zuby. Pravidelným pitím čaje Matcha podporujete mimo jiné zdraví zubů a dásní. Matcha má dezinfekční a antibakteriální účinky – odstraňuje plak, osvěžuje dech, čistí a působí preventivně proti paradentóze. 
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz