Dokonale umytá okna. Jak na to? Moderní i tradiční metody našich babiček

Mytí oken není žádná věda, když víte jak si s nim poradit.

Mytí oken máme spojené zejména s jarním obdobím. Venku je už docela teplo, takže u mytí oken nemrzneme a nepraží na nás slunce, takže nepadáme vedrem. Na jaře je třeba využít uklízecí náladu a přivítat jarní sluneční paprsky přes umytá okna. Jak na mytí oken? 

Přečtěte si také

Na pečivu koronavir nepřežije. Stát si nechal vypracovat laboratorní testy
Na pečivu koronavir nepřežije. Stát si nechal vypracovat laboratorní testy

V dnešní době plné technologických novinek je čas na moderní pomocníky a k mytí oken bezesporu patří stěrka.  Ta elektrická vám ušetří mnoho času a námahy. Moderní vychytávka z kategorie úklidových spotřebičů se vám rozhodně vyplatí a za investici stojí. Jde vlastně o takový malý vysavač špíny na oknech. Ovládá se velmi snadno a zvládne to i technický antitalent. S tímto praktickým pomocníkem vás mytí oken začne konečně i bavit.

Jak používat parní čistič na okna

Záleží na tom, kolik máte oken a jaký si koupíte čistič na okna. Můžete mít i ruční. V balení jsou dvě základní části. Postřikovač s nástavcem, kam se vlévá okenní čistič, na který na suchý zip připnete textilii z mikrovlákna a stěrka odsávající vodu. Jde vlastně o malý vysavač se stěrkou, který velmi efektivně odsaje veškerou vodu z oken. Když se podíváte do návodu, tak je použití snadné. Do postřikovače nalijete okenní saponát, který je většinou přiložený. Bohatě ale stačí, když použijete jen vodu. Horká pára si se špínou opravdu poradí. Vysavačem se stěrkou jednoduše stíráte navlhčená okna. Do prázdné nádržky okenního vysavače pak stéká špinavá voda. Budete mít lesklá a čistá okna. 

Jak vyčistit okna, aby se leskla, není žádná věda.

Oslnivý lesk

Výsledek je naprostá bomba. Čeká vás oslňující lesk bez nutnosti leštění. Nepotřebujete několik utěrek z mikrovlákna, nebo velké množství papírových ubrousků. Navíc kolem nebudete mít žádný binec, cákance na parapetu ani na zemi. 

Jak to dělaly babičky 

Pokud se ale chcete do mytí oken pustit pěkně postaru, dělejte to jako naše babičky. Nejprve vezměte okna jelenicí a horkou vodou s přípravkem na nádobí a přidejte ocet. Setřete tenkou, dlouhou stěrkou a vyleštěte klasickými novinami. Žádné lesklé stránky časopisů, ale obyčejné noviny. Díky octu se budou okna dobře mýt a budou mít vysoký lesk. 

Dobrá rada na závěr

Papírové utěrky jsou v našich domácnostech relativními nováčky. Věděli jste, že vznikly podobně jako mnoho dalších vynálezů nedopatřením? Údajně vzešly ze špatně nařezaných rolí toaletního papíru na začátku minulého století. S jejich pomocí řešíme mnoho nepříjemností doma, od utírání rukou, dětských pus a psích loužiček až po balení svačin, nebo právě mytí oken.  V lednovém dTestu se zaměřili na savost a snadnost odtrhávání. Jako favorité vyšly z těchto zkoušek Tento Kitchen Innovations a Albert Kuchyňské utěrky. Na pevnost utěrek Harmony Kitchen Towel Natural je lepší raději nespoléhat, v tomto ohledu dopadly ze všech 18 testovaných balení kuchyňských utěrek nejhůř. (zdroj: dTest.cz)