Dokonale umytá okna. Jak na to? Moderní i tradiční metody našich babiček

Mytí oken není žádná věda, když víte, jak na to Adobe Stock

Mytí oken máme spojené zejména s jarním obdobím. Venku je už docela teplo a zároveň na nás ještě vyloženě nepraží slunce, nepadáme tedy vedrem. Na jaře je třeba využít uklízecí náladu a přivítat sluneční paprsky přes umytá okna. Jak na to?

Přečtěte si také

Bylinky pomohou v boji s depresemi i úzkostmi
Bylinky pomohou v boji s depresemi i úzkostmi

Bylinky pomohou v boji s depresemi i úzkostmi

V dnešní době plné technologických novinek je čas na moderní pomocníky a k mytí oken bezesporu patří stěrka. Ta elektrická vám ušetří mnoho času a námahy. Moderní vychytávka z kategorie úklidových spotřebičů se vám rozhodně vyplatí a za investici stojí. Jde vlastně o takový malý vysavač špíny na oknech. Ovládá se velmi snadno a zvládne to i technický antitalent. S tímto praktickým pomocníkem vás mytí oken začne konečně i bavit.

Parní čistič na okna

Záleží na tom, kolik máte oken a jaký si koupíte čistič. Můžete mít i ruční. V balení jsou dvě základní části. Postřikovač s nástavcem, kam se vlévá okenní čistič, na který na suchý zip připnete textilii z mikrovlákna, a stěrka odsávající vodu. Jde vlastně o malý vysavač se stěrkou, který velmi efektivně odsaje veškerou vodu z oken. Když se podíváte do návodu, tak je použití snadné. Do postřikovače nalijete saponát určený na mytí oken, který je většinou přiložený. Bohatě ale stačí, když použijete jen vodu, protože horká pára si se špínou poradí. Vysavačem se stěrkou jednoduše stíráte navlhčená okna. Do prázdné nádržky okenního vysavače pak stéká špinavá voda.

Čistič na okna je velký pomocník Canva

Elektrický čistič na okna 

Pokud se bojíte páry, variantou, která okna skvěle umyje a odsaje přebytečnou vodu, je čistič na okna. V praxi to vypadá tak, že navlhčíte okna pomocí praktického rozstřikovače, do kterého nalijete čisticí prostředek, poté jednoduše elektrickou stěrkou vodu setřete a zároveň přístroj vodu odsaje do nádobky. 

Oslnivý lesk

Výsledek je naprostá bomba. Čeká vás oslňující lesk bez nutnosti leštění. Nepotřebujete několik utěrek z mikrovlákna ani velké množství papírových ubrousků. Navíc kolem nebudete mít žádný nepořádek, cákance na parapetu nebo na zemi. 

Jak to dělaly babičky 

Pokud se ale chcete do mytí oken pustit pěkně postaru, dělejte to jako naše babičky. Nejprve vezměte okna horkou vodou s přípravkem na nádobí a přidejte ocet. Setřete tenkou, dlouhou stěrkou a vyleštěte klasickými novinami. Žádné lesklé stránky časopisů, ale obyčejné noviny. Díky octu se budou okna dobře mýt a poté se krásně lesknout.

Papírové kuchyňské útěrky Canva

Dobrá rada na závěr

Papírové utěrky jsou v našich domácnostech relativními nováčky. Věděli jste, že vznikly podobně jako mnoho dalších vynálezů – nedopatřením? Údajně vzešly ze špatně nařezaných rolí toaletního papíru na začátku minulého století. S jejich pomocí řešíme doma mnoho nepříjemností, od utírání rukou, dětských pus a psích loužiček, až po balení svačin nebo právě mytí oken. V jednom spotřebitelském testu se zaměřili na savost a snadnost odtrhávání. Jako favorité vyšly z těchto zkoušek Tento Kitchen Innovations a Kuchyňské utěrky Albert. Na pevnost utěrek Harmony Kitchen Towel Natural je lepší raději nespoléhat, v tomto ohledu dopadly ze všech testovaných balení kuchyňských utěrek nejhůř. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz