Energetické nápoje - nenápadní zabijáci. Drinky s příchutí smrti

Energetické nápoje zvyšují energii i riziko vážného onemocnění. Čím je zdravěji nahradit?

Někdo potřebuje doplnit energii v úmorném vedru nebo v práci, jiný zase po letní párty a oslavě nebo na aktivní dovolené. Pokud i vy patříte k těm, kteří v takových chvílích sáhnou po plechovce energetického nápoje, zbystřete. Obsahují spoustu chemie a zdraví škodlivých látek. Přitom se dají snadno nahradit zdravějšími variantami.

Přečtěte si také

BAUHAUS spouští český e-shop, nabídne přes 40 000 produktů
BAUHAUS spouští český e-shop, nabídne přes 40 000 produktů

Za účinek těchto nápojů je zodpovědný především kofein. Pokud však vypijeme za den několik plechovek takového nápoje, snadno se předávkujeme!

V hlavní roli cukr

V jedné půllitrové plechovce se nachází až 15 lžiček cukru. Kromě mnohých zdravotních obtíží a celkově snížené imunitě, má takové množství cukru za následek i dehydrataci. Proto nás možná vychlazený energy drink na chvíli osvěží, nicméně za chvíli máme ještě o to větší žízeň.

Pozor si dávejte i na nápoje, které slibují nižší obsah cukru. Rozhodně se nejedná o zdravější alternativu. Spíše naopak. Deficit cukru bývá nahrazován umělými sladidly, která nám škodí úplně stejně. Především, pokud se na obale dočtete, že výrobek obsahuje aspartam, který patří na seznam prokazatelně škodlivých látek.

Chemie v plechovce

Umělá sladidla, aromata a konzervanty. Za ovocnými šťávami, které bývají přidávány do ochucených variant, se většinou skrývají jen umělé aromatizující látky a barviva. Ani s mnohými vitamíny to není vždy tak, jak se zdá. Například deklarovaný vitamín B, ginkgo biloba či guarana sice v energetickém nápoji jsou, ale často v mnohem větším množství, než je doporučovaná denní dávka, což může způsobovat řadu nežádoucích účinků.

Pokud nápoj slibuje i obsah L-theaninu (aminokyselina vyskytující se v zeleném čaji), zkontrolujte, zda se nejedná pouze o „extrakt ze zeleného čaje“, ten totiž ve větším množství může taktéž způsobovat zdravotní obtíže.

V jedné plechovce energy drinku se ukrývá spousta cukru i mnohá škodlivá umělá barviva, aromata i konzervanty

Energie, ale i vedlejší účinky

Ačkoliv to většinou informace na obale neuvádí, mnohé energetické nápoje způsobují řadu nepříjemných i vážných nežádoucích účinků, mezi které může patřit nervozita, stres, pocit neklidu, nespavost, průjem, třes, závratě, žaludeční nevolnost, bolest na hrudi, zhoršené dýchání a v případě pravidelné konzumace hrozí i riziko infarktu.

Není se čemu divit, úkolem energetických nápojů je „šokem“ zvýšit pracovní výkon našeho těla. To ale otřese všemi našimi orgány. Nejen mozkem, ale i srdcem, trávicím traktem, játry a ledvinami. Čím déle je v takovém stavu udržujeme, tím více je nutíme pracovat na plný výkon v nepřirozených podmínkách.

Pokud to není vyloženě nutné nebo se nejedná o občasné řešení, sáhněte vždy raději po některých jiných „nakopávačích“, které jsou pro naše tělo vhodnější a zdravější. Nikdy ale nepřekračujte denní množství uvedené na obalu takového výrobku.

Matcha čaj je 100% přírodním zdrojem energie, podporuje myšlení a koncetraci

Matcha čaj

Najemno namleté lístky zeleného čaje, které obsahují spoustu antioxidantů, podporují mozkovou činnost a pozornost. Posilují koncentraci a paměť a jsou ideálním 100% přírodním zdrojem energie.

Zelený a bílý čaj

Stejně tak dobře působí i obyčejný zelený nebo bílý čaj (doporučujeme v sypané podobě – u pytlíkových čajů se vlivem mletí při vysoké teplotě mohou vytrácet z lístků některé důležité látky a živiny). V létě ho nařeďte studenou vodou (například od většího džbánu nebo lahve) a můžete celý den doplňovat nejen tekutiny, ale i energii.

Paulínie nápojná neboli guarana

Přezdívá se jí elixír života nebo životabudič, protože představuje významný zdroj energie. Obsahuje až dvakrát více kofeinu než kávová zrna, ale také množství prospěšných minerálů, vitamínů a dalších látek. V přiměřeném množství guarana potlačuje únavu a zvyšuje bdělost, podporuje koncentraci a paměť. Navíc zlepšuje náladu a působí proti stresu a úzkostem.

Všechny tyto produkty na přírodní bázi můžete zakoupit jako doplňky stravy ve formě tabletek nebo rozpustných prášků v lékárnách, některých drogeriích nebo ve specializovaných obchodech se zdravou výživou.