Vyhraje boj s komáry! Pomůže skořice, pivo i bylinky

Vyhraje boj s komáry! Pomůže skořice, pivo i bylinky

Komárům letos opět začaly žně. A nám probdělé noci plné nepříjemného svědění. Pokud patříte k těm, co komáří štípance přitahují jako magnet nebo se před tímto problémem chcete přes léto spolehlivě ochránit, máme pro vás pár osvědčených pomocníků i babských rad. Ukončete válku s komáry jednou pro vždy! Zn. Přírodně.

Přečtěte si také

Znáte mangold? Barevnější kamarád špenátu v našich obchodech je luxusní pochoutkou
Znáte mangold? Barevnější kamarád špenátu v našich obchodech je luxusní pochoutkou

Komáři se v přírodě orientují podle čichu. Zatímco samečci si v období páření vystačí s rostlinným nektarem, samičky potřebují doplňovat energii mnohem více. A k tomu potřebují krev. Pokud se jim chceme účinně bránit, musíme na ně vyzrát přírodními látkami, které jim vůbec nevoní. Jaké to jsou?

Vitamín B

Při pravidelné konzumaci potravin či doplňků stravy obsahujících vitamín B, přesněji řečeno pangamin (jedná se o sušené pivovarské kvasnice bohaté na vitamíny skupiny B, jsou k dostání v každé lékárně), začneme přebytek této látky vylučovat kůží. To komáry odrazuje.

Na vitamín B jsou bohaté některé potraviny jako arašídy, hrozny, ananas, kvasnice, sýry a celozrnné obiloviny. Tuto látku samozřejmě najdeme i v lákavější podobě - v pivu, proto může být jeho konzumace v tomto směru v létě užitečná.

Vitamín B komáři cítí skrze naši kůži a účinně je odpuzuje

Tea tree olejíček

Zatímco pro lidi představuje univerzální hojivý a antibakteriální všelék, komáři se mu zdaleka vyhýbají. Pár kapek tea tree olejíčku můžete přimíchat například do svého tělového mléka nebo do vody, kterou nalijete do rozprašovače. Tím se kdykoliv můžete doma i venku osvěžit a zároveň ochránit. Samotný olejíček je také účinný na štípance - zmírňuje podráždění, působí protizánětlivě a urychluje hojení. 

Skořicová silice

Bylo vědecky prokázáno, že složky skořicové silice dokáží účinně zabíjet komáří larvy, stejně tak odpuzují i komáry dospělé. Nám silice příjemně voní a zakoupíme ji v lékárnách či v obchodech s bylinnými přípravky pod názvem éterický skořicový olej. Podobně jako tea tree ji můžete přimíchat do svého tělového krému nebo spreje.

Obdobně fungují i další bylinky jako:

 • Máta,
 • meduňka,
 • levandule,
 • hřebíček,
 • jalovec,
 • citronela.

Všechny tyto esence lze zakoupit ve formě přírodních olejíčků, existují ale také namíchané speciální směsi přímo proti komárům. Ty lze používat do vonných aroma lamp nebo jimi potřít oblečení či pokožku.

Přírodní olejíčky z máty, meduňky, levandule, skořice nebo citronely komáry odpuzují a pomáhají i na šťípance

A čím efektivně ošetřit komáří štípance a zastavit úporné svědění?

Pomoc nabízí i některé přírodní a domácí způsoby, jaké využívaly již naše babičky.

Na svědivé a bolavé štípance účinkují běžné potraviny, které najdeme doma: citron, vinný či jablečný ocet, cibule, brambory, rajčata. Účinné mohou být i obklady z tvarohu či bílého jogurtu, který vytváří chladivý efekt.

Změna teploty kolem štípanců všeobecně urychluje jejich léčbu a zmírňuje svědění. Šíření toxinů zastaví ledový obklad, stejně tak horký (nebo například co nejvíce horká tekoucí voda).

Postižená místa můžete také potírat nejrůznějšími přírodními oleji nebo doma vyrobenými směsmi:

 • Kašička z jedlé sody (případně soli) a ledové vody – pomáhá zmírňovat a zmenšovat otoky,
 • vlhký kousek dřevěného uhlí (neutralizuje jed),
 • měsíčková tinktura,
 • levandulový či tea tree olejíček,
 • jitrocelový výluh,
 • rozdrcené bylinky – petržel, listy černého rybízu, šalvěj,
 • rozpůlený list aloe vera.

A pokud opravdu nic nepomáhá nebo se raději chcete spolehnout na některé z kupovaných prostředků, zakoupit můžete nejrůznější elektrické odpuzovače do zásuvky i účinné repelenty. U těch můžete vybírat z celé škály druhů – existují speciální pro děti, na citlivou pokožku, s ochranným opalovacím faktorem či šetrné k oblečení. 

Přidat na Seznam.cz👈Přidejte si Kupi Magazín na homepage Seznamu!