Jak platit v zahraničí na dovolené? Nezatracujte kartu, ale ani hotovost

Jak platit v zahraničí na dovolené? Nezatracujte kartu, ale ani hotovost

Ať už vyrážíte na dovolenou kamkoliv, všude se můžete dostat do nebezpečné situace. Řadě z nich se dá ale předejít. Jak bezpečně vybírat z bankomatů hotovost a kde výhodně směnit peníze? Inspirujte se našimi tipy.

Přečtěte si také

Sladkovodní řasy plné zdraví. Čím se liší a proč je při nákupu důležitá země původu?
Sladkovodní řasy plné zdraví. Čím se liší a proč je při nákupu důležitá země původu?

Při cestě do zahraničí je dobré mít platební kartu i nějakou hotovost, bez které se často neobejdete. Před odjezdem do exotických destinací si ověřte předem, zda jsou v dané lokalitě běžně dostupné bankomaty. Ověřte si také, zda zde přijímají vaši značku platební karty. Výhodou je i multiměnový účet, u kterého můžete využívat až 12 různých měn v rámci jednoho účtu.

Výměna peněz

Před výměnou peněz si zjistěte přibližný kurz dané měny vůči české koruně. Údaje naleznete na webu České národní banky. Zjistěte si také, jak vypadají bankovky a nenechte se u směnárníků napálit nepoužívanými nebo falešnými bankovkami a jinou měnou. Oblíbený trik je vydat bankovky v nižší hodnotě. V bankách je nebezpečí menší. Vždy si peníze přepočítejte. Jistější je měnit české peníze u nás. Banky a směnárny v zahraničí nemusí české koruny přijímat, s dolary či eurem potíže nejsou. Ty si také vezměte do exotických destinací. Nejnebezpečnější směny jsou na ulicích.

Výběr z bankomatu

Některé tuzemské banky poskytují výběr z bankomatů v rámci EU zdarma, jiné je ale zpoplatňují. Proto se vždy předem ujistěte o výši poplatků na straně své banky i provozovatele bankomatu. Vyšší částky plaťte kartou. Hotovost vybírejte v menším množství z bankomatů provozovaných přímo bankami a pod nepřetržitým dozorem uvnitř obchodu nebo banky. Ostatní provozovatelé si za služby často účtují poplatky navíc. Při výběru zakryjte ruku zadávající PIN.

Konverze

Pokud jde při výběru z bankomatu a při platbě v terminálu zvolit částku v místní měně nebo přepočet na české koruny, vždy zvolte raději lokální měnu. Převod provede přímo vaše banka podle kurzovního lístku. Služba se objevuje pod názvem Dynamic Currency Conversion. Platba a výběr v korunách jsou často navýšeny o další poplatky. Určitě vsaďte na platební kartu MasterCard a Visu. V mnoha zemích neznají bezkontaktní platbu a potvrzení pomocí PIN, proto jsou platby často potvrzovány podpisem. Při platbě kartou je také převážně výhodnější kurz než ve směnárnách. Platební karta je bezpečnější než u sebe nosit značný obnos peněz.

Platební karty

Nastavte si limity na týdenní platby, jednorázový výběr a dvoufázové ověření, které zamezí třetí straně získat přístup k vašim platebním údajům a nedávejte kartu nikdy z ruky. Falšování karty ztíží i delší a složitější podpis. Pokud při reklamaci podpis neodpovídá, nese za danou platbu odpovědnost obchodník a sumu strhnou z jeho účtu. Neberte si karty k účtům s úsporami. Pro zapůjčení auta je často nutná kreditní karta. U debetní karty není možné jít do mínusu nebo částku po určitou dobu blokovat jako zálohu. Bezpečnější je také mít 2 karty.

Virtuální a předplacené karty

Mimo kreditní a debetní karty existují virtuální a předplacené platební karty, se kterými je možné vybírat v bankomatech nebo zaplatit u některých obchodníků. Mívají výhodnější směnný kurz, ale hlídejte si poplatky přičítané třeba o víkendech, kdy je burza uzavřena. Dejte si pozor i na limity, jako je omezený počet výběrů z bankomatů nebo výše částky k platbě.

Ztráta karty

Při ztrátě nebo krádeži karty to bance nahlaste co nejrychleji. Pokud ji zloděj nebo nálezce použije v bankomatu, nebude mu vydána zpět. Za peníze, které z účtu zmizí až po nahlášení, ručí banky a budou vám vráceny.

Mobilní bankovnictví

Během dovolené se občas podívejte do mobilního bankovnictví a zkontrolujte platby. Můžete zjistit zneužití platební karty mnohem dříve. Do telefonu si nainstalujte kvalitní antivirový program. Přihlašujte se přes svá mobilní data nebo zabezpečenou Wifi. Dejte si pozor na falešné aplikace, které cílí právě na internetové bankovnictví.

Tipy:

  • Pokud ale máte nějakou ověřenou směnárnu, může se stát, že nejlepší kurz budete mít právně v ní. Některé například nabízejí lepší kurz, pokud si vytisknete kupon nebo si zřídíte zákaznickou kartičku.
  • V místě vašeho pobytu plaťte kartou ideálně v lokální měně, pokud se vás platební terminál zeptá a máte možnost volby. Tyto platby bývají výhodnější a vyhnete se doplňujícím poplatkům.
  •  Nezapomeňte také před odjezdem zkontrolovat platnost vaší karty.
  • Pokud plánujete v zahraničí vybírat z bankomatu, ověřte si nejdříve u své banky, jaké za to účtuje poplatky. Zatímco u některých účtů mohou být tyto poplatky nulové, jiné banky účtují i 100 Kč plus určitá procenta z vybírané částky. V takovém případě se samozřejmě výběry z bankomatů v zahraničí nevyplatí.
  • Levněji vás často vyjde i výběr z bankomatu banky v rámci stejné finanční skupiny, jako je ta vaše. Ve větších obchodech můžete narazit i na službu cash back, tedy výběr hotovosti na pokladně.
  • Při platbě kartou nedávejte kartu z ruky a nedovolte, aby vám ji někdo odnesl mimo váš dohled. I v hotelech se zcela běžně kradou čísla platebních karet.

Univerzální rada neexistuje

Jednotná rada na to, jak a kolik peněz s sebou vézt, bohužel neexistuje. Pokud víte, že cestujete do oblastí, kde bude horší dostupnost bankomatů, typicky odlehlejší oblasti, exotické destinace apod., doporučuje se vycestovat spíše s hotovostí a na bankomaty příliš nespoléhat.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz