Proměňte staré oblečení v nové. Nápady, jak oživit oblíbené kousky z šatníku

Možná máte ve své skříni pár věcí, které už vás omrzeli. Za pár korun a pár minut času z nich můžete udělat úplně nové oblečení.

Jarní úklid vás možná přinutí otevřít skříň a protřídit své oblečení. Všechny kousky, které ještě nevyšli z módy, ale nemusíte hned vyhodit. Někdy stačí pár triků a trochu trpělivosti a vytvoříte z nich úplně nové oblečení, které budete milovat. Tomuto přetváření starého na nové se říká upcycling. Stává se čím dál populárnější, protože šetří naši spotřebu a planetu. 

Přečtěte si také

Průzkum ukázal, že Češi platí raději kartou. Hotovost je na ústupu
Průzkum ukázal, že Češi platí raději kartou. Hotovost je na ústupu

Nejčastější důvod, proč se zbavujeme oblečení je, že už vyšlo z módy, nebo jsme ho nahradili novým, které nás baví o něco víc. Pokud ale přidáme trochu své kreativity, můžeme jim dát úplně nový život. Pro základní triky upcyclingu budete potřebovat většinou trochu dovedností v šití. Ideální je, pokud máte šicí stroj, ale zvládnete to i s cestovním šitíčkem nebo nůžkami. Inspirujte se některým z našich nápadů.

Nášivky

Skvělým pomocníkem pro obnovu starého oblečení jsou nášivky. Mohou vyřešit díry na oblečení nebo rozsvítit stará trička. Nášivky seženete v mnoha provedeních. Můžete našít dceři na tričko květinovou výšivku, synovi na džínovou bundu nějaký motorkářský znak, nebo přidejte na manželovo triko logo jeho oblíbené kapely. Pokud si koupíte nášivky, které je možné nažehlovat, stačí rozehřát žehličku a několikrát s ní nášivku přejet. Abyste si byli jistí, že bude držet i po vyprání, je dobré ji po okrajích alespoň na několika místech přišít k látce. 

Stříhání

S nůžkami můžete dělat s oblečením zázraky. Pokud máte nějakou sukni s nelichotivou délkou, jednoduše ji zastřihněte a poté založte okraj a obšijte jej. Nová délka sukně dělá zázraky. Nějaké starší tričko nastříhejte odspodu nahoru na třásně. Dvě vedlejší třásně poté vždy společně svažte, aby se dál nepáraly. A vznikne vám stylový crop-top. Nějakou nudnou mikinu zkuste rozsvítit novým výstřihem. Ten po ustřihnutí zase obšijte. 

Stuhy a krajky

Dalším stylovým doplňkem, jsou stuhy a krajky. Když nakoupíte ozdobné stuhy, můžete je našít na okraje rukávů, nebo s nimi obšít kapsy. Krajka je poté ideální pro prodloužení triček, když ji našijete na spodní část.

Vyšívání

Pokud máte rádi ruční práce, nebo jste z těch trochu trpělivějších, zkuste vyšívání. Některé vyšívané vzory jsou velmi snadné a ve výsledku vypadají skvěle. Vyšijte si například ozobu na kapsu košile, nebo drobné květy na límeček. Rad jak na to, je na internetu nespočet. 

Mnoho z doplňků pro tvoření můžete najít v Lidlu ve speciálních kreativních týdnech. Tvořivý sortiment mívá také Tchibo.

Většina těchto prací vypadá na první pohled možná složitě, ale jakmile to jednou vyzkoušíte, zjistíte, že je to vlastně velmi snadné. A nemusíte se bát pouštět se do experimentů, protože oblečení, které se chystáte přetvářet většinou už bylo odsouzeno pro vyhození. Pokud se přece jen některého oblečení budete muset zbavit, odneste jej místo k běžné popelnici ke speciálním kontejnerům, které toto oblečení darují na charitu, nebo recyklují.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz