Má vaše dítě špatné známky ve škole? Na vině jsou možná sluchátka

Chraňte sluch dětí

Potíže ze sluchem mívají čím dál častěji i malé děti. Na ulici, doma i ve škole se pohybují převážně se sluchátky v uších. Příliš hlasitá hudba sluchu dětí škodí a navíc máme sklony tento problém podceňovat. O sluch můžeme ale přijít velmi snadno.

Přečtěte si také

Vzrůstá obliba audioknih. Loni vyšlo 442 nových titulů a prodej stoupl o 12,4 %
Vzrůstá obliba audioknih. Loni vyšlo 442 nových titulů a prodej stoupl o 12,4 %

Riziko částečné ztráty sluchu se týká asi 12 % dětí a dospívajících ve věku od 6 do 19 let. Ztráta sluchu není jen problémem starších lidí, ale zakládáme si na ni už v dětství. Citlivý dětský sluch je k poškození mnohem náchylnější. Žijeme v hlučném prostředí a počet dětí s částečnou ztrátou sluchu narůstá.

Když špatně slyšíme

Často si toho poprvé všimneme, když v průběhu konverzace nejsme schopni rozlišit některá slova. Věty nám splývají v šum. Děti mají často ve třídě potíže rozumět tomu, co jim říká učitel před tabulí. To může mít za následek, náhlé zhoršení prospěchu ve škole. 

Ke ztrátě sluchu stačí jen málo

Aby citlivost sluchu dočasně klesla i na několik dní, stačí 2 hodiny poslechu hlasité hudby ze sluchátek, nebo 7 minut v blízkosti reproduktorů na rockovém koncertě. Pokud je sluch vystavován těmto situacím pravidelně, dojde k jeho nevratnému poškození. Pokud je do sluchátek hudba puštěná tak nahlas, že ji slyší i okolí, překračuje bezpečnou hranici.

Co je to pravidlo šedesáti

Zásadním způsobem ochrany sluchu před jeho poškozením je důsledná prevence. Poškození sluchu je možné zabránit, pokud budete dodržovat pravidlo šedesáti:

• Při poslechu hudby mějte hlasitost nastavenou na 60 % maximální hlasitosti a menší.

• Hudbu ze sluchátek neposlouchejte déle než 60 minut v kuse a pak si dejte 60 minut pauzu.

Nejlepší sluchátka pro děti

Když už sluchátka, tak velká, nikdy ne pecky. V sadě dětských sluchátek by měl být účinný omezovač hlasitosti, pohodlné uchycení na menší hlavu a minimální únik hluku, aby zvuk neslyšeli ostatní. 

Dětská sluchátka

WHO varuje

Celá ½ osob od 12 do 35 let, což je miliarda mladých lidí, riskuje poškození sluchu díky dlouhodobým hlasitým zvukům ve městě i hudbě ze sluchátek. Světová zdravotnická organizace - WHO a Mezinárodní telekomunikační unie - ITU proto vydala mezinárodní standardy pro produkci a používání zařízení, jako je chytrý telefon a mp3 přehrávač, pro zajištění bezpečnosti při poslechu.

Poškození sluchu v dalších číslech

Více než 5 % světové populace, což je 466 milionů lidí, má zhoršený sluch. Podle odhadu do roku 2050 přijde o sluch více než 900 milionů lidí, tedy každý 10. člověk. Proto je nutné bezpečně vybavit poslechová zařízení. WHO také varuje, že by děti do 5 let neměly sedět u obrazovek déle než hodinu.

Nový standard poslechu

Nový standard WHO a ITU doporučuje dát do zařízení funkci Sound allowance. Software sleduje úroveň a dobu, po kterou je uživatel zvuku vystaven, profil informuje o délce bezpečného poslechu, má volbu pro omezení zvuku s automatickou redukcí a možnost kontroly ze strany rodičů.

MHD a hluk

Sluch ohrožují i prostředky veřejné dopravy. Brzdění vlaků, skřípot metra, hluk autobusů i sirény dosahují stejné intenzity, jako sbíječka, 115 až 120 decibelů. Hluk způsobuje i deprese, úzkost, nesoustředění, poruchy spánku, vysoký krevní tlak, některé chronické nemoci a také nehody. Řešením jsou sluchátka s potlačením okolního hluku, tzv. zvukového smogu, ovšem bez hudby.