Zdražování nekončí a dotklo se i slev! V akcích stojí kuřecí řízky o 30 % více než loni, u másla je to o 94 %

Nákupní košík u pokladního pásu v supermarketu Lizardflms / Shutterstock.com

Stále rostoucí ceny nutí většinu Čechů otočit každou korunu několikrát, než s ní zaplatí. Není tak divu, že nákupní rádce Kupi.cz, který je největším českým portálem zaměřeným na online distribuci letáků a katalogů, zaznamenal v posledních měsících zvýšený zájem o slevové akce zejména na potraviny. Ale i u slev musíme počítat, že si připlatíme více než loni.

Přečtěte si také

Hitem tohoto léta je venkovní koberec! Letos se bez něj neobejde žádná terasa ani balkon
Hitem tohoto léta je venkovní koberec! Letos se bez něj neobejde žádná terasa ani balkon

Zájem o slevové akce roste

Z analýzy, ve které nákupní rádce Kupi.cz porovnával akční ceny potravin za květen, vyplývá, že u některých položek se ceny v akcích meziročně zvýšily dost citelně.

Například u másla se akční ceny meziročně zvedly o 94 %, mléko zdražilo o 32 % a prsní řízky pořídíme v akci o 32 Kč/kg dráž než loni.

Vepřové maso

V kategorii vepřového masa eviduje Kupi.cz průměrné zdražení o 17 %. Nejčastěji promovaná vepřová krkovice bez kosti podražila o 16,6 % a v akci tak stojí průměrných 126 Kč/kg. Přičemž vloni stála o cca 17 Kč méně. Nákupem v akci se dá dle dat nákupního rádce ušetřit průměrně 33 %. Varianta s kostí podražila dokonce o více než 21 %. Přitom počet akcí zůstal v podstatě stejný.

Nakupte si maso v akci do zásoby

Kuřecí maso

Celá kategorie podražila o průměrných 18 %, ovšem u nejoblíbenějších produktů to bylo výrazně víc. Kuřecí prsní řízky pořídíme v akci za průměrných 140 Kč/kg, což je o téměř 30 % více než loni ve stejném období. To znamená zdražení o 32 Kč na kilogram Stále je to však výrazně méně než při nákupu za běžnou cenu, která se pohybuje okolo 179 Kč, tedy o dalších téměř 40 Kč více. Nákupem v akci tak ušetříme min. 28 %.

Podobně je na tom i kuře celé, to podražilo o 27 %.

Žena s nákupem si překvapeně prohlíží dlouhou účtenku PERO studio / Shutterstock.com

Máslo

Celá kategorie v akci podražila o 26 %. Existuje spousta výrobců másel, avšak zcela zásadní rozdíl je v tom, že i to nejlevnější máslo stojí v akci přes 42 Kč. To je obrovský skok oproti loňsku, kdy nejlevnější máslo o váze 250 g stálo 21,90 Kč. Tedy zdražení o necelých 94 %. Např. máslo Tatra v akci podražilo o téměř 29 % a nyní ho pořídíme za průměrných 46,90 Kč. Nákupem v akci lze ušetřit 26 %.

Vyhlédněte si slevy a ušetřete

Mléko

Mléka se týká podražení v akci napříč kategorií o 28 %. Např. Madeta trvanlivé 1,5 % polotučné koupíme v akci za 16 Kč za 1 l namísto dřívějších 12 Kč. To je zdražení o 32 %. Oproti běžné průměrné ceně 20,90 Kč je to úspora necelých 5 Kč, tedy 20 %.

Ovoce a zelenina

Třeba okurka hadovka je v akci dražší o 3 Kč. Letos ji v akci koupíme za průměrných 16,7 Kč, tedy o 22 % dráž. Oproti průměrné běžné ceně 18,9 Kč je to úspora 13 %. Banány zase podražily o 11,5 %.

Alkohol a pivo

Průměrně se cena alkoholu v akci v podstatě nezměnila a je tak jednou z nejméně zasažených oblastí. Při podrobnějším pohledu na nejoblíbenější podkategorii piva lze nicméně vysledovat, že některá piva podražila o 13 %, ale jinak většina těchto zlatavých moků eviduje zdražení do 5 %.

Například Pilsner Urquell 0,5 l je v akci o korunu levnější než loni. K dostání je za průměrnou akční cenu 23 Kč. To je oproti běžné ceně úspora 21 %.