Jak pečovat o plavky, aby vám dlouho vydržely jako nové? Vyvarujte se častých chyb při praní a sušení!

https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/decoration-bikini-on-rope-background-wooden-278457761 S_Photo / Shutterstock.com

S příchodem horkých dnů naplno odstartovala i letošní plavková sezóna. Ať už budete léto trávit v bazénu, u moře nebo v přírodním koupališti, plavkám dává opalování i pobyt ve vodě pořádně zabrat. Aby si i po další roky zachovaly svůj vzhled a tvar, je potřeba dodržovat při jejich nošení, praní a sušení několik zásadních pravidel. Vaše plavky (i peněženka) vám za takovou péči poděkují!

Přečtěte si také

Vypěstujte si doma nebo na zahradě domácí žampiony
Vypěstujte si doma nebo na zahradě domácí žampiony

Ještě než k vodě vyrazíte

Chystáte-li se k moři, kde bývají pláže s ostřejšími kameny, nebo se plánujete vydovádět na tobogánech v aquaparku, pak raději sáhněte po plavkách, u kterých vám nebude líto případného poničení. To platí i v případě termálních lázní, sauny nebo různých wellness koupelí (pivních, bahenních apod.) – při vyšších teplotách mohou plavky ztrácet svůj tvar a barvu.

Nezapomeňte se podívat, co můžete potřebovat k plavání v akci

Pozor na opalovací krémy a pot

Nezapomeňte také, že mnohem více než chlór a sůl mohou vašim plavkám uškodit opalovací krémy. Především ty olejové. Namažte se proto ještě před tím, než si plavky oblečete a při další aplikaci u vody na ně myslete. Mastné skvrny z nich jdou totiž velmi těžce dolů.

Podobně problematický může být i pot, který rozkládá pružnost plavkového materiálu. Víte-li, že budete čas u vody trávit aktivně, přibalte si s sebou nějaké starší plavky, nebo přímo sportovní. Nejnáchylnější jsou v tomto ohledu tkaniny s vyšším obsahem spandexu.

Plavky položené na ručníku a vedle opalovací krém Pixel-Shot / Shutterstock.com

Po příchodu domů mají plavky přednost

Po koupání plavky co nejdříve opláchněte čistou vodou, ideálně pod sprchou ještě na pláži nebo u bazénu. Doma je co nejdříve vyndejte z igelitového sáčku nebo mokrého ručníku. Čím déle budou ve vlhkém prostředí (navíc od soli nebo chlóru), tím více riskujete, že vlákna látky ztratí své specifické vlastnosti a dojde k množení bakterií.

Mokré plavky jemně promačkejte, aby z nich vytekla přebytečná voda. Nikdy je prudce neždímejte ani nekruťte. Poté je přeperte v umyvadle. Praní v pračce po každém koupání není potřeba, zbytečně byste materiál plavek zatěžovali. Pračce se naopak klidně vyhněte úplně.

Jak správně prát plavky v ruce?

  1. Voda by neměla překročit 30 °C, zvláště pokud látka obsahuje příměsi spandexu a lycry.
  2. Použijte prací gel, který je účinný i při nižších teplotách. Vhodné jsou ty určené na sportovní a funkční oblečení, jemné a choulostivé prádlo.
  3. Plavky nechte ve vodě s prostředkem asi 5 minut odmáčet.
  4. Poté je pomocí rukou opatrně vyčistěte.
  5. Párkrát propláchněte pod čistou tekoucí vodou a jemně promačkáním vyždímejte.

Pokud jste si plavky zašpinili od jídla, pití nebo opalovacího přípravku, mastnou skvrnu zasypte jedlou sodou, počkejte cca 10 minut a poté vyperte podle postupu výše.

Dvě ruce perou ve škopku plavky Africa Studio / Shutterstock.com

Jak plavky správně prát v pračce?

  1. Zvolte šetrný prací program s maximální teplotou 30 °C a vypněte funkci odstřeďování.
  2. Stejně jako při ručním praní sáhněte po pracím gelu, který je účinný i při nižších teplotách a je určený na sportovní a funkční oblečení nebo jemné prádlo.
  3. Nepoužívejte bělidla, změkčovače ani aviváž – ta by vlákna lycry obalila a snížila jejich pružnost a pevnost.
  • Tip: Při praní plavek oceníte speciální pytlíky na praní spodního prádla a jiných choulostivých kousků oblečení. Tyto síťované sáčky na praní vás obvykle vyjdou na pár desítek korun a kromě specializovaných prodejen je například koupíte i v Decathlonu, domácích potřebách Orion nebo v IKEA.

Po koupání v létě myslete nejen na své plavky, ale i na sebe

Jak plavky sušit?

V létě se přímo nabízí nechat plavky rychle schnout přímo na sluníčku. Je to ovšem obvyklá a zásadní chyba. Jak jsme už zmínili, vysoké teploty snižují kvalitu materiálu, a pokud byste je takto sušili pravidelně, příští sezónu byste s vybledlými a vytahanými plavkami moc parády neudělali.

Z podobného důvodu také plavky nikdy nepatří do sušičky, přímo na topení nebo pod žehličku. Ideálně je sušte rozprostřené na rovné ploše a u košíčků dávejte pozor, aby nebyly během schnutí prolomené či jinak pokrčené. Jejich tvar by se mohl trvale zdeformovat.