Děláte tyto věci ve vaně? Pak pozor, může vám to poškodit pokožku

Koupání ve vaně může poškodit pokožku, když si nedáváme pozor.

Víte, že i při mytí můžete své kráse škodit? Aby vaše pokožka zůstala dlouho hebká a pružná je důležité si uvědomit, že i koupel má svá pravidla. Naučte se o vaše tělo pečovat i během umývání. Známe tipy, které vám zajistí zdravou a hebkou pokožku.

Přečtěte si také

Podzim patří dekám. Hřejivé, s rukávy, svítící i antistresové – to jsou trendy letošního roku
Podzim patří dekám. Hřejivé, s rukávy, svítící i antistresové – to jsou trendy letošního roku

Příliš často není vždycky dobře

Osobní hygiena je pro člověka velice důležitá, ale ani s ní by se to nemělo přehánět. Na povrchu vašeho těla je totiž ochranná vrstva, kterou si častým koupáním můžete poničit. Pokožka je pak náchylnější k nepříznivým vnějším vlivům a můžete si zadělat i na vážné kožní problémy. 

Přípravky z drogerie byste se měli mýt dvakrát do týdne a sprchovat se vlažnou vodou, která je pro naše tělo mnohem šetrnější. Horkou vanu plnou voňavých mydlinek z koupelových pěn je lepší úplně vynechat nebo si ji dopřávat maximálně jednou do měsíce. Pokud trpíte na vyrážky a ekzémy, nahraďte pěny vonnými oleji nebo koupelovou solí. Mohou kůži podráždit a vyvolat silné alergické reakce.  V zimně doporučujeme přidat do vany lžíci kvalitního olivového nebo arašídového oleje, pokožka bude jemná a příjemná na dotek. 

Je šetrnější mýdlo nebo sprchový gel?

Taky jste občas přemýšleli nad tím, zda je šetrnější mýdlo nebo sprchový gel? Odpověď je jednoduchá, záleží na složení výrobku a typu vaší pleti. Existují velice dobře vyrobená přírodní mýdla, která svým složením neškodí ani citlivé pokožce, ale jejich cena je samozřejmě vyšší. Navíc používání tuhých mýdel není zdaleka tak praktické a pohodlné jako u sprchových gelů a udržet je hygienicky čistá je také složitější, zvláště když je uchováváte jen tak položená v koupelně na umyvadle. Krása vaší pokožky totiž může být bakteriemi ze špatně udržovaných mýdel ohrožená záněty a kožními plísněmi.

Mýdla i sprchové gely musíme pečlivě nejen vybírat, ale i sledovat jejich dobu spotřeby.

To samé se ale může stát, když si neohlídáte u sprchových gelů dobu spotřeby. Proto je důležité mýdla uchovávat v uzavíratelných a snadno omyvatelných dózách a sledovat datum expirace na sprchových gelech už při nákupu. Rozhodně nenechávejte mýdla a gely ve sprchových koutech během vašeho sprchování. Můžete si je kontaminovat a při dalším použití si budete zárodky kožních plísní a zánětlivé bakterie roznášet po těle.

Rozmazlujte svou pokožku

Péče o tělo koupelí ale nekončí, zvláště pak pokud máte suchou pokožku. Po každém sprchování s mýdlem nebo sprchovým gelem byste si měli dopřát výživný krém, olej nebo tělové mléko. Mýdlo a sprchový gel totiž můžou vaši pokožku ještě více vysušovat a ta je pak náchylnější k popraskání nebo k vyrážkám. Pokoupelové ošetření výživným krémem, tělovým olejem nebo mlékem jí dodá potřebnou hydrataci a pomůže obnovit ochranou vrstvu, která ji chrání a vyživuje.

Typy přípravků do sprchy podle konzistence

  • Sprchový gel – nejtypičtější z přípravku na sprchování.  Je vhodný pro každodenní mytí.
  • Sprchový krém – konzistencí a složením je vhodný pro sušší, citlivou pokožku. Obsahuje vysoký podíl mléka, přírodních olejů nebo bambucké máslo.
  • Sprchová pěna – vyniká jemnou konzistencí. Snadno se aplikuje a roztírá, nezatěžuje pokožku, ale zanechává ji příjemnou na dotek a vyživenou. Skvěle se hodí také na cestování, protože jen tak nehrozí, že by nádobka praskla a obsah vytekl. 
  • Sprchový olej – je vhodný pro suchou pokožku, ale oceníte ho i v létě, na dovolené nebo při sportování, když se sprchujete několikrát denně. Vysoký podíl obsahu olejů brání vysušování pokožky. Není potřeba již používat po sprchování tělové mléko. 
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz