Vysokotlaké čističe jsou univerzální pomocníci: Vyčistí chodník i špinavé kolo

Vysokotlaký čistič je ideální na mytí auta Adobe Stock / 203902271

Potřebujete vyčistit zablácené kolo, chodník, terasu, zahradní nábytek nebo auto, ale nechce se vám pouštět se do mytí jen s kýblem, vodou a rýžákem? Ideálním pomocníkem na všechny tyto práce je vysokotlaký čistič (lidově řečeno wapka), s nímž jednoduše a pohodlně odstraníte nečistoty z různých povrchů a během krátkého času. Kterou z tlakových myček si ale vybrat a jaké značky se u nás nabízí?

Přečtěte si také

Obchody stahují z prodeje závadné vlašské ořechy, rozinky a med. Nemáte je doma také?
Obchody stahují z prodeje závadné vlašské ořechy, rozinky a med. Nemáte je doma také?

Základem je správný výkon

Při výběru vysokotlakého čističe byste se měli zaměřit především na jeho výkon. Ten se udává v litrech za hodinu a platí, že čím vyšší je jeho hodnota, tím lepších výsledků při čištění s ním dosáhnete. K tomu je však zapotřebí, abyste měli k dispozici dostatečný přívod vody. Bez něho vám ani drahý přístroj s vyšším výkonem nebude k ničemu.

Menší vysokotlaké čističe disponují většinou průtokem vody kolem 300 litrů za hodinu, ty silnější s větším výkonem mívají průtok vody až 450 litrů za hodinu. Čističe s menším průtokem se hodí spíše na čištění menších ploch a konkrétních věcí. Naopak pro čištění větších prostorů a předmětů je vhodné vždy použít čističe s vyšším průtokem. 

Tip: Vysokotlaká myčka Fieldmann FDW 202201-E díky svým parametrům patří mezi jedny z nejlepších a pořídit ji můžete už od 2 999 Kč.

 • Příkon: 2 200 W
 • Maximální tlak: 165 barů
 • Maximální průtok: 450 l/h

Bez kvalitního čerpadla se rozhodně neobejdete

Jedním z nejdůležitějších parametrů vysokotlaké čističky je kvalitní čerpadlo. Zde hraje roli především materiál, z něhož je čerpadlo vyrobené. Nejčastěji se k jeho výrobě používají dva základní materiály, a to odolné plasty, nebo odolné slitiny hliníku a mosazi.

Odolné plasty se používají zejména k výrobě levnějších a méně výkonných modelů čističů. Hodí se spíše pro ty, kteří čistič nebudou používat příliš často, protože životnost těchto čerpadel je nižší. Pokud víte, že wapku využijete jen párkrát do roka, pak vám tento typ čerpadla z odolných plastů bude určitě stačit.

Delší životnost a vyšší kvalitu pak nabízejí vysokotlaká čerpadla z odolných slitin hliníku nebo mosazi. Díky odolnějšímu materiálu vydrží větší a častější zatížení, ale je potřeba počítat s vyšší pořizovací cenou.

Čistič vybírejte vždy s rozmyslem, má všestranné využití doma Hannes Edinger / Pixabay

Ohřev vody

Potřebujete vyčistit mastné či hodně znečištěné předměty a plochy? Pak je ideální pořídit si horkovodní vysokotlaký čistič, který může při sníženém tlaku dosáhnout vysokých teplot vody. Ta se pak následně přetvoří v páru, přičemž se dá teplota vody často regulovat. Pozor, ohřevem vody nejsou vybaveny všechny vysokotlaké čističe. Teplou vodu však může v některých případech snadno nahradit například vhodně zvolený čisticí prostředek.

Výhody vysokotlakých čističů

 • čištění zabere ve srovnání s ručním mytím až o 75 % méně času
 • menší spotřeba vody a čisticích prostředků
 • důkladnější čištění
 • vytváří méně odpadních vod
 • šetří životní prostředí

Z jakých značek vybírat?

 • Fieldmann
 • Kärcher
 • Bosch

Vysokotlaký čistič je skvělý pomocník, který najde uplatnění v každé domácnosti. Stačí si jen správně vybrat podle svých požadavků tak, aby sloužil co nejspolehlivěji.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz