Jak vybrat kvalitní zahradní hadici, která opravdu něco vydrží?

Hadice je důležitou součástí zahradní výbavy

Aby zahrada dotvářela dokonalý vzhled domu, je třeba se o ni správně starat a všem záhonům a květinám pravidelně dodávat vláhu. Neobejdete se proto bez praktických nástrojů, jako je zahradní hadice, kterou využijete nejen k zalévání, ale například i k mytí auta, čištění okolí domu nebo napouštění bazénu. Při výběru zahradní hadice je důležité zaměřit se na její parametry a několik základních detailů, které zaručí, že zvolíte tu správnou a jež vám práci na zahradě usnadní.

Přečtěte si také

Co znamenají jednotlivé symboly na cedulkách oblečení?
Co znamenají jednotlivé symboly na cedulkách oblečení?

Kvalitní hadice se vyplatí

Většina zahradních hadic se na první pohled může zdát velmi podobná a rozdíl se zdá být jen v ceně a barvě. Při bližším přezkoumání však zjistíte, že některé hadice jsou vyrobené z nekvalitního materiálu, lámou se, kroutí a často nevydrží déle než jedno léto. Problémem také bývá tlak vody z domovního rozvodu a vypadávání z rychlospojek. Vyplatí se proto nekupovat hadici pouze na základě ceny a raději si v tomto případě připlatit za kvalitní výrobek, který bude funkční dalších několik sezón.      

Vybírejte i podle balení

Při výběru zahradních potřeb, a hadic to platí dvojnásob, byste se nejdříve měli zaměřit na balení, v němž se daný kus prodává. Jestliže na obalu nenaleznete jméno výrobce, zřejmě se nejedná o příliš kvalitní výrobek. Stejně tak je lepší vyhnout se hadici zabalené v neprůhledném obalu, jelikož je možné, že uvnitř se nachází hadice se slabou nebo nekvalitně opletenou stěnou. Taková hadice může být na některých místech přelomená a tudíž poškozená a je proto lepší se její koupi vyhnout.

Při výběru hadice vsaďte na kvalitu

Rozhodující je tloušťka a váha hadice

Kvalitní zahradní hadice se pozná především podle váhy, která je odrazem tloušťky její stěny. Klasická půl palcová hadice by měla dosahovat alespoň 115 gramů na metr. Platí, že čím těžší hadice, tím silnější tloušťka stěny, tím pádem také odolnější hadice. Důvod, proč je tloušťka hadice tak důležitá, souvisí s tlakem, jenž hadice zvládne. Může se totiž stát, že slabší hadice pod silným tlakem vody vypadne.

Barva není příliš důležitá

Na trhu jsou k dostání hadice v různých barvách, jejich barva ovšem nijak nevypovídá o jejich kvalitě. Zda se rozhodnete pro hadici zelenou, oranžovou nebo třeba průhlednou, je otázka pouze vašeho vkusu, barevný odstín toho o kvalitě výrobku příliš neprozradí. Je nicméně dobré myslet na to, že v hadici tmavší barvy se bude na zahradě mnohem rychleji ohřívat voda.

Příslušenství k hadici

Pořízením zahradní hadice to však nekončí. Přichází na řadu doplňky jako například zavlažovací pistole nebo postřikovače včetně velkého množství spojovacích prvků. Velmi praktický je také hadicový naviják či vozík na hadici, které usnadní manipulaci s hadicí a zajistí její snadnější smotání. Vyhnete se tak zamotané hadici a jejímu zdlouhavému rozplétání, jež navíc hadici opotřebovávají. Dalším nezbytným doplňkem je spojka na hadici, s níž se hadice jednoduše napojí na závit.