Rychlokurz šikovného manžela. 6 základních oprav v domácnosti, které musí zvládnout každý muž

Víte, jak na domácí opravy?

Potíže s koupenou, kuchyní nebo hlavními dveřmi se většinou objeví ve chvíli, kdy to nejméně čekáte. Volat na každý menší problém řemeslníka je však ztráta času i peněz, když si s opravářskými a kutilskými úkony dokážete poradit sami. S našim malým kurzem se naučíte 6 způsobů, jak doma rychle a snadno zajistíte bezproblémovou pohodu i krásnější prostředí.

Přečtěte si také

Jak pečovat o orchidej, aby kvetla co nejdéle
Jak pečovat o orchidej, aby kvetla co nejdéle

Jak pečovat o orchidej, aby kvetla co nejdéle

1) Kapající kohoutek

Otravně kapající kohoutek naznačuje, že v pákové baterii praskla tzv. kartuš. Problém tedy vyřešíte její výměnou. Nákup náhradní kartuše vás přijde na nějakých 200 korun a k opravě vám kromě ní bude stačit plochý šroubovák, nástrčný klíč a 3mm inbusový klíč. Nejdříve vypněte hlavní přívod vody a poté vypusťte přebytečnou vodu z kohoutku. Odstraňte kryt plochým šroubovákem a inbusovým klíčem uvolněte šroub. Odstraňte páku a uvolněte matici kartuše. Tu pak vysuňte a vložte dovnitř kartuš novou. Vše zpátky zašroubujte a je hotovo!

2) Výměna sprchové hlavice a hadice

Tady se nejedná o vůbec žádnou sprchovou vědu. Místo narušené hlavice či stříkající hadice si kupte příslušenství nové. Hadici opatrně odšroubujte u kohoutku i hlavice klíčem nebo kleštěmi (dávejte při tom pozor na škrábance) a zpátky našroubujte tu novou. Hlavici jednoduše odšroubujete od hadice a vyměníte. Pro jistotu si do obchodu starou hadici nebo hlavici vezměte pro porovnání. Velikosti by ale měly být standardizované.

3) Protékající záchod

Protékajícím záchodem letí z domu voda i peníze. Hlavní příčinou je většinou těsnění zanesené nečistotami a vodním kamenem. K vyřešení protékajícího záchodu tedy velmi často stačí součásti těsnění vyjmout a důkladně očistit. Nejprve vypněte přívod vody a pak spláchněte, aby se z nádržky dostala pryč všechna voda. Odstraňte kryt nádržky a opatrně vyjměte plovák. Vše pak důkladně omyjte a zbavte nánosu vodního kamene. Existují na to čistící prostředky. Pokud je nějaká součástka poškozená, pak přece jenom zavolejte odborníka.

Na jednoduché opravy stačí základní nářadí

4) Uvolnění odpadu

Ucpaný záchod a dřez není nic radostného. Když nepomůže pumpování gumovým zvonem, je na čase si zahrát na chemiky. Stačit k tomu ale budou zásoby, které má doma skoro každý. Vezměte kypřící prášek nebo jedlou sodu a zalijte je horkou vodou, případně octem. Dávejte si velký pozor na oči a ruce, prská to a hrozí vám poranění. Když nepomůže ani bublavá směs, sežeňte si instalatérské péro (pružinu) na odpad.

5) Připevněte obraz na zeď

Klasikou je hřebík a kladivo, ale pokud nechcete vytloukat díry do stěny, nemusíte tím nutně přijít o vizuální požitek z obrazu. Místo hřebíku použijte samolepící háčky nebo oboustranné samolepící proužky určené na zdi. Hotovo. Pro vyrovnání se bude hodit vodováha, případně aplikace v chytrém mobilu.

nářadí pro kutila

6) Výměna zámku

Výměnou zámku se většinou myslí výměna cylindrické vložky. Po otevření dveří stačí odšroubovat z boku hlavu šroubu vložky, potom pootočit klíčem a vložku vyjmout. Vezměte si ji s sebou do obchodu, abyste našli ten správný typ nové vložky. Novou jednoduše zasunete do dveří, zkontrolujete, že nijak nepřečuhuje, zašroubujete ji a opět je vše vyřešeno.

Jak vidíte, mnoho oprav v domácnosti zvládnete pouze díky pár radám a se základním nářadím. Důležité je hlavně vše dělat hezky v klidu. Opravy neodkládejte.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz