Pískoviště je nuda! Jednoduchý návod, jak dětem postavit domek na stromě

Domeček na stromě budou děti milovat

Děti zbožňují prostory určené jen pro ně, kde si mohou vše upravit podle sebe a cítit se jako ve vlastním království. Kromě krásného dětského pokoje k takovým prostorům může patřit i domek postavený na stromě. Sám se tam ale nepostaví, a proto jistě oceníte naše rady, které vám pomohou připravit dětem unikátní dárek.

Přečtěte si také

V Česku chybí 5 000 řezníků. Musíme je dovážet ze zahraničí
V Česku chybí 5 000 řezníků. Musíme je dovážet ze zahraničí

Výběr stromu a příprava

Poté, co se ujistíte, že stavba stromové pevnosti pro vaše potomky nebude vadit sousedům, obhlédněte zahradu pro nejlepší strom. Jedná se o zásadní krok a neměli byste ho podceňovat. Potřebujete pevný a zdravý strom, nejlépe se dvěma hlavními větvemi, které se rozestupují do tvaru písmene V. Nikde by neměly být známky parazitů nebo nemocí. Průměr stromu by měl být minimálně 30 centimetrů, ale při této tloušťce se snažte strom příliš nezatěžovat.

Před stavbou si všechno dobře rozvrhněte a naměřte. Obecně nelze úplně říct, jak široká prkna budete potřebovat na podlahu, ale budou se zřejmě pohybovat někde mezi 2 a 2,5 metry pro hlavní nosné trámy. Dostatek prken si nechte nařezat ve stavebninách. Budete potřebovat dvě hlavní nosná prkna, šest prken menší délky pro základ podlahy a pak dostatek na samotné pokrytí podlahy, popř. stavbu schodů. Budou se vám hodit také nosné konzoly, alespoň osm.

Celý projekt je třeba dobře promyslet

Podlaha a podpěry

Ve vhodné výšce mezi hlavními větvemi vodorovně upevněte dvě prkna, která budou sloužit jako nosné rámy. Následně na ně kolmo připevněte čtyři další prkna pomocí konzolí, čímž vznikne rošt. Z obou stran pak rošt ohraničte další dvojicí prken připevněnými na bok. Takto vytvořený rošt je pak následně potřeba zajistit.

Většina lidí volí upevnění domku na stromě pomocí podpěr, které přímo připevní ke kmenu stromu. Prkna se vyřežou na jednom konci do tvaru V a zespoda se nasadí na rošt. Pokud se zdá, že do stromu zasahujete už tak příliš, můžete podepřít domek 4 sloupy zapuštěnými do země kolem stromu nebo ho zavěsit na lanech z vyšších větví. Poslední možnost ale vyžaduje silnou a dobře rozvětvenou korunu. Navíc na lana nelze zavěsit nic příliš těžkého. Po zajištění následuje položení a přibití podlahy. Ten, kdo chce šetřit čas, využije hotovou podlahu k chatce, kterou pouze přizpůsobí.

použít můžete k domečku i starý žebřík

Žebřík a střecha

Okolo celého domku postavte zábradlí a rozhodněte se, jak chcete, aby do domku děti vstupovaly. Můžete vytvořit pevné schody, což samozřejmě znamená nákup dalších prken pro základní konstrukci a jednotlivé stupínky. Mnoho hrdých majitelů domků na stromě ale využívá i lanových nebo klasických žebříků.

Na střechu vám ze začátku bude stačit zavěšená plachta, ale můžete vytvořit i vodotěsnou, kdy nejdříve vytvoříte základní rám ve tvaru písmene A, na který posléze natáhnete plastovou folii a na tu teprve přibijete prkna.

Bezpečnost na prvním místě

Nikdy nepodceňujte bezpečnost a v okolí domku zajistěte co nejměkčí povrch, který zbrzdí potenciální pády. Nezapomínejte ani na to, že strom bude dále růst a ořežte všechny větve, které přímo zasahují do roštu nebo střechy. Celý projekt vám zabere minimálně jedno odpoledne, spíš ale celý víkend. Výsledek však bude stát za to.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz