Vyrobte dětem na zahradě vodní skluzavku za pár kaček

Skluzavka u vás doma na zahradě vznikne snadno

Slunce svítí, děti se nudí, ale nechce se vám trmácet na daleké koupaliště? Nevadí! S trochou volného času můžete snadno dětem na zahradě vyrobit jednoduchou a zábavnou skluzavku, na které se dostatečně vyblbnou. Stačí se jenom držet našeho návodu a bezpečnostních zásad.

Přečtěte si také

Proč dát pozor na nákup vonných tyčinek? Představují riziko pro vaše zdraví
Proč dát pozor na nákup vonných tyčinek? Představují riziko pro vaše zdraví

Zábava i doma

Každý, kdo někdy zavítal na veřejné koupaliště, zažil fronty u skluzavek a tobogánů. Děti tento malý zdroj adrenalinu zbožňují a jsou ochotné kvůli němu čekat dlouho ve frontě. Budete tedy rozhodně za hrdinu, když podobnou zábavu svým potomkům připravíte přímo za domem, kde sice chybí stánek se zmrzlinou, ale také davy lidí. Nemusíte se strachovat, ani pokud nejste žádný velký kutil. Speciální nářadí ani znalosti nejsou potřeba.

Stavba skluzavky

Hlavním prvkem pro konstrukci naší skluzavky bude igelitová plachta, kterou pořídíte v nejbližších stavebninách či hobby obchodě. Někdy se vám může poštěstit najít větší plachtu i v zahradnictví. Délku zvolte podle velikosti vaší zahrady a prostoru, který chcete skluzavce věnovat. Obecně platí, že delší klouzavá dráha je jak zábavnější, tak bezpečnější, protože se děti většinou zastaví ještě před koncem skluzavky.

Na šířku by měla mít alespoň dva metry, ale pokud možno spíše víc. Tloušťku igelitu doporučujeme větší. Zabrání protrhnutí a vyhladí nepříjemné nerovnosti povrchu. Pak už stačí najít jen dostatek kolíků s hladkým povrchem (například stanové kolíky), tak abychom je mohli rovnoměrně zatlouct po celé délce skluzavky.

Nezapomeňte okraje plachty připevnit

Aby to jezdilo

Pro skluzavku je ideální, když ji postavíte tak, aby se svažovala z lehkého kopce. Nic dramatického, stačí jenom menší sklon, který zajistí lepší klouzání. Plachtu položte na trávník (nikdy ji nestavějte na tvrdém povrchu!) a přeložte na polovinu. Tím získáte tlustší a bezpečnější vrstvu.

Následně co nejlépe rukama vyhlaďte celý povrch skluzavky. Nikde by neměly vyčuhovat hrbolky. Poté zajistěte skluzavku již avizovanými kolíky rovnoměrně po celé délce. Ty následně ještě přelepte lepící páskou, aby byly zcela zahlazené a nehrozilo od nich dětem poranění. A je to, nejtěžší část máte za sebou!

Zahájení provozu

Povrch skluzavky polejte po celé délce trochou sprchového gelu. Ten zajistí, že skluzavka bude opravdu dokonale plnit svůj účel. Pak seshora spusťte hadici s vodou a počkejte, až bude celá skluzavka mokrá. Po jednom na ni začněte pouštět děti. Když se vám na druhém konci skluzavky podaří zajistit i dětský bazének, tím lépe.

Jak skluzavku používat?

Na skluzavku se (jemně) skáče s mírným rozběhem, po kterém se položíme na břicho. Nenechávejte děti po skluzavce běhat, to skoro jistě skončí odřenými koleny a pláčem. Co se barvy plachty týče, vyhýbejte se černé. Ta absorbuje maximum tepla ze slunce a po chvilce by byla příliš horká. Nezapomeňte občas doplnit na skluzavce mýdlo nebo šampon a vždy ji udržujte mokrou. Letní zábava může začít.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz