Holení podpaží v kombinaci s deodorantem může způsobit kožní problémy

Deodorantová svěžest v létě aneb ruce nad hlavu bez trapasu

Pot patří k životu. Je to přirozený způsob, kterým naše tělo bojuje proti přehřátí a může se také objevit ve stresových situacích. V dnešní době máme ale tendenci se potu štítit a co nejvíce jeho produkci omezit. Každý, kdo se někdy projel v narvané tramvaji uprostřed léta ví, že přímý kontakt se zpocenými spolucestujícími není nic příjemného. Vlny horka nás začaly letos sužovat už od začátku června. Osvěžte se výběrem správného deodorantu.

Přečtěte si také

Jak správně připravit jedlé kaštany ze supermarketu? Skvěle chutnají pečené i v nádivce
Jak správně připravit jedlé kaštany ze supermarketu? Skvěle chutnají pečené i v nádivce

Deodorant nebo antiperspirant?

V obchodě, reklamách nebo při zběžném prozkoumání nabídky produktů na internetu brzy narazíte hned na první problém – je lepší si pořídit deodorant nebo antiperspirant? Záleží na vašem hlavním důvodu pro boj s potem. Deodorant si poradí především s nepříjemným zápachem, zatímco antiperspirant přímo omezí produkci potu.

Váš pot ve skutečnosti žádný nepříjemný zápach nemá, ale na vaší kůži se mísí s bakteriemi a po jeho odpaření pak vzniká nelibá vůně. Lidé s neoholeným podpažím riskují zápach více, protože bakterie mají tendenci se na chloupcích držet. Intenzitu zápachu ovlivňuje mimo jiné váš věk, fyzická kondice i genetické predispozice.

A co hliník?

Antiperspirant přímo ovlivňuje potní žlázy. Součástí složení antiperspirantů jsou látky na bázi hliníku, které část žláz zablokují a tím brání tvorbě potu. A jak je to s hliníkem? Podle řady aktuálních studií kosmetika obsahující hliník není příčinou rakoviny prsu, nemusíte se tak obávat používání přípravků s touto látkou.

Otázkou tedy je, zda se snažíte omezit přílišné pocení, nebo zápach s ním spojený. Obojí je samozřejmě nepříjemné, ale pokud se nepotíte nadměrně (čímž trpí asi 2 % populace), deodorant pro kontrolu zápachu plně postačí.

Druhy a úskalí deodorantů

Deodoranty najdeme v mnoha různých aplikátorech a verzích. Asi nejoblíbenější bývá tuhý deodorant, který se snadno nanáší, ale může zanechávat bílé stopy na oblečení. Pokud se znečištění oblečení chcete vyhnout, tak si triko nebo šaty na sebe dejte ještě před aplikací deodorantu. Popřípadě můžete také fénem nanesený deodorant rychle usušit.

Gelový deodorant nebarví, nicméně mu mnohem déle trvá, než uschne. Ne všichni mají rádi vlhký pocit v podpaží. Koneckonců jedná se přesně o to, čemu se snažíte zamezit. Sprejové deodoranty rychle schnou a déle vydrží, ovšem někdy bývají dražší než ostatní druhy a zpravidla moc dlouho nevydrží. Při jejich aplikaci navíc provoníte celou místnost, což může vadit lidem, kteří s vámi sdílí prostor.

Deodoranty se hodí také sportovcům

Na co dávat pozor?

Především po oholení je kůže velmi citlivá a nanesený deodorant ji může nepříjemně podráždit. Důvodem bývá obsah alkoholu nebo antimikrobiálních látek, které rozhodně nesvědčí citlivé a suché pokožce. Pokud možno vyzkoušejte několik druhů a značek deodorantu. Najít ten správný nějakou dobu trvá. Vaše tělo může po čase začít reagovat negativně na konkrétní deodorant v případě, že jej používáte často.

Kromě hrdosti nemá používání specificky ženských či mužských deodorantů na nic negativní vliv pro obě pohlaví. Ženy sice mají více potních žláz, muži z nich ale zase průměrně produkují více potu.

Nejdůležitějším aspektem při hledání správného způsobu, jak zatočit s potem, tedy je, jestli vám činí problém samotný objem potu (sáhněte po antiperspirantu), nebo jenom zápach (využijte deodorant). Pro lidi s citlivou kůží lze doporučit deodoranty bez alkoholu a vyhýbání se antiperspirantům.

Kdy začít používat deodoranty?

Hranice, kdy je začít používat, není – vše je individuální. Malé děti se většinou nepotí a nejsou cítit, avšak změna může přijít velmi záhy. Jakmile začne dítě trápit nelibý zápach z podpaží, na nic nečekejte a pořiďte mu vlastní deodorant či antiperspirant. Ideální je v tomto případě volit ty šetrné, které jsou citlivé k pokožce a neobsahují hliník. Například tuhý krystalový deodorant speciálně pro děti je určen k použití již od šesti let. A dřív dítě deodorant rozhodně potřebovat nebude!

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz