5 rad, jak se vyhnout pokutám při cestě autem do zahraničí

5 rad, jak se vyhnout pokutám při cestě autem do zahraničí

Vyrazit na cesty s automobilem s sebou nese mnoho výhod, ale také odpovědnost. Před tím, než vyrazíte za zážitky na 4 kolech, byste si měli zjistit důležité informace, zkontrolovat stav svého automobilu a doplnit potřebné vybavení.

příprava na cesty se vyplatí

Přečtěte si také

Do spíže? Nebo spíše ne? Podívejte se, co patří a nepatří do spižírny
Do spíže? Nebo spíše ne? Podívejte se, co patří a nepatří do spižírny

Zkontrolujte platnost dokladů

Jako první byste měli zkontrolovat, že jsou všechny doklady v pořádku. Pokud byste měli například propadlé řidičské oprávnění, bude trvat nejdéle, získat nové. Myslete na to s předstihem. Ohlídejte si, abyste měli platný řidičský průkaz a také, aby váš vůz měl aktuální technickou. Pokud byste se v zahraničí dostali do problémů a měli byste některé doklady propadlé, vaše pojišťovna by mohla dělat problémy s proplácením škod. Kromě toho vám na místě hrozí pokuta.

Vaše povinné ručení většinou platí i za hranicemi

Když se vydáváte do evropských států, měla by vám ve většině zemí platit zelená karta vašeho povinného ručení. Proto ji nikdy nezapomeňte doma! To znamená, že pokud by se něco stalo, neměl by po vás nikdo vyžadovat, abyste uhradili škodu na druhém vozidle na místě, ale vymáhat ji od vaší pojišťovny později. Přesný seznam zemí, kde toto platí, najdete na zadní straně této karty.

Pokud jedete někam, kde vaše povinné ručení neplatí, můžete si sjednat pojištění auta zvlášť. Když si budete sjednávat cestovní pojištění, podívejte se podrobněji, co obsahují jeho asistenční služby. Někdy se vztahují i na problémy s vozidlem. Pokud ne, můžete si připlatit za tzv. technickou asistenci vozidla, což je právě připojištění na automobil. U toho už je na vás, jak vysoké limity zvolíte. Někdo se připojišťuje i přesto, že mu v cizí zemi platí povinné ručení, protože u něj bývá pojištěný jen základ.

na cestách ušetříte za pokuty, když se připravíte na danou zemi

Neznalost neomlouvá

Když budete mít v pořádku všechno papírování, další důležitou součástí cesty je zjistit si, jaká jsou pravidla nebo dopravní omezení v dané zemi. Důležité informace pro evropské země, kam vyrážíme nejčastěji, najdete v přehledech níže. 

Rychlostní limity některých evropských zemi:

 • Itálie: na dálnici 130 km/h, mimo dálnici 90 km/h, v obci 50 km/h
 • Německo: na dálnici bez omezení mimo vyznačené úseky s omezením, ale doporučená rychlost 130 km/h, mimo dálnici 100 km/h, v obci 50 km/h
 • Slovensko: na dálnici 130 km/h, mimo dálnici 90 km/h, v obci 50 km/h
 • Španělsko: na dálnici 120 km/h, mimo dálnici 90 km/h, v obci 50 km/h
 • Chorvatsko: na dálnici 130 km/h, mimo dálnici 90 km/h, v obci 50 km/h
 • Rakousko: na dálnici 130 km/h, mimo dálnici 100 km/h, v obci 50 km/h 
 • Maďarsko: na dálnici 130 km/h, mimo dálnici 90 km/h, v obci 50 km/h
 • Francie: na dálnici 130 km/h, mimo dálnici 90 km/h, v obci 50 km/h
 • Bulharsko: na dálnici 130 km/h, mimo dálnici 90 km/h, v obci 50 km/h

Česká republika není jedinou zemí, kde je povinné svítit po celý den. Další jsou ještě například:

 • Itálie 
 • Slovensko
 • Chorvatsko – od října do března
 • Maďarsko
 • Polsko
 • Bulharsko

Pokud se vydáte do Velké Británie nebo na Maltu, nezapomeňte na to, že budete řídit vlevo.

když se stane nehoda v zahraničí.

Neujíždějte od nehody, sledují vás kamery

Pokud se vám už nějaká dopravní nehoda stane, nevyplácí se od ní ujet. V některých zemích jsou velmi propracované systémy bezpečnostních kamer a nikdy si nemůžete být jistí, zda vás některá nezachytila. Za ujetí od nehody hrozí pokuty až ve stovkách eur.

V každé zemi jsou jiná pravidla pro to, kdy zavolat policii. V Chorvatsku volejte policii ke každé nehodě. V Anglii a Francii se volá policie jen k nehodám se zraněním. V Rakousku se nemusí volat, pokud se obě strany vzájemně dohodnou a předají si na sebe kontakt. Společně s řidičem druhého vozu byste vždy měli sepsat záznam o dopravní nehodě, který má po celé Evropě jednotný formulář a je online ke stažení na internetu. 

Kde se domoci odškodnění?

Pokud jste vy obětí nehody a chcete se domoci odškodnění, obraťte se na zahraniční pojišťovnu. Někdy je ale vaše pojištění doplněné také o službu přímé likvidace. Pokud je to váš případ, předejte všechny dokumenty české pojišťovně a ta se o další postup postará. Dobré je také schraňovat co nejvíce důkazů jako je záznam o nehodě s podpisy, fotografie a kontakt na svědky. Pro vaši jistotu je dobré domluvit se v servisu, aby nafotili všechny poškozené i opravené díly.

Pak už na dlouhých cestách jen nezapomeňte pravidelně odpočívat a užijte si svůj pobyt pokud možno bez starostí. 

Tip na cesty: 

 • Vozíte s sebou na dovolenou jízdní kola na nosiči za autem? V Itálii musíte mít před koly reflexní desku, aby se snížilo riziko toho, že vám do nich někdo nabourá.
 • Motorkáři si pro změnu nesmějí zapomenout do Francie rukavice, kde jsou povinné.
 • Vysoké pokuty můžete dostat i za telefonování za volantem. Například v Itálii je to 230 eur, v Nizozemsku 200 eur a v Dánsku 160 eur. 
 • Ve Francii stále platí povinnost vozit u sebe alkoholtester. Podle expertů z ÚAMK však není aktuálně vyžadovaná po zahraničních řidičích.
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz