Chystáte se na dovolenou vlastním autem? Podcenit přípravu se nevyplácí

Cestování na dovolenou autem patří mezi nejlevnější způsoby dopravy.

Je tu opět letní období a společně s ním i čas dovolených. Jak vyplynulo z průzkumů automobilky Toyota, 55 % lidí volí jako dopravní prostředek do cílové destinace vlastní automobil. Je tomu tak především kvůli nižší cenové náročnosti a možnosti vzít si s sebou větší množství věcí. Před započetím prázdninové výpravy je doporučováno provést důkladnou prohlídku auta. Pojďme se podívat, na co se vyplatí hlavně zaměřit.

Přečtěte si také

Navzdory nárůstu v posledním čtvrtletí loňského roku se české gastro drží jen těsně nad hladinou
Navzdory nárůstu v posledním čtvrtletí loňského roku se české gastro drží jen těsně nad hladinou

Během prázdninové túry, která vede většinou na jih Evropy, musí auto vydržet námahu, kterou nepozná za celý rok. Bylo by proto opravdu zbytečné neprovést důkladnou kontrolu funkčnosti všech zařízení, a poté kvůli případné závadě strávit několik hodin opravou vozu. Zpravidla sami zvládneme činnosti jako třeba nahuštění pneumatik nebo výměnu kapaliny do ostřikovačů. Pro složitější úkony se však vyplatí navštívit autoservis, kde zkontrolují geometrii řízení a správnou funkčnost klimatizace.

Je třeba pamatovat na dostatek kapalin

Pokud v průběhu cesty zjistíte, že vám na rušné dálnici došla některá z potřebných kapalin v automobilu, bude to dost nepříjemná situace. Těmi hlavními jsou brzdová a chladicí kapalina společně s motorovým olejem. V případě oleje do motoru se vyplatí vzít si s sebou do zásoby aspoň malou láhev. 

Vydat se na dovolenou autem se vyplatí především v evropských zemích.

Pneumatiky mají velký vliv na bezpečnost posádky

Následuje správná příprava pneumatik vozidla. Prvně zkontrolujeme, zda je ještě vůbec možné vydat se s nimi na další jízdu. Minimální hodnota dezénu je v evropských zemích 1,6 mm. Pokud této hodnoty pneumatiky nedosahují, hrozí vám nejen tučná pokuta, ale i riziko nehody při deštivém počasí. Při nedostatečně hlubokých drážkách pneumatik totiž hrozí vznik aquaplaningu, který je způsoben příliš velkým množstvím vody, která se dostane mezi vozovku a pneumatiku. Auto se při tomto jevu stává neovladatelným.

Správné nahuštění pneumatik je další z úkonů, které omezují riziko dopravní nehody. Vezměte v potaz, že automobil bude během cesty na dovolenou více naložený než obvykle. Je třeba pneumatiky nafouknout o mírně větší hodnotu, která je výrobcem doporučována. Tu najdete buď v návodu k obsluze vozidla, na nálepce na víčku nádrže nebo na sloupku dveří u řidiče.

Povinná výbava není ve všech zemích EU stejná

Pokud si myslíte, že povinná výbava je ve státech evropské unie stejná jako u nás v České republice, musíme vás zklamat. Téměř každá země má určité odlišnosti v tom, co všechno by se mělo ve vašem autě během jízdy nacházet.

Když se podíváme na předpisy třeba k našim sousedům, zjistíme... že v Německu je potřeba při vjezdu do určitých zón měst mít tzv. nízkoemisní plaketu, díky které se dostaneme i do centra měst, které mají toto omezení zavedené. Všechny podrobnosti o povinnostech v jednotlivých státech najdete přehledně na webu ÚAMK.

Abyste si dovolenou užili bez zbytečných potíží, je vhodné provést servisní prohlídku auta.

V servise vám pomohou i dobře poradí

I když si myslíte, že vše zvládnete připravit sami, je dobré navštívit před dlouhou cestou autoservis. Mechanik vaše auto důkladně prohlédne a upozorní na případné vady, které je třeba odstranit. Cena servisní prohlídky je většinou pár set korun, vy však vyrazíte na dovolenou s pocitem, že je vaše auto skutečně v pořádku po všech stránkách.

TIP na závěr:

Sjednání cestovního pojištění bere již naštěstí většina lidí jako samozřejmost a běžnou součást přípravy na cestu do zahraničí. Nejdůležitější součástí cestovního pojištění je pojištění léčebných výloh, které pokryje případné ošetření v zahraničí v případě úrazu či nemoci, hospitalizaci, převoz do zdravotnického zařízení, léky apod. Další pevnou částí cestovního pojištění jsou také asistenční služby. Asistenční služby jsou vám k dispozici 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, ale vztahují se pouze na vaši osobu, na vozidlo nikoliv. Asistenční služba vám pomůže zjistit nejbližší zdravotnické zařízení, zajistí případný převoz do České republiky, pokud nejste schopni se přepravit zpátky domů po vlastní ose, zajistí vám tlumočníka v případě potřeby a podobně.

Některé z pojišťoven pak nabízejí zvláštní druh připojištění, často nazývané jako technická asistence vozidla. Jedná se o asistenční služby pro případ, že by došlo k poruše či nehodě v průběhu vaší cesty a vy byste potřebovali pomoci se zajištěním servisu nebo odtahem vozidla. Určitě se jedná o velmi dobrý druh pojištění, který se vám při cestě do zahraničí vlastním automobilem bude hodit. Ne vždy je ale nutné sjednávat zvláštní připojištění. Stačí se podívat, co všechno obsahuje vaše povinné ručení a havarijní pojištění a případně nastavení pojištění vašeho vozidla pro cestu do zahraničí upravit.