Jak vybrat optimální sekačku pro vaši zahradu? Tipy k nákupu

Pravidelná údržba trávníku vhodným typem sekačky je důležitá.

Díky vydatným květnovým dešťům letos tráva rostla velmi rychle. Pravda, v posledních týdnech se kvůli suššímu počasí její růst trochu zpomalil, nicméně je stále nutné trávník udržovat pravidelným sečením. K tomu je potřeba ta správná sekačka, která dokáže travní porost upravit dle vašich požadavků. Pojďme se tedy podívat na to, jaké jsou nejčastěji používané sekačky na trávu a jak bude vypadat blízká budoucnost těchto strojů.

Přečtěte si také

Proslulá salcburská čokoládovna končí. Které značky také smetl koronavirus?
Proslulá salcburská čokoládovna končí. Které značky také smetl koronavirus?

Nejen ve městech je dnes zřetelný trend dokonalé úpravy trávníku na dvorcích a zahradách. Někteří majitelé trávu sekají i víckrát než jednou týdně, což je už trochu zbytečné. Pokud se však někdo zkracováním svého trávníku zabývá častěji, je důležité zvolit takový druh sekačky, který dokáže bez problémů posíct danou plochu a manipulace s ním bude příjemná.

Sekačky se odlišují pohonem i možnostmi využití 

Zpravidla můžeme všechny sekačky na trávu rozdělit podle dvou kritérií. Jednak podle toho, co je pohání a dále dle způsobu využití. Nejprve se podíváme, jaké máme na výběr druhy jejich pohonu.

Můžeme si pořídit sekačky:

  • benzínové
  • elektrické
  • akumulátorové

Benzínové sekačky se hodí především na větší plochy (nad 600 m2) se složitějším terénem, kdy je potřeba dostatečný výkon. Umí si poradit i s vyšším trávníkem a zpravidla toho díky robustnější konstrukci více vydrží. Jejich nevýhodami však jsou vyšší pořizovací cena a náklady na údržbu. Někomu můžu být na obtíž i jejich vyšší hmotnost způsobená benzínovým motorem.

Sekačky, k jejichž pohonu se využívá elektřina, jsou oblíbené především u majitelů zahrad menších než 600 m2. Teď máme na mysli ty, které jsou zásobovány elektrickou energií přes přívodní kabel. Limitujícím faktorem je právě délka tohoto kabelu. Před koupí se tak nevyplatí zapomenout ověřit, zda jeho délka postačí při údržbě vaší zahrady.

Tip: Mezi nejlépe hodocené sekačky v poměru cena - výkon rozhodně patří ty značky Fieldmann a AL-KO, které nabízejí hobby markety jako OBI a UNI HOBBY v akcích. 

Třetí možností při nákupu jsou sekačky akumulátorové. V poslední době patří ve městech mezi ty vůbec nejoblíbenější. Jejich cena je sice v porovnání se sekačkami napájenými přes kabel vyšší, nicméně odpadá nutnost neustálého hlídání si přívodního kabelu. Navíc nespornou výhodou je, že pokud si zakoupíte sekačku určitého výrobce, který nabízí použití toho samého akumulátoru i v dalších výrobcích, získáte tak možnost využívat akumulátor i pro další stroje.

Tip: Příkladem může být řada nástrojů značky Patriot, která nabízí tu samou baterii pro 8 zařízení, mezi nimi samozřejmě i sekačku. Aku rotační sekačka Patriot LM37 40V se záběrem 37 cm se dá aktuálně v prodejnách Mountfield pořídit za 4 110 Kč. Nezbytná Aku baterie stojí 2 630 Kč. Nebo aku sekačka Power Max Gardena v akci UNI HOBBY až do 31. 8. 

Vřetenové sekačky jsou při údržbě trávníku nejšetrnějším řešením.

Sekačky podle typu konstrukce se liší i způsobem využití

Máme hned několik možností, čím upravit travní porost na naší zahradě. Záleží na tom, jestli chceme precizní střih nebo nám nebude vadit, pokud bude tráva trochu „oškubaná“.

Mezi sekačky, s kterými se setkáváme vůbec nejčastěji, patří ty rotační a bubnové. Když se řekne rotační sekačka, každý hned ví, jak vypadá, protože právě s ní probíhá v nejvíce případech sečení trávy. Na jejím šasi se nachází horizontálně umístěný nůž, který svou rotací za chodu sekačky usekává konce trávy.

Bubnové sekačky už nepatří mezi ty, s kterými se běžně setkáváme, pokud tedy nebydlíme na vesnici. Jejich konstrukce je uzpůsobená k sečení velmi vysoké trávy, využívají se k udržování hůře dostupných pozemků, kde se tráva neseče až tak často. Useknutí stébel trávy zajišťují nože umístěné na dolní části rotujícího bubnu.

Další samostatnou kategorií jsou sekačky vřetenové. Zásadně se liší od rotačních a bubnových sekaček především tím, že trávu stříhají. Jsou tak jednoznačnou volbou pro ty, kteří chtějí upřednostnit kvalitu odvedené práce před kvantitou. Travní porost je při použití tohoto druhu sekačky zdravější, protože nedochází k roztřepení konců listů rotujícími noži tak ,jak tomu je u předešlých typů sekaček.

Robotické sekačky jsou příkladem plně autonomního způsobu sečení trávy.

Samostatnou kategorií jsou pak sekačky robotické, které dokáží pracovat zcela autonomně. Tyto sekačky se bez dozoru postarají o váš trávník na předem vytyčené ploše kdykoliv si to budete přát a samy v případě potřeby doplní elektrickou energii v nabíjecí stanici. 

Tip z Kupi: Robotická sekačka Riwall RRM 1000 v letáku UNI HOBBY za 14 990 Kč až do 31. 8. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz