Jak mít bohatou úrodu rajčat? U keříčkových na zaštipování zapomeňte

S naším návodem zvládnete rajčata doma vypěstovat i jako zahradnický začátečník.

Taky tak často nadáváte na kvalitu a cenu rajčat, které nabízejí supermarkety? Na oko sice vypadají jako z katalogu, ale většina z nich nemá téměř žádnou chuť. Navíc jejich ceny rok od roku rostou tak, že čerstvá zelenina často patří k nejdražším položkám nákupu. Zkuste si voňavé a sladké plody vypěstovat doma a uvidíte, že ke kupovaným už se nevrátíte.

Přečtěte si také

Pokojovky do koupelny patří. Stačí vědět, kterým se ve tmě bude dařit
Pokojovky do koupelny patří. Stačí vědět, kterým se ve tmě bude dařit

Zvolte správné místo

Stojíte na zahradě s rýčem a přemýšlíte, kam vaše budoucí rajčata zasadit? Pamatujte na to, že mají ráda slunce a sucho. Chutná rajčata vám nejlépe porostou na jižní či západní straně zahrady, kde budou mít dostatek světla. Ideální místo je takové, kde jsou keříky chráněné před přímým deštěm, který listům nesvědčí a dokonce může zapříčinit plíseň. Takové místo může být např. u jižní strany domu, kde je ochrání střecha budovy a zároveň je bude hřát zeď, do které se opírá slunce.

Rajčatům se nejlépe daří na slunných místech, kde na ně neprší.

Jakou zvolit odrůdu?

Dalším důležitým krokem je správný výběr odrůdy. Ne všechny se totiž hodí pro zahrádkáře začátečníka! Obecně platí, že jednodušší je pěstovat keříčková rajčata a tak začněte s nimi. Až budete mít s pěstováním více zkušeností, můžete to zkusit i s tyčkovými rajčaty. Až zasadíte sazenice do země, nezapomeňte na jejich oporu. Tu do země přidejte v době sázení, abyste později neporušili kořeny rostliny. Vhodné jsou opěrné mřížky či spirály, které seženete v obchodech. Šikovný kutil si jistě poradí i s jejich domácí výrobou.

Nezapomínejte hnojit!

Abyste měli ze své rajčatové odrůdy radost, nezapomeňte ji pravidelně hnojit. Jste-li zastáncem organických hnojiv a máte-li k nim přístup, doporučujeme hlavně kompost a hnůj, který do půdy sypte již při sázení. V průběhu roku můžete vybírat ze širokého množství minerálních hnojiv, které nabízejí obchody a zahradnictví. Dobré výsledky budete mít např. s Cereritem. Nejméně práce vás pak čeká tehdy, koupíte-li si hnojivo přímo určené pro plodovou zeleninu či speciálně pro rajčata. Tato hnojiva jsou dostupná v tekuté podobě a přidávají se do zálivky.

Budete-li rajčata správně hnojit a zaštipovat, voňavá úroda na sebe nenechá dlouho čekat.

Zaštipování zajistí větší úrodu

Abyste si pochutnávali na chutných a kvalitních rajčatech, zaštipujte pravidelně boční výhony rostliny. Bojíte se, že nepoznáte, které to jsou? Tzv. zálistky jsou postranní výhonky, které rostou z hlavního stonku. Odstranit byste je měli vylomením či pomocí nehtu. Pokud totiž ponecháte na rostlině všechny tyto výhony, dojde k jejímu zahuštění listy a to by ji zbytečně vysílilo. Plodů by poté nemuselo být tolik nebo budou příliš malé. Toto zaštipování se týká hlavně tyčkových rajčat, u keříčkových si s ním nemusíte lámat hlavu.

Zvládnete to i na balkóně

Ani obyvatelé bytů při pěstování rajčat nepřijdou zkrátka! Máte-li menší balkón nebo terasu, můžete rajčata pěstovat i zde. Důležité je, aby k rostlině proudilo dostatek světla a přímo na ni nepršelo. To, co rostlině chybí v prostoru, ji musíte vynahradit živinami. Rajčata pěstovaná v nádobách tak pravidelně přihnojujte kapalným hnojivem, které přilijete do zálivky. Pro pěstování na balkóně se skvěle hodí odrůdy malých keříčkových rajčat, které zasaďte do samozavlažovacích truhlíků. Brzy si pak budete moci pochutnat na vlastní voňavé úrodě!

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz