Cibule je dražší v obchodech než banány. Cena vzrostla trojnásobně

Cibule je trojnásobně dražší než loni! Čeká nás ale zlepšení

Zatímco jsme se ještě nedávno vzpamatovávali z rapidního zdražení másla, kolem nás postupně stoupaly ceny mnoha dalších základních potravin. Jednou z nich je i cibule, jejíž cena meziročně stoupla o více než 110 %. Proč tomu tak je a jaký to má dopad na naše nákupy?

Přečtěte si také

Jak vybrat kuchyňský robot? Kromě ceny rozhoduje příkon, materiál i design
Jak vybrat kuchyňský robot? Kromě ceny rozhoduje příkon, materiál i design

Cibuli jsme dříve mohli považovat za běžnou levnou zeleninu. Dnes je tato základní a nenahraditelná surovina v kuchyni dražší než banány. Od loňského roku její cena stoupla téměř trojnásobně.

O kolik cibule podražila

V červnu roku 2017 a 2018 stálo kilo kuchyňské bílé cibule v průměru mezi 13 a 14 korunami. Pokud byla v akci, nezaplatili jste za ni mnohdy ani 10 korun – průměrná cena ve slevě byla 8,90 Kč. Letos je situace značně jiná. V červnu 2019 se pohybuje cena cibule kolem 36,90 Kč za kilo, výjimkou ale nejsou obchody, kde její cena dosahuje hranice 45 korun. Pokud na ni narazíte v akci, zaplatíte v průměru 23,90 Kč, tedy o 15 korun více než loni.

Nízké ceny za cibuli jsou minulostí, v červnu 2019 se její cena pohybuje okolo 37 korun za kilo

Slevových akcí je málo

Není proto divu, že poptávka po cibuli ve slevě mezi zákazníky stoupá více než kdy jindy. Ani s akčními nabídkami ale není letos situace nijak příznivá – objevují se jen ojediněle. Průměrná výše slevy na cibuli se pohybuje okolo 16 %. Pro srovnání, v roce 2018 to bylo 38 % a v roce 2017 jste mohli zakoupit cibuli v akci za cenu nižší až o 40 %.

Můžeme tedy říci, že čím více roste cena cibule, tím více klesá nejen počet akčních nabídek, ale také výše jednotlivých slev.

Nákupní tip: Vzhledem k tomu, že počet slevových nabídek cibule je značně omezený, doporučujeme zapnout si (nejen) pro cibuli na Kupi.cz automatické hlídání (označíte produkt jako „oblíbený“), které vás ihned na probíhající akci upozorní. Můžete tak ušetřit i 20 %, což se při rekordně drahé ceně vyplatí, zejména pokud spotřebováváte cibuli ve větším množství.

Za vysokými cenami cibule stojí špatná loňská úroda a potřeba tuto zeleninu draze dovážet

Co stojí za vysokými cenami?

Hlavním důvodem tohoto nepříznivého zdražení jsou především loňská vedra, kterým čelila velká část Evropy. Sucho na mnohých místech postihlo značnou část úrody. Například v Česku celkově klesla produkce o 10 %.

Tuzemští producenti tak rychle vyprodali své zásoby a chybějící suroviny se musí dovážet ze vzdálenějších zemí, což má přirozeně vliv na konečnou prodejní cenu potravin. Kromě cibule vzrostla cena i u dalších plodin, například u brambor, celeru, mrkve nebo hlávkového salátu.

Zlevnění je na obzoru

Ceny cibule (i ostatních zmíněných plodin) by měly jít zase dolů, jakmile se na pultech objeví zelenina z letošní produkce. K tomu by mělo dojít v následujících letních měsících.

Podle zpráv českých zemědělců je na tom letos úroda o něco lépe než loni, takže bychom příští rok nemuseli takové krizi čelit. Otázkou zůstává, jaké počasí nás během léta ještě bude čekat.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz