Jaro za dveřmi. Jak si ho vzít dovnitř a vyzdobit si domov?

Jarní dekorace: vajíčka, soška ptáka, krmítko, rozkvetlé květiny ve váze Canva

Zdá se, že po dlouhé zimě konečně přichází jaro a sluneční paprsky nám kouzlí úsměv na tváři. Prodlužující se dny potěší nejednu smutnou duši. První sněženky vykoukly na povrch. Jak si jaro vzít domů? Máme pro vás pár tipů na jarní dekorace za pár minut.

Přečtěte si také

Pozor na falešný web, který dokonale kopíruje e-shop Alza.cz
Pozor na falešný web, který dokonale kopíruje e-shop Alza.cz

Jarní svícny

Na první pohled se zdá, že svíčky se hodí spíše do mokrého podzimu a temné zimy. Není tomu ale tak. Takový jarní svícen si zvládnete vyrobit za pár minut. Kupte si v květinářství květinu „domácí štěstí“. Vyjde vás na pár korun, ale její jarně zelená barva ve vás vyvolá neobyčejný pocit svěžesti a čerstvosti.

Domácí štěstí přesaďte do ozdobné misky. Nemusí být zdobená nijak divoce, prostě stačí nějaká mísa, kterou máte rádi. Nemáte nápad? Zkuste například dekorativní mísy Saleen. Doprostřed vsaďte tlustou svíci a svícen je na světě.

Svíčky vás dokážou potěšit i na jaře

BILLA nyní nabízí vonné svíčky ve skle v akci za 49,90 Kč. V obchodech si pohlídejte i svíčky s velikonočními motivy nebo ve tvaru vajíčka. Ty seženete například v dm drogerii za 84,90 Kč. Pokud jste hodně tvořivá duše, můžete přidat stuhy a korálky.

Rostlina „domácí štěstí“ v květináči na stolku Canva

Jaro bez květin neexistuje

Řezané květiny se hodí pro každé roční období, ale k jaru sedí tak nějak nejvíc. Sněženky, bledule, macešky, petrklíče, konvalinky. Jemné, křehké květinky, které dokonale vyniknou v drobných vázičkách. Cibuloviny najdete třeba v Tescu, necháte je vykvést a pak teprve přesadíte.

Pokud jste fanda spíše větších dekorací, neurazí vás zářivě žluté narcisy, které můžete kombinovat s různými druhy váz. Nezapomeňte dát do vody speciální výživu, jinak se z narcisů dlouho radovat nebudete. Jarní květinou jsou bezesporu i tulipány. Zde naopak na výživu zapomeňte, zbytečně by urychlila kvetení a tulipány by vás za chvíli opustily.

A co barvy?

Jaro je křehké, něžné, živé – vše se probouzí. Proto potřebujete do interiéru dostat i něžné, ale živé barvy. Volte pastelové barvy, jako je růžová, fialová či modrozelená. Extravagantnější duše ocení i doplňky z drátků v barvě zlata nebo mědi.

Dětské ruce malují štětcem na umělé vajíčko, vedle jsou barvy, kousky barevných papírů a papírový zajíc Canva

Jak zapojit děti?

Co taková výzdoba květináčů? Kupte si v papírnictví akrylové barvy ve výše zmíněných odstínech i štětce, a hurá do malování. Můžete zvolit jednoduchý abstraktní motiv nebo třeba nakreslit květinu. Fantazii se meze nekladou. Pěkné květináče různých velikostí nyní seženete v Tescu se slevou.

A když to necháte úplně na dětech, určitě vás překvapí, s čím přijdou. Jestliže máte děti menší, můžete jim na květináče předkreslit obrys a děti ho pouze vybarví.

Pokud máte závěsy, změňte je. Z těžkých zimních barev přesedlejte do pastelu a provoňte váš domov jarem. Uvidíte, že prokoukne, provzdušní se a vy se tam budete cítit jako v novém. Závěsy můžete zkusit také batikovat. Tuto aktivitu ocení obzvlášť děti.

Vajíčka se neztratí v žádné jarní výzdobě!

Velikonoce za rohem

Na jaře začíná vše žít. Figurky mláďat si spojujeme hlavně s Velikonocemi, ale poslouží velmi dobře i jako jarní výzdoba. Mláďata jsou jaro. Jaro je mladé, živé. Celé jaro je symbolizováno právě mláďaty. Nenechte se odradit předsudky o tom, že vajíčka a zajíčci se hodí jen na Velikonoce.

Děti dvojnásob ocení sošky roztomilých zajíčků, ale pozor, pokud máte děti menší, dejte sošky někam nahoru, ať o ně náhodou brzy nepřijdete. Sošky zajíčků můžete opět uložit do misky nebo květináče. Podestelte je mechem a celou dekoraci doplňte o malá vajíčka. Falešná barevná vajíčka seženete v květinářství nebo vyfoukněte klasická slepičí či menší křepelčí.

Jak vyrobit hyacint namočený ve vosku?

Cibulku hyacintu nechte přes noc namočenou ve studené vodě. Odstřihněte a začistěte místo, kde byly kořínky. Rozehřejte vosk (použít můžete i kousky starých svíček) a hyacint do vosku několikrát ponořte, ale pouze v části cibulky, nesmíte namočit listy. Než vosk zaschne, můžete cibulku posypat třpytkami nebo umělým sněhem.

Takto zavoskovaný hyacint rozkvete a není potřeba jej zalévat, protože cibulka je dostatečně nasáklá vodou. Po odkvetení můžete cibulku s klidem zasadit do hlíny na zahradě.