Jak si ulehčit jarní úklid? Jděte na to chytře

Čisticí prostředky a jarní pozadí Canva

Od konce března by téměř každá domácnost měla projít úklidem. Nelekejte se. Nejde o nic drastického. Vlastně úklid zvládnete během chvíle a bez zbytečného dření. Zapojte děti a manžela. A hlavně uklízejte chytře.

Přečtěte si také

Obuvníci se musí přizpůsobit současným trendům. Lidé chtějí levné boty
Obuvníci se musí přizpůsobit současným trendům. Lidé chtějí levné boty

První kroky vedou k oknům

Po promrzlé zimě a jaru plném deštíků a projíždějících aut je pravý čas na mytí oken. Tato práce se může zdát jako věda. Jak umýt okna, aby na nich nezůstávaly šmouhy? Stačí pár fíglů a čistá okna vykouzlíte za pár minut.

Doporučujeme nezůstat u obyčejné levné utěrky. Pořiďte si utěrku z bavlny nebo mikrovlákna. A víte, že existují i robotické čističe oken?

Nezmeškejte pomocníka v akci

Pokud si chcete práci ještě více ulehčit, nebojte se experimentovat. Akumulátorová stěrka na okna s oplachovací sadou je malý zázrak. Stěrka je takový malý vysavač. Funguje na podobném principu, protože vodu z oken dokonale vysaje. Vy se nemusíte bát zbytků špíny nebo šmouh. Jednoduše, rychle a precizně. Vyzkoušejte ji.

Na rámy použijte klasiku. Nic nezkazíte navlhčeným hadrem a trochou saponátu. Když už budete u rámů, nezapomeňte na žaluzie, na které si rád usedá prach. Zde vám postačí navlhčený hadřík.

Žena stojí nerozhodná před šatníkem Canva

A co oblečení? I tomu odzvonilo

Vše proberte. Při obměně zimního za letnější oblečení je ta pravá chvíle na vytřízení šatníku. Poškozené, potrhané vyhoďte. Kousky, které jsou stále k nošení, jen vám už na ně nezbývá prostor, můžete vyhodit do speciálních charitativních kontejnerů. Vy si vytvoříte nové místo ve skříni a uděláte radost sociálně slabším, kteří na nové oblečení nemají.

Připravte si pytle, do kterých oblečení naházíte a vyhodíte. Buďte nemilosrdní. Většinou platí pravidlo, že pokud jste daný kousek na sobě za poslední rok neměli ani jednou, už si ho pravděpodobně nikdy neoblečete a hodí se spíš vyhodit.

A když už jste v tom, můžete vyskládat všechno oblečení ze skříní a rovnou utřít poličky od prachu, který se právě zde rád chytá. Nezapomeňte také zkontrolovat věšák v předsíni nebo na chodbě. Možná budete překvapení, co vše na něm visí. Zimní oblečení pryč!

Prach, prach, prach a zase prach

Prach po zimě vykoukne a vy poznáte, že nastal ten pravý čas na očistu. Podívejte se na pokojové rostliny, pokud jsou zaprášené, osprchujte je. Buď ve vaně nebo pomocí rozprašovače. Nezapomeňte je pak nechat odkapat, ať je nepřelijete.

Prach na nábytku zlikvidujete opět hadrem a vodou. Najdete však speciální spreje, které nábytku dodají lesk navíc. Když čistíte třeba pohovku, nezapomeňte koupit opravdu kvalitní sprej a čistič. Je opravdu rozdíl, jestli je pohovka kožená, textilní nebo jestli umýváte třeba dřevěný stůl. Univerzálním čističům v tomto směru raději nevěřte.

Pořiďte si praktickou věc v akci

A závěrem?

Vysávání a vytírání. S tím vám zvládnou pomoci děti. Nezapomeňte zkontrolovat, jestli vysavač není plný a jestli není potřeba vyčistit filtr. Jednou za rok zvažte i nákup filtru zbrusu nového. Uvidíte, jak vysavač začne najednou sát.

Není nad to bydlet v čistém. S pomocí manžela a dětí tento úklid zvládnete během jednoho odpoledne. Tak hurá do toho!