Znáte tradiční léčivé recepty našich babiček? Jak vyléčit chřipku za den

Zázvor je výtečný na boj s chřipkou

Rýma, kašel, bolest hlavy, všichni tyto příznaky známe. Lze se jich ale velice snadno a v krátkém čase zbavit, a to jen za pomoci několika surovin připravených podle osvědčených receptů, které znaly již naše babičky.

Přečtěte si také

Proč se nedaří vaší vánoční hvězdě nebo kaktusu? Na vině je špatná zálivka a teplota
Proč se nedaří vaší vánoční hvězdě nebo kaktusu? Na vině je špatná zálivka a teplota

Tymián jako základ domácí lékárničky

Tymián je nejen skvělým kořením, ale také přírodním léčebným prostředkem, který v okamžiku zvrátí příznaky chřipky a nachlazení. Jeho hlavní účinek tkví v pozitivním vlivu na sliznici dýchacích cest, respirační orgány a na hlasivky. Není tedy divu, že se využívá především k potlačení zánětu průdušek, k léčbě dráždivého kašle a sípání.

Čerstvý tymián je léčivá bylinka, která oddaluje příznaky nachlazení.

Z tymiánu lze připravit čaj, koupel, a dokonce i domácí tymiánové kapky. Pro uvolnění dýchacích cest je však nejvýhodnější připravit tymiánovou inhalaci, která je vhodná jak pro dospělé, tak i děti. A ač se může napařování na první pohled zdát jako přežitek dřívější doby, mnozí odborníci jej doporučují i dnes jako doplňkovou léčebnou metodu, kterou jakmile vyzkoušíte, sami pochopíte proč.

Tip: Tymiánová inhalace

Pro přípravu inhalace budete potřebovat větší hrnec, ručník a sušený či čerstvý tymián. Nejdříve do hrnce nalijte litr vody a přiveďte jej k varu. Poté do hrnce vhoďte hrst čerstvého tymiánu či dvě polévkové lžíce sušeného a ponechte minutu vařit. Po minutě hrnec odstavte a nechte bylinky krátce louhovat. Inhalaci provádějte z dostatečné vzdálenosti nakloněním nad hrnec a s přikrytím hlavy ručníkem tak, aby nedocházelo k přílišnému úniku páry. Správná inhalace by měla trvat u dospělých deset minut, u dětí pouze pět.

Cibule je výborná na obklady při chřipkách

Cibule nepatří pouze do guláše

Při vaření se bez cibule téměř neobejdeme, totéž by mělo ale platit i ve chvíli, kdy bojujeme s chřipkou. Cibule totiž obsahuje tělu prospěšné látky, které napomáhají uvolňovat hlen a ucpaný nos. Kromě toho je výborná při bolestech v krku a kašli. Proti těmto neduhům je učiněným zázrakem cibulový obklad, který lze snadno použít i při bolestech hlavy. Stručně a jednoduše: Cibule je užitečná při všech projevech chřipky a nachlazení. A právě tam, kde vás nejvíce bolí, přiložíte cibulový obklad připravený podle následující osvědčené receptury našich babiček.

Tip: Cibulový obklad

Na cibulový obklad budete potřebovat utěrku a 1-2 větší cibule. Počet cibulí záleží především na tom, kam budete obklad přikládat. V případě bolesti hlavy se obklad aplikuje na zátylek a postačí vám na něj pouze jedna cibule. Při přikládání na hrudník či kolem krku bude samozřejmě potřeba cibule více.

Nejdříve ji na prkénku pokrájejte a poté ji společně s lžící vody vhoďte do hrnce, kde ji nechte podusit. Až ztratí svůj typický zápach rovnoměrně ji rozvrstvěte na rozloženou utěrku, kterou následně přehněte a vytvořte jakousi šálu. Tu rovnou přikládejte na krk a ponechte působit minimálně hodinu.

Horké mléko s česnekem, je ideální lék na chřipku

Česnekové mléko – zázrak darovaný našimi babičkami

Česnekové mléko patří mezi tradiční recepty, které na příznaky chřipky fungují dodnes. Připravit ho lze snadno a poměrně rychle. Potřebovat budete několik stroužků oloupaného a rozmačkaného česneku, který vhoďte do hrnce s mlékem a vodou. Vody se používá poloviční množství než mléka. Směs přiveďte k varu a poté ji vařte na mírném ohni, dokud se část mléka neodpaří. Takto připravené mléko popíjejte v průběhu dne nejlépe teplé.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz