Mobily vytlačují kompaktní fotoaparáty. Foťáky v ohrožení

fotoaparáty ustupují do pozadí

V dnešní době jsou fotoaparáty přežitkem. Mobily zajistí fotografie rychleji a umožňují okamžité sdílení. Víte ale, v čem naopak zaostávají? Podívejte se na výhody i nevýhody obou řešení!

Přečtěte si také

Virtuální adventní kalendáře obchodů jsou novým hitem! Otevírejte okénka a vyhrávejte skvělé ceny
Virtuální adventní kalendáře obchodů jsou novým hitem! Otevírejte okénka a vyhrávejte skvělé ceny

Fotoaparát? Kdepak, já mám mobil!

Podobnou větu můžete slyšet často. A pokud ji dotyčný nevysloví nahlas, jeho činy mluví za vše. V dnešní době s fotoaparátem uvidíte jen nadšené seniory, cestovatele nebo fotografy. Ostatní sahají po mobilním telefonu. Důvodů je hned několik.

 • Snadná úprava fotek přímo v mobilu.
 • Sdílení fotek do pár minut po pořízení.
 • Méně zabraného prostoru při cestování.
 • Pouze jedno zařízení, o které se musíme starat.
 • Dostatečná kvalita fotek.
 • Mobil neustále při ruce.

Praktičnost především

Většina si už zvykla nosit telefon neustále s sebou. Cokoli chcete vyfotografovat, mobil to zařídí. A nejen to! Několika kliknutími uvidí fotografii stovky dalších lidí. Postnete na Instagram, tuhle na Facebook. No, ještě na Twitter... Jen pro jistotu. Tohle fotoaparát nedokáže. Ani nemusí. Představte si tu ztrátu dat, kdybyste každý den uploadovali tři fotografie o velikosti 60 Mpx!

Tady nám foťák klopýtá...

Kdo to má neustále řešit?

Sledovat stav baterie nejen na telefonu, ale i na fotoaparátu je práce navíc. Fotoaparáty mají odlišné nabíječky, nelze je nabít přes power banku… Zkrátka je to komplikované po všech směrech. Nehledě na další předmět, který s sebou musíte nosit.

Sakra! Já ho nechal doma!

Jdete se jen tak projít, venku je krásně. A najednou se vám naskytne úchvatná scenérie. A vy nemáte fotoaparát ke zvěčnění. To naštve.

optický zoom nabízí dokonalou kvalitu fotografií i na velkou vzdálenost

Tohle mobil nedokáže!

Ač je fotoaparát opakem praktičnosti a málokdo jej nosí neustále při sobě, fotoaparáty nabízejí něco, co mobily mít nikdy nebudou. Optický zoom, nastavení ohniska, ISO… S každým novým modelem mobilního telefonu se setkáváme se stále lepším fotoaparátem. Ten oplývá novými funkcemi, zlepšeními, dokonalostmi. Ale…

Obraz na zeď? Ani náhodou!

Můžete mít sebekrásnější fotografie, ale pokud zatoužíte po obrazu na stěnu, máte smůlu. Kvalita fotografií v telefonu a jejich komprese vám to znemožní. V případě dokonalého osvětlení a nulového zoomu se vám podaří vyvolat fotografii ve formátu A5. To je na zeď trochu málo.

Foto dárky? Pozor na kvalitu!

Možná budete oponovat, že je to zbytečné. Ano, možná. Dnes fotografie vyvolává málokdo. Nejvíce jich najdeme na externích discích, cloudech nebo přímo v mobilech. Je to škoda. Fotografie v sobě nesou kouzlo daného okamžiku. Největší radost svým přátelům či rodině uděláte pěkným foto dárkem. Může jít o kalendář, polštářek, hrneček nebo jiné předměty. Jenže - na potisk potřebujete kvalitní fotografii. Zvládne ji váš telefon?

Foťák nebo mobil?

Obě řešení mají své výhody i nevýhody. Obvykle řešíme:

 • Cenu
 • Praktičnost
 • Rychlost
 • Jednoduchost
 • Četnost používání

Vše v konečném důsledku závisí na tom, k jakému účelu fotografie tvoříme.

mobilní telefon není vhodný pro tvorbu fotodárků

Najděte své proč a vyberte si správné zařízení

Položte si následující otázky a zvažte své odpovědi. Zjistíte, proč právě vy používáte mobil, ba naopak fotoaparát. A když ne vy, tak někdo jiný určitě.

 • Jsem profík?
 • Prodávám fotografie?
 • Chci vytvořit foto dárek?
 • Náhodně sdílím fotky s přáteli a nikdy fotku ve fyzické podobě neuvidím?

Rozhodnutí je na nás.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz