Co dělat, když nerostou? Jak být za sexy vousáče

Muži s vousy jsou sexy

Ve světě frčí různé styly zastřižení plnovousu. Jeden se honosí „Berlin-hipster“ stylem, druhý se pyšní typickým Banholzem, jen vy máte bradu hladkou jako miminko prdýlku. Stojíte u zrcadla, natahujete tváře do všech světových stran a hledáte zárodky vousů a ani se stowattovou žárovkou tam žádné nejsou. Ale jsou, většinou tam jsou a my se pojďme podívat, jak je probudit k životu.

Přečtěte si také

Podzimní nadílka citrusů míří do obchodů. Vyvarujte se častých chyb při jejich nákupu a skladování
Podzimní nadílka citrusů míří do obchodů. Vyvarujte se častých chyb při jejich nákupu a skladování

Vlasový folikul se tvoří v těle miminka ještě dříve, než přijde na svět. Ano, už v pátém měsíci vaší prenatální existence jste měli všechny folikuly připravené k akci a od té doby už vám žádné nepřibydou. Až sem sahá genetika a dál už je to opravdu na nás, jak si s ní poradíme. Samozřejmě, pokud máte v genech napsáno, že váš otec i děd měli břitvu, holící mýdlo a štěku ve skříňce jen pro parádu, budete muset přijmout hrdě svůj úděl holobrádka a snažit se toho využít jinak, třeba tak, že nikdo nebude tak dokonale oholen, jako vy.

Ještě, než se ale začnete smiřovat s holobradým prokletím, čtěte dál, určitě spolu na něco přijdeme...

Nebudeme hovořit o vlasových folikulech. Ty si necháme na jindy. Nás nyní zajímají folikuly dalšího ochlupení nebo „ovousení“. Ty jsou totiž na rozdíl do vlasů řízeny hormonem, lépe řečeno hormony. Aby došlo k aktivaci zárodků vousů, pubického ochlupení a růstu chlupů na nohou či hrudi, je nutné jejich oživení a o to se stará testosteron a dihydrotesosteron. Ten první má na starosti kolik vousů nám naroste a jak budou husté a ten druhý o to, jak budou dlouhé. Velmi zjednodušeně řečeno, ale pro naše povídání to bohatě postačí, protože …

Za všechno může životní styl, takže vlastně zase ten testosteron 

Je to tak, základem všeho snažení o pěkný hustý plnovous je zdravá životospráva, respektive vytvoření podmínek pro dostatečnou tvorbu testosteronu a dihydrotestosteronu a snaha o eliminaci všeho, co by nás o tyto hormony chtělo připravit. Pojďme to vzít popořadě.

Spěte

spánek nám pomáhá odstranit stres a s ním i stresový hormon kortizol, který se přímo podílí na nižší produkci testosteronu. Pokud spíte málo, pak musíte počít s tím, že vám nedostatek spánku způsobuje nejen kruhy pod očima, ale také nižší hladinu kýženého hormonu, kterého je třeba, aby se vousy probudily k životu. Jistě, je toho potřeba tolik stihnout, ale pak si nestěžujte, že nerostou.

Dbejte o správnou pravidelnou hygienu obličeje

Jestliže zmiňujeme péči o hygienu obličeje, je to proto, že si ji pánové představují většinou tak, že si dají horkou sprchu, pořádně se namydlí sprchovým gelem či mýdlem a touto pěnou si vymydlí na tváři úsměv. Nečistoty jsou smyty, tvář je vypnutá, pocit dokonalý. Ano, do tří čtyř minut od horké sprchy se projeví její účinky – pokožka je vysušená, na omak připomíná brusný papír. Za dalších pět minut takto podrážděné póry uvolní potřebnou dávku mazu a za půl hodinky by se deset hádalo, že jste se myli. Obličej tedy myjeme denně vlažnou vodou a mýdlem na obličej, na vousy pak použijeme speciální šampon na vousy. Po osušení na tvář naneste hydratační krém, který pleť dostatečně hydratuje, vyživí a zklidní. Jednou týdně se vyplatí umýt si obličej peelingem, který šetrným způsobem odstraní odumřelé kožní buňky, a přitom dodá pleti potřebnou péči. Nestyďte se a vyzkoušejte ho, už pro ten pocit.

Pokud už nějaký porost na tváři vlastníte, pak určitě zapomeňte na mýdlovou pěnu, ale vousy řádně vyšamponujte speciálním šamponem na vousy nikoli šamponem na vlasy. Složení šamponu na vlasy je určeno na pokožku hlavy a vlasový porost, který se zpravidla mastí víc, než porost brady.  Po dokonalém opláchnutí je dobré vmasírovat pěstící kondicionér, olej nebo balzám na vousy, které je vyživí, změkčí a usnadní jejich úpravu. Navíc jejich zklidňující péči oceníte v prvních týdnech, kdy si někteří muži ztěžují na silné svědění; zvlášť pak partií pod bradou.

Muži o sebe rádi pečují

Kartáčujte a masírujte

Dopřejte své tváři a vousům masáž, nejlépe jemným kartáčem, aby pokožka pod vousy prokrvila, uvolnily se póry a odstranila se odumřelá tkáň. Vytvoříte tak ideální prostředí, ve kterém bude každému vousu radostí růst a sílit. Masáži tváře a vousů se nemusíte věnovat sám, požádejte partnerku …

Hýbejte se!

Chce to pohyb. I taková „maličkost“, jakou je tučné bříško a kila navíc mají na testosteron vliv. S každým půlkilem nadbytečného tuku se s v těle tvoří enzym aromatáza, která se postará o to, aby těžce vydobytý testosteron přeměnila na estrogen, což je ženský hormon a po něm nám naopak budou růst prsa. Nikoli ovšem statný mužný hrudník, ale svěšené tukové vaky.

Sledujte svůj jídelníček

Ano skladba jídelníčku je pro tvorbu testosteronu zásadní a zde si řekněme již tisíckrát vyřčené, že totiž nasycené tuky a jednoduché cukry vám na tváři vykouzlí spíš nevzhledné akné než rašící hustý knír. Poměr tuků, sacharidů a bílkovin by měl být zastoupen vyváženě v poměru 30% / 50% / 20%

Všímáte si, že vše, co jsme si řekli je opravdu v našich silách ovlivnit? No vidíte a stejně tak lze ovlivnit další kroky k hustému strništi.

Užívejte potravinové doplňky s L-karnitinem

Přestože se některé webové stránky snaží vyvolat ve čtenáři dojem, že potravinové doplňky na růst vousů nemají ve skutečnosti vliv, není to pravda. Například užívání potravinových doplňků s L-karnitin-tartrátem usnadňuje cestu mastným kyselinám k androgenním receptorům v buňkách vlasového folikulu a tím ji dodává potřebné palivo pro růst vousu. Pokud je potravinový doplněk ještě podpořen kvalitním multivitaminem, rozhodně to nemůže naší věci vůbec uškodit.

Vydržte to a neholte se a buďte trpěliví

Tento mýtus byl už mnohokrát vyvrácen, a přesto se zuby nehty drží v povědomí všech vousu chtivých pánů. O tom, jak bude vous vypadat nerozhoduje jeho pravidelné zkracování, ale jak jsme si řekli v úvodu, dílem jde o genetickou dispozici a velkým dílem jde o životní styl, ale to bychom se už opakovali. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz