Dejte jedlou sodu do dřezu! Nebudete věřit, co se stane

Jedlá soda a ocet vyčistí ucpané odpady a odstraní zápach

Víte, jak doma uklidit bez drahých chemických prostředků na čištění? Poradíme vám, jak svou domácnost uklidit, aniž byste k tomu potřebovali velké množství čistících prostředků. Klasické úklidové prostředky obsahují mnoho látek, které škodí našemu zdraví. Přitom tyto čističe používáme ve své domácnosti skoro denně. Dotýkáme se jich, čicháme je dostávají se nám do těla. 

Přečtěte si také

Aby se Vánoce s domácími mazlíčky neproměnily v horor: Pozor na otravu jmelím nebo čokoládou
Aby se Vánoce s domácími mazlíčky neproměnily v horor: Pozor na otravu jmelím nebo čokoládou

Co na mastné povrchy

Pokud se chceme zbavit mastnoty, nemusíme hned pořizovat spoustu speciálních čističů. Smíchejte 2 lžíce octa, 1 lžíci nastrouhaného přírodního mýdla rozpuštěného vodě a 10 kapek rozmarýnové silice. Promíchanou směs dejte do rozprašovače a mastnota zmizí. Zašlé povrchy kromě octa, který i zdezinfikuje a odstraní pach, lze čistit sodou i solí. Ocet vyčistí i bílé zboží, tedy lednici či kuchyňské spotřebiče, jako troubu. Místo octa lze použít i citron, kterým vyčistíte i baterie od vodního kamene. V mikrovlnné troubě ohřejete misku s octem či citronem. Nečistoty se uvolní a setřete je zcela hravě.

Jak vyčistit okna

Nemusíte kupovat drahé čisticí prostředky na mytí oken. Nastrouhejte kousek přírodního mýdla do vody a panáka čistého alkoholu. Použít lze i mýdlo s jelenem. Budete překvapeni, jak snadno umyjete okna bez šmouh. K lepšímu odstranění špíny a k lesku oken vám pomůže i přidání octa do vody. Stejně můžete vyleštit octem i zrcadla. 

Jak na ucpaný odpad ve dřezu 

Známe to všichni, že čas od času odpad v umyvadle, nebo ve dřezu začne nelibě vonět, nebo špatně odtékat. Zapomeňte na chemické prostředky na bázi hydroxidu sodného. Nejen, že pro potrubí nejsou právě nejšetrnější, ale ještě k tomu si musíte dávat velký pozor, kde je skladujete, kvůli bezpečnosti dětí a domácích mazlíčků. Nasypte do odpadu jedlou sodu a zalijte ji horkým octem. Budete překvapení výsledkem. Stejně se dá vyčistit i zašlá mísa na toaletě, nebo pračka. 

Jedlá soda je všestranný pomocník v domácnosti

Jak vyleštit nábytek

Dřevěný nábytek nebo dřevěná prkýnka, na kterých jsou mastné skvrny, posypte solí, nechte hodinu působit a pak sůl otřete. Pokud se vám zdají speciální leštící přípravky na nábytek drahé, můžete si snadno doma vyrobit čistič a leštidlo dohromady. Stačí smíchat 1 lžíci olivového oleje a čtvrt lžičky čerstvě vymačkané citrónové šťáv. Lze použít i citrónová silice. Směs nalijte do lahve, uzavřete a důkladně protřepejte. Dejte trošku na hadřík a vyleštěte nábytek. Směs nezanechává mastné fleky a váš byt bude příjemně vonět.

Co na podlahu a koberce

Přidejte do vody 1 lžíci strouhaného a rozpuštěného mýdla a 1 deci octa. Podlahu zbavíte i zašlé špíny. Přidat můžete pár kapek citrónové nebo jiné silice, aby vám to doma pěkně vonělo. Do vody dejte 1 decilitr aviváže a vytřete, aby se na zemi usazovalo méně prachu. Nastrouhané a rozpuštěné mýdlo v teplé vodě provoňte levandulovou silicí a přidejte jedlou sodu. Čistič si našlehejte do pěny, naneste houbičkou na koberec a nechte 10 minut působit. Pak koberec setřete vlhkým hadříkem, nechte jej vyschnout a nakonec jej vyluxujte. Chlupy domácích mazlíčků s podlahy i koberce odstraníte gumovou stěrkou na podlahu. Vaše bydlení bude čisté i bez chemie.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz