Města ruší oslavy nového roku. V Praze nebude videomapping, Brno nemá už šestý ohňostroj v řadě

Probíhající ohňostroj Unsplash

Česká města ruší ohňostroje. Reagují tak na aktuální koronavirová opatření, která neumožňují pořádání takto velkých akcí. V Praze neproběhne oblíbený videomapping, Brno neuskuteční už několikátý ohňostroj v řadě a Plzeň chystá místo ohňostroje světelnou instalaci na hladině Borské přehrady. Města se upínají na novoroční oslavy v příštím roce.

Přečtěte si také

Nesnídáte? Zkuste přerušovaný půst, možná i zhubnete
Nesnídáte? Zkuste přerušovaný půst, možná i zhubnete

V Praze žádný videomapping

Příchod nového roku vítali Pražané každoročně ohromným ohňostrojem na Staroměstském náměstí. Tuto tradici nahradil 1. ledna 2020 tzv. videomapping, tedy promítání světel na budovy. Letos však padá i tato varianta a spolu s ní i další.

„Ohňostroj jsme ani v letošním roce neplánovali, ale uvažovali jsme nad alternativními způsoby uvítání nového roku. Čekali jsme, jak se vyvine epidemická situace a protiepidemická opatření. S ohledem na aktuální situaci jsme od zamyšlených aktivit upustili,“ zamítl jakékoli varianty mluvčí magistrátu hlavního města Prahy Vít Hofman.

Videomapping v Praze na Václavském náměstí Hl. m. Praha

Ostrava chystá ohňostroj na příští rok

Ani statutární město Ostrava letos ohňostroj neplánuje, doufá však, že jej uspořádá v roce 2022. Tradiční ohňostroj se konává v městském obvodu Ostrava Jih, kam se na něj chodí koukat i několik tisíc lidí. „Nepředpokládáme, že by se vývoj situace uklidnil a my jsme mohli akci uspořádat. Pravidelně se na ni schází i deset tisíc lidí, a tak bychom nemohli zaručit bezpečnost. Hledáme ale smysluplný termín konání ohňostroje během následujícího roku,“ uvedla mluvčí městského obvodu Gabriela Gödelová.

K příštímu roku se upíná i město Zlín. „Ohňostroj máme naplánovaný. Rada města zatím neprojednala jeho zrušení. Tematicky bude směřovat k oslavám 700 let od založení města, které slavíme právě příští rok,“ vysvětlil mluvčí města Tomáš Melzer.

Ohňostroj nad Špilberkem Brněnský Deník

V Brně se nic nechystá ani letos

V prosinci loňského roku vešla v Brně v platnost vyhláška zakazující odpalování pyrotechniky na území města. Důvodem bylo dle slov zástupců města zabezpečení veřejného pořádku, ochrana bezpečnosti, zdraví a majetku, ochrana před znečištěním a dalšími negativními a obtěžujícími vlivy používání zábavní pyrotechniky.

Přestože novoroční ohňostroj má z této vyhlášky udělenou výjimku, podle mluvčího města Filipa Poňuchálka se nebude konat ani letos. Novoroční oslavy se ve městě nekonají už od roku 2016, loni si lidé v centru města užili alespoň světelnou show, která byla k vidění mezi Rašínovou a Běhounskou ulicí.

Připravte se na Silvestra!

V Plzni rozsvítili strom, ohňostroj však nebude

Tak jako většina českých měst, i Plzeň se rozhodla novoroční ohňostroj z letošních oslav vynechat. Odpalování dělobuchů každoročně organizuje městský obvod Plzeň 3, letos jej však město nemá v plánu. „Letos jsme se rozhodli pro světelnou instalaci na hladině Borské přehrady, která je šetrnější k životnímu prostředí. Půjde o čtyřmetrový strom, který slavnostně rozsvítíme už ve středu 1. prosince,“ uvedla mluvčí Alena Marešová.

Ohňostroj na náměstí v Jihlavě Město Jihlava

Ohňostroje ruší také Olomouc, Hradec i Jihlava

Stejně jako loni, i letos ruší novoroční ohňostroj i město Olomouc. „V tuto chvíli o tom ještě není definitivně rozhodnuto. Ale vzhledem k tomu, že organizaci ohňostroje měl na starosti pořadatel vánočních trhů, tak po jejich zrušení nemáme žádnou jistotu,“ uvedla mluvčí města Radka Štědrá.

Také za Hradec Králové vedoucí odboru kanceláře primátora Petr Vinklář uvedl, že každoroční velkolepé oslavy nového roku včetně ohňostroje letos nebudou. „S oslavou nového roku souvisí dlouhodobé přípravy, tak jsme to vzhledem k epidemické situaci zavrhli.“ A ačkoli ještě začátkem listopadu měli v Jihlavě na Silvestra velké plány, i zde ohňostroj zrušili. Ohňostroj zrušila i Příbram nebo Kladno.

Udělejte si světelnou show u sebe doma

Udělejte si vlastní ohňostroj

Ačkoli se letos ohňostroje ve městech nekonají, můžete si s rodinou uspořádat vlastní. Pokud máte za domem zahradu nebo máte alespoň byt s terasou, od silvestrovského veselí vás dělí jen krůček. Nezapomeňte však dodržovat bezpečnostní opatření a nakupovat pouze legální zábavní pyrotechniku I. a II. třídy označenou třídou nebezpečnosti CE a českým návodem, a to pouze v kamenných prodejnách. Pyrotechniku uchovávejte v suchu, používejte výhradně venku a vyhněte se hořlavým předmětům.