Rohlík chce mít největší flotilu elektrických aut v ČR. Zároveň chce vybudovat vlastní síť dobíjecích stanic

Elektromobily Rohlík.cz Rohlík.cz

Online supermarket Rohlík získal díky pandemii množství nových zákazníků, ani tak ale neusnul na vavřínech. Kromě toho, že se chystá expandovat do Itálie, Rumunska a Španělska, plánuje také vybudovat vlastní flotilu elektrovozů a dobíjecích stanic napříč celou Českou republikou.

Přečtěte si také

BAUHAUS spouští český e-shop, nabídne přes 40 000 produktů
BAUHAUS spouští český e-shop, nabídne přes 40 000 produktů

Rohlík.cz buduje flotilu elektrovozů

Supermarket Rohlík.cz má do budoucna velké plány. Stále více se zajímá o bezemisní logistiku a ke svým zákazníkům chce nákupy dopravovat vozidly bez spalovacích motorů. Chystá se vytvořit největší flotilu elektrických aut v ČR, a navíc vybuduje vlastní síť dobíjecích stanic. Do rozvozů zapojí i elektrokola.

Elektromobily Rohlík.cz Rohlík.cz

Vybuduje 400 dobíjecích stanic

Prvních pár aut už prodejce testuje, mezi nimi jsou aktuálně dodávky Renault Kangoo ZE nebo větší čínské vozy Maxus eDeliver 3. Do konce roku jich pak chce mít celkem 42. „Jsem přesvědčený, že příští rok budeme mít největší flotilu elektrických aut v Česku a asi i v celé střední Evropě,“ uvedl nový šéf Rohlik.cz Olin Novák. Nepostradatelnou součástí celého projektu je pak vybudování sítě čtyř set dobíjecích stanic, které firma postaví ve spolupráci se společností E.ON.

Rikša Rohlík.cz Rohlík.cz

Nákupy budou vozit i elektrokola

Kromě aut Rohlík do distribuce nákupů zapojí i elektrokola, jichž chce do konce roku využívat celkem 23. „Jejich technologie umožňuje hned několik unikátností – kolo uveze nákupy až do hmotnosti 180 kilogramů plus kurýra, dojezd má až 40 kilometrů. Součástí řešení je i unikátní systém samotné přepravy a překládky zboží, který umožňuje výměnu kontejneru kola s nákupy do 10 minut,“ uvádí zástupci Rohlik.cz. Plně elektrický chce být Rohlík do roku 2025.

Ke změně klimatu přispěje i Uber

Rohlík přitom není jediný, kdo přemýšlí o dopadu svého podnikání na klima. Provozovatel alternativní taxislužby Uber chce mít ve svém vozovém parku do roku 2040 pouze elektromobily. Do roku 2030 pak chce ve své aplikaci v amerických, kanadských a evropských městech nabízet jízdy pouze elektrovozy. Uber chce přitom řidičům s přechodem na elektromobily pomoci a na spolupráci s výrobci elektroaut dá 800 milionů dolarů. Ti řidiči, kteří budou jezdit elektromobily, dostanou také od firmy lépe zaplaceno.

Elektromobil, který využívá město Vrchlabí Město Vrchlabí

Elektromobily do každého města

Cestu čisté mobility se rozhodla podporovat i mnohá česká města, která mnohdy na nákup elektrovozů čerpají státní podporu. Elektromobil pro potřeby městského úřadu zakoupilo třeba město Vrchlabí, které jej primárně používá pro služební cesty po Krkonošském národním parku, kde je produkce co nejnižších emisí klíčová. Díky spolupráci s ČEZem získal do pronájmu nový elektromobil značky Volkswagen e-UP i Moravskoslezský kraj, kde je problém znečištění ovzduší jedním z horkých témat. Svůj vůz provozuje i MÚ Valašské Meziříčí a tři elektromobily Nissan Leaf včetně dobíjecích stanic využívají i zaměstnanci krajského úřadu Královéhradeckého kraje.