Černý pátek u nás i ve světě. Slevové šílenství nebo šťastné datum jako stvořené pro výhru?

Nápis SALE ve výloze obchodu Unsplash

Koncem listopadu se každoročně roztočí kola ekonomiky jako divá. Může za to slevová akce Black Friday, která přináší mnohdy až 80% slevu na vybrané zboží. Svátek, který vznikl v roce 1929 vlivem krachu na americké burze, je oblíbeným dnem nejen na nákupy, ale též pro sázení. Vyzkoušejte své štěstí i vy a vyhrajte se Sazkou Ford Puma v hodnotě půl milionu.

Přečtěte si také

Každoroční dilema – výběr vánočního stromu: Zvítězí vůně jehličí, nebo praktická umělá imitace?
Každoroční dilema – výběr vánočního stromu: Zvítězí vůně jehličí, nebo praktická umělá imitace?

Den, kdy započala hospodářská krize

Den 26. 11., který následuje po americkém svátku Díkůvzdání, se označuje jako černý pátek (originálně Black Friday). V tento den roku 1929 se začaly projevovat důsledky krachu na newyorské burze, k němuž došlo o den dříve, které vedly až k největší světové hospodářské krizi. Ta ukončila zlatou éru 20. let a její hospodářské prosperity.

Black Friday, jak jej známe dnes, je primárně marketingovou akcí, při níž obchodníci nabízí své zboží za akční ceny. Mnoho z nich navíc se slevami začíná již několik dní před oficiálním datem. V České republice odstartoval tento fenomén internetový obchod Alza.cz.

Oficiální materiál Sazky s fotografií Fordu Puma SAZKA

Šťastný den jako stvořený pro risk

Přestože je černý pátek obestřen negativní aurou hospodářské krize a násilí, bývá považován za šťastný den. Obchodníci vydělají, zákazníci výhodně nakoupí a spokojenost je na obou stranách. I proto je černý pátek každoročně využíván pro učinění závažných rozhodnutí, uskutečňování investic a pro sázky do loterie. V pátek 26. 11. proběhne losování Sportky s věcnou prémií za plný tiket v podobě poukazu na Ford Puma v cenovém limitu 550 000 Kč. Pokud patříte k těm, kteří černému pátku holdují, zkuste také své štěstí.

Člověk držící nápis Black Friday Canva

Odkud název černý pátek?

  • Název černý pátek byl poprvé použit v roce 1869 v souvislosti s pádem cen zlata na americké burze.
  • Další zdroje uvádějí, že přídomek „černý“ získal tento den až v 50. letech 19. století, kdy došlo v americké Philadelphii pod náporem nedočkavých nakupujících k chaosu a násilí. Tento den poté tamní příslušníci policie označili za černý.
  • Poslední vysvětlení odkazuje k navýšení tržeb spojenému se zvýšeným zájmem o zboží. V tento den se totiž řetězce dostávají z červených, tedy záporných čísel, do kladných černých hodnot.

Chaos a násilí během nákupů

Ve spojitosti s černým pátkem se také objevují zprávy o chaosu a násilí, které jej doprovází. Webová stránka blackfridaydeathcount.com, která zaznamenává údaje o proběhlých incidentech, uvádí dokonce k dnešnímu dni ve Spojených státech 14 úmrtí a 117 zraněných.

V roce 2008 ušlapal dav nakupujících v New Yorku při otevření pobočky supermarketu Walmart jednoho ze zaměstnanců. Černý pátek v roce 2011 přinesl zase zranění pepřovým sprejem dvaceti zákazníkům čekajícím na konzoli Xbox 360. O pět let později byl před obchodem Macy's v New Jersey zastřelen sotva jednadvacetiletý muž. Tyto případy bohužel nejsou ojedinělé, Black Friday každoročně zatemní mysl tisícům zákazníků.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz