Živý dárek pod stromeček: koupi psa si promyslete, mazlíček může přijít draho

Pes v čepici mezi dárky pod vánočním stromečkem Unsplash

Živý dárek pod stromeček je ožehavé téma každých Vánoc. Po každých svátcích totiž množství psů i koček končí v útulcích, v tom horším případě pak na ulici nebo u popelnic. Rozhodnutí pořídit si mazlíčka by tedy mělo být opravdu rozvážné, obzvláště vzhledem k výdajům, které pro novopečeného majitele zvíře znamená.

Přečtěte si také

Cybex představil první autosedačku s airbagem na světě. Je až o 50 % bezpečnější než obyčejné sedačky
Cybex představil první autosedačku s airbagem na světě. Je až o 50 % bezpečnější než obyčejné sedačky

Pořízení mazlíčka důkladně promyslete

V každém roce přijmou útulky po celé republice tisíce psů. Největší nápor přitom hlásí po novém roce, což svědčí o tom, že nevhodných živých dárků bývá o Vánocích stále dost.

Přestože se vám možná zdá, že je vaše dítko už dostatečně staré na to, aby zvládlo péči o pejska, nebo si s partnerem chcete pořídit mazlíčka do nového bytu, zamyslete se nad tím, zda jste schopni věnovat mu dostatek času a peněz.

Mnoho lidí si totiž neuvědomuje nejen náročnost pečování o zvíře, ale též finanční nápor, který je s jeho pořízením spojen.

Pes leží před miskou s granulemi Unsplash

Mazlíček není levná záležitost

Nejoblíbenějším mazlíčkem Čechů je pes. Z průzkumu vedeného společností Nielsen Admosphere pro firmu Profi Credit v roce 2019 vyplývá, že čtyřnohého kamaráda má doma asi 40 % z nich. V závěsu za psy jsou kočky, které má doma 37 % domácností. Už pořízení domácího mazlíčka přitom může jeho majitele vyjít na tisíce korun, zvláště pochází-li zvíře z chovatelské stanice.

Průzkum uvedl, že průměrná cena psa od chovatele činí 6 506 Kč. Poměrně vysokým nákladem, se kterým se chovatelé setkávají, je pak nákup krmiva, za nějž zaplatí v průměru 9 972 Kč. Za pamlsky, hračky, vodítka a oblečky pak utratí zhruba 2 644 Kč.

Psovi na ordinačním stole u veterináře je měřen tlak Unsplash

Nejdražší je veterinář

Pejskaři se shodují na tom, že zdaleka největším výdajem je návštěva veterináře a nákup léků. Z průzkumu vyšlo, že tento výdaj činí průměrně 3 178 Kč ročně, výjimečně se však může vyšplhat až k desítkám tisíc korun.

„Mezi nejčastější problémy patří otitidy (záněty uší) či jiné dermatologické potíže – průměrná léčba se pohybuje kolem 3 500 korun s rozptylem 1 000 korun až do cca 20 000 korun za léčbu s komplikacemi. Časté jsou gastro potíže, průjmy, zvracení. Tam se cenově pohybujeme průměrně kolem 6 000 korun s rozptylem od cca 1 500 až 40 000 korun v případě komplikací,“ uvedl pro Novinky.cz veterinární lékař Michal Dašek z pražské kliniky Fénix.

Snížit náklady na veterináře vám přitom může pojištění domácího mazlíčka, které u nás nabízí vybrané pojišťovny. Sjednané ho v Čechách mají pouze 2 % majitelů zvířat.

Nezvolíte tentokrát raději psa plyšového?

Povinné čipování také není zadarmo

Pokud si psa navzdory zmíněným výdajům pořídíte, nezapomeňte jej nechat co nejdříve očipovat. Povinné čipování mazlíčků vešlo v platnost 1. 1. 2020 a v závislosti na místě bydliště vás vyjde na 500 až 1 000 Kč. Očkování proti vzteklině je od tohoto data platné pouze v případě, že je zvíře označeno mikročipem.

Nahlášení psa na městském úřadě a placení povinného poplatku vás pak vyjde na několik set až tisíc korun ročně. Povinné je bohužel pouze označení mikročipem, ale nikoli jeho registrace do centrálního registru, bez níž je však označení zvířete v podstatě zbytečné. I proto se stále objevují na ulicích neoznačená zvířata.

Psi v kotci v útulku Unsplash

Pandemie vyprázdnila útulky

Pokud měla pandemie nového typu koronaviru nějaké pozitivum, bylo to osvojení mnoha opuštěných zvířat, která našla domov u lockdownem zasažených páníčků. Díky tomuto trendu se během roku 2020 prakticky vyprázdnilo velké množství útulků a na štěňata z chovatelských stanic se dokonce stály pořadníky. Dle odhadu veterinářů si nového psího společníka pořídilo 15 % domácností.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz